15 Kasım 2016 20:41

‘Venedik yaşanmaz halde’

Venedik’te haftasonu sokağa dökülen halk, yaptıkları eylemle kentten göç etmek zorunda kalmalarına yol açan politikalara tepki gösterdi.

Paylaş

Venedik’te haftasonu sokağa dökülen halk, ellerinde bavullarla katıldıkları gösteride, barınma ve istihdam sorunları nedeniyle kentten göç etmek zorunda kalmalarına yol açan politikalara tepki gösterdi. Venedik ve exodus (toplu göç) kelimelerinin birleşimiyle “Venexodus” adı verilen gösteriye katılanlardan bazıları “İkamet hakkımızı geri alalım”, “Gitmeyeceğim, kalacağım ve direneceğim” yazılı, kimileri ise “Elveda Venedik” şeklinde dövizler taşıdı.

BBC’nin haberine göre, protestocular, kentteki evlerin daha çok kâr getirdiği gerekçesiyle turistlere kısa süreliğine yüksek fiyatlarla kiralanmasından ve turizm dışındaki sektörlerde çalışanların iş bulamamasından şikayetçi. Kentteki işyerleri ve faaliyetlerin çoğunlukla turistlere yönelik hale gelmesi nedeniyle yerel halk için market alışverişi gibi gündelik ihtiyaçları karşılamanın bile gittikçe güçleştiği de belirtiliyor.

YILDA 9 MİLYON TURİST ZİYARET EDİYOR

Venedik’in 1951’de yaklaşık 175 bin olan nüfusu bugün 55 bin civarına gerilemiş durumda. Kentte konaklayan turist sayısının yılda dokuz milyona, günübirlik gezmeye gidenlerin sayısının ise 24 milyona ulaştığı belirtiliyor.

“Venedikliler turistlere karşı çıkmıyor” diyen Secchi, “Turistlerin Venedik’e gelmesinde sakınca yok ama yerel halk da burada yaşayabilmeli. Amaç bu iki farklı dünyayı bir araya getirmek olmalı” diye konuştu. 
(DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

‘Dünyanın en mutsuz kutup ayısı’ yine mutsuzluğa gönderildi

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa