16 Kasım 2016 01:20

KOÜ’de 19 araştırma görevlisi işsiz kaldı!

Kocaeli Üniversitesi, (KOÜ) öğretim üyesi olmayı çoktan hak etmiş araştırma görevlilerini daimi kadroya geçirmek yerine, işsiz bıraktı.

Paylaş

1 Eylül 2016 tarihinde 674 sayılı KHK ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kaldırılmıştı. Bu kapsamdaki tüm araştırma görevlileri 33/a kadrosundan, daha güvencesiz olan 50/d kadrolarına geçirilmeye başlanmıştı. Fakat Kocaeli Üniversitesi, (KOÜ) öğretim üyesi olmayı çoktan hak etmiş araştırma görevlilerini daimi kadroya geçirmek yerine, işsiz bıraktı.

Eğitim-Sen Kocaeli Üniversitesi Temsilciliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Kocaeli Üniversitesi yönetimi ise daha önce de yaptığı gibi, çalışanının ekmeğiyle oynamayı tercih ediyor, fırsatçılık yapmaya devam ediyor” dedi. 

ÖYP’nin kaldırılmasını “Güvensizleştirme saldırısı” olarak nitelendiren Eğitim-Sen Kocaeli Üniversitesi Temsilciliği, “Doktor unvanı almış ve yardımcı doçentlik için öğretim üyesi kadrosu bekleyen araştırma görevlilerinin işlerinden olmalarının önünü açıldı. YÖK, 1 Eylül tarihinden sonra iki ayrı genelge yayınlamasına karşın, bu genelgelerde “Doktor” unvanlı araştırma görevlilerinden bahsetmemeyi tercih etti ve inisiyatif tamamen üniversite yönetimlerine bırakılmış oldu. Keyfiliğin ve hukuksuzluğun rutine bağlandığı bazı Anadolu üniversiteleri doktorasını ÖYP kapsamında tamamlamış araştırma görevlilerinin ilişiğini kesmeye başladı. Kocaeli Üniversitesi yönetimi de ne ilgili KHK’da ne de sonrasında YÖK’ün yayınladığı genelgelerde Araştırma Görevlisi Doktorlarla ilgili net bir hüküm olmamasına karşın durumdan kendisine vazife çıkarmış ve üniversitede yıllardır Yardımcı Doçent kadrosu bekleyen 19 Araştırma Görevlisi Doktor hocamızı işten çıkarmayı tercih etmiştir. Kocaeli Üniversitesi yönetimi; doktorasını ÖYP kapsamında tamamlamış, birçoğu 2 yılı aşkın süredir öğretim üyesi olmayı bekleyen 19 araştırma görevlisini 15 Kasım tarihi itibariyle işlerinden, meslektaşlarından ve öğrencilerinden koparacağını ilan etmiş ve tamamen hukuksuz ilişik kesme yazılarını da göndermiştir” ifadeleri kullanıldı. 

'BİRÇOK ÜNİVERSİTE AYNI DURUMDA OLANLARA KADRO VERDİ'

Birçok üniversite yönetiminin aynı durumda olan Araştırma Görevlisi akademisyenleri yeniden 33/a kadrosuna atadığının ifade edildiği açıklamada, “Kocaeli Üniversitesi yönetimi ise daha önce de yaptığı gibi, çalışanının ekmeğiyle oynamayı tercih ediyor, fırsatçılık yapmaya devam ediyor. Dokuz Eylül Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Bülent Ecevit Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Giresun Üniversitesi bu tercihi yapmayan üniversiteler arasında” denildi. Kimileri için bir gecede Yardımcı Doçentlik kadrosunun çıkarıldığının belirtildiği açıklamada, “3 hafta önce söz konusu hocalarımıza dair fakülte dekanlıkları ve bölüm başkanlıklarından görüş yazısı istemiştiniz. Tüm hocalarımızın dosyaları tamamen olumlu görüş yazılarıyla rektörlük makamına ulaşmış olmasına rağmen hangi saiklerle hareket ettiniz ve işten çıkarma kararını aldınız? Doktor unvanı kazanmış araştırma görevlilerinize hakları olan Yardımcı Doçent kadrosu vermek yerine “dışarıdan” getirdiğiniz ve önemli bir kısmı akademik kriterleri bile sağlamaktan yoksun dostlarınıza bir gecede Yrd. Doç. kadrosu çıkarmaya devam etmekte ısrarcı mısınız?” ifadeleri kullanıldı. İşlemin iptal edilmesi için hukuk mücadelemizi başlattıklarını belirten Eğitim-Sen Kocaeli Üniversitesi Temsilciliği, “İşten çıkarılan 19 Araştırma Görevlisi hocamızın yanındayız. Bu hukuksuz işlemin iptal edilmesi için hukuk mücadelemizi başlatmış bulunuyoruz” denildi. (Kocaeli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

İBB Meclisi'nde Cumhuriyet Gazetesi eylemi

SONRAKİ HABER

CHP'den uluslararası Suriye konferansı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa