15 Kasım 2016 17:01

Yaşamı savunan filmler bu festivalde buluşuyor

'Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali' (SYFF), 18 Kasım'da 20 ilde eşzamanlı olarak başlıyor. 

Paylaş

Yusuf Yavuz

Dünyanın iyiye mi yoksa her geçen gün daha da kötüye mi gittiği sorusuna yanıt arayanların bir araya geldiği Sürdürülebilir Yaşam Film Film Festivali, yaşama değer veren öykülerin gösterildiği filmlerle 18 Kasım'da başlıyor. Bu yıl 9'uncusu düzenlenen ve 20 ilde eş zamanlı olarak izleyiciyle buluşacak olan festivalin tüm gösterimleri ücretsiz gerçekleştirilecek. Tamamen gönüllü ekiplerin organize ettiği etkinliklerde, Hindistan'dan Yeni Zelenda'ya, Türkiye'den Kanada'ya dünyanın dört bir yanından seçilen belgesel tarzındaki filmler izleyiciyle buluşacak. 

20 İLDE 3 GÜN BOYUNCA BELGESEL SİNEMA KEYFİ

Ankara, Antalya, Artvin, Balıkesir, Bayındır (İzmir), Bodrum (Muğla), Bursa, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Fethiye (Muğla), Güzelbahçe (İzmir), İstanbul, İzmir, Kartal (İstanbul), Kayseri, Konya, Manisa ve Mersin'de eş zamanlı olarak gerçekleşecek olan festival, 20 Kasım'da sona erecek. 

YARATICI ÇÖZÜMLER İÇEREN HİKAYELER AKTARILACAK

Paylaşımcı, açık, adil, anlayışlı, çeşitliliği kucaklayan, gezegene ve üzerindeki yaşama değer veren bir toplum hayaliyle doğan Sürdürülebilir Yaşam Film Festivali (SYFF), yıllar içerisinde 20 şehre yayılarak, katılımcılarına yaşamlarında değişim yaratmaları için ilham ve güç veren bir buluşma haline geldi. Sürdürülebilir Yaşam Kolektifi öncülüğünde Surdurulebiliryasam.tv ve Sürdürülebilir Yaşam için Kelebek Etkisi Derneği işbirliği ile hayata geçen festival. Dokuzuncu yılında da yaratıcı çözümler içeren, birbirinden etkileyici hikayeleri konu alan belgesellerden oluşan bir seçkiyi izleyiciye sunuyor.

FESTİVALİN ANTALYA GÖNÜLLÜLERİ HAZIRLIKLARINI TAMAMLADI

SYF'nin Antalya ayağını organize eden Doğadabuan ekibi, Çağlar İnce, Evren Avşar, Köksal Karul, Mehmet Kaplan, Volkan Tamusta, Nazan Aydın ve Aysel Çınar gibi isimlerden oluşuyor. Antalya Kültür Sanat'ta (Eski ATSO binası) gerçekleşecek olan film gösterimlerinin yanısıra etkinlik boyunca Sevda Altunbaş, tuncay Neyişçi, Birhan Erkutlu, Hüseyin Çağlar İnce ve Ferhunde Topçu da söyleşiler yapacak. Festivalin Antalya gönüllüleri tüm hazırlıklarını tamamladıklarını belirterek tüm kent halkını birbirinden çarpıcı filmleri izlemeye davet ediyor. 

ANTALYA'DAN ÖDÜLLÜ BİR PROJE DE FESTİVALDE GÖSTERİLECEK

Doğadabuan fikrinin yaratıcısı olan Biyomühendis Çağlar İnce'nin projelendirdiği,SKAL International Antalya kulübünce yürütülen  'Kırlangıç Projesi' Yönetmen Kenan Özer tarafından belgesele dönüştürüldü. Turizmde bir doğa farkındalığına yol açan ve “Sürdürülebilir Turizm” alanında uluslararası birçok ödül alan film, doğal yaşam alanlarına turizm tesisleri yapılmasına rağmen ortama uyum sağlayıp o alanları terk etmeyen kırlangıçların öyküsünü anlatıyor. Yuvalarını binalara yaparak kalan doğal yaşam alanlarından beslenmeye devam eden kırlangıçların yuvalarının, turistlerin şikayetleri üzerine bozulmaya başlaması Kırlangıç Projesi'nin doğmasını sağladı.  Basit bir projenin hem turizmciler hem de misafirleri açısından doğa dostu turizmin kapılarını aralamasına ışık tutan Kırlangıç Projesi, festival kapsamında 19 Kasım Cumartesi günü saat: 14:00'te gösterilecek. Gösterimin devamında ise projenin yaratıcısı Çağlar İnce'nin söyleşisi yer alacak.
 

ÖNCEKİ HABER

Yaşar Kemal Nilüfer’de fotoğraflarla anlatıldı

SONRAKİ HABER

Siverek’te “arazi anlaşmazlığı çatışması” değil “Katliam” iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa