15 Kasım 2016 21:05

Hafıza Merkezi Levent Pişkin’in serbest bırakılmasını istedi

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi: Avukatın müvekkilinin görüşlerini basına iletmesi suç sayılamaz.

Paylaş

Hakikat Adalet Hafıza Merkezi, Özgürlükçü Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi, LGBT+ aktivisti, avukat ve insan hakları savunucusu Levent Pişkin’in gözaltına alınmasına ilişkin açıklama yayınladı. Açıklamada, 14 Kasım Pazartesi günü sabaha karşı İstanbul Kurtuluş'taki evine düzenlenen baskınla gözaltına alınan Pişkin'in bir an önce serbest bırakılması talep edildi.

15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmasına yol açan OHAL uygulamalarının muhalif kesimlere yönelik baskı ve gözdağı girişimleriyle devam ettiğinin söylendiği açıklamada, “OHAL'in parçası olarak en son geçtiğimiz günlerde Halkların Demokratik Partisi milletvekillerinin tutuklanması, 370 derneğin faaliyetlerinin İçişleri Bakanlığı kararıyla durdurularak mühürlenmesi demokratik siyaset ve sivil toplum alanını tehdit ediyor” denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Çalışmalarıyla Derneğimize önemli katkılarda bulunan, çalışma arkadaşımız Levent Pişkin’in müvekkili HDP Eşbaşkanı ve Diyarbakır Milletvekili Selahattin Demirtaş’la yaptığı avukat görüşü sonrası çeşitli medya organları aracılığıyla hedef gösterilmesinin ardından gözaltına alınması bu sürecin bir yansıması olarak kaygı veriyor. Levent’in bir avukat olarak müvekkiliyle yaptığı görüşmenin soruşturma ve gözaltı gerekçesi yapılması avukat-müvekkil ilişkisi ve savunma hakkının ihlali anlamına geldiği gibi, bir avukatın müvekkilinin görüşlerini basına iletmesi de suç sayılamaz. Hakikat Adalet Hafıza Merkezi olarak Levent’in gözaltına alınmasını ve kimseyle görüştürülmemesini kabul edilemez bulduğumuzu belirtiyor, bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği: Rektör ataması darbedir!

SONRAKİ HABER

Avesta Yayınları'nın bir kitabı yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa