15 Kasım 2016 14:37

AKP'yi eleştirdi, 301'lik oldu

Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, TCK 301'den açılan davanın ilk duruşmasında hakim karşısına çıktı.

Paylaş

“Yürü Üstüne Üstüne Mitingi” öncesinde mitinge çağrı yapan metinde, AKP politikalarını eleştirdiği için hakkında TCK 301'den dava açılan Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy, davanın ilk duruşmasında “Dava doyasını hazırlayan savcı bırakın hükümeti eleştirmeyi bir siyasi partinin bile eleştirilmesini çok görmüş” dedi. Ersoy'un avukatları ise “TCK 301'de AKP'yi eleştirmek henüz suç kapsamına alınmadı” diye hatırlattı. Ersoy, hakkındaki dava 12 Aralık 2016 tarihine ertelendi.  

7 Haziran seçimleri öncesinde Kolej Meydanı’nda gerçekleşen “Yürü Üstüne Üstüne Mitingi”ne çağrı metni hazırlayan Halkevleri Genel Başkanı ya Ersoy hakkında TCK 301'den dava açılmıştı. AKP hükümetinin politikalarının eleştirildiği metin nedeniyle açılan davanın ilk duruşması Ankara 21. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Daha önce yazılı savunmasını veren Oya Ersoy, duruşmada sözlü savunmada da yaptı. Ersoy,  savunmasında 7 Haziran 2015 seçimleri öncesinde hükümette olan bir partinin uyguladığı politikaları eleştirmenin demokrasinin gereği olduğuna dikkat çekerek, “Bu dosyada savcılık AKP'nin avukatı gibi davranmış. Bırakın hükümeti eleştirmeyi, bir siyasi partiyi eleştirmeyi dahi çok görmüş. Bu durum düşünce ve ifade özgürlüğüne aykırıdır” dedi. Hakim ve savcıların objektif davranmaları gerektiğinin altını çizen Ersoy, “Bilim insanları, basın ve aydınların susturulduğu bir toplum demokrasi değil diktatörlüktür. Unutulmamalıdır ki, Halkevlerinin tarihi ümmetten yurttaşa dönüşün tarihidir” diye konuştu.

‘AKP'Yİ ELEŞTİRMEK HENÜZ SUÇ DEĞİL’

Ersoy'un avukatları da 15 Temmuz sonrası ilan edilen OHAL KHK'larına atıfta bulanarak, “TCK 301'de bir siyasi partinin eleştirilmesi henüz suç kapsamına alınmamıştır. Bu maddeye AKP'nin eleştirilmesi henüz suç olarak eklenmemiştir ve şu an için suç olmuyor” dedi. Ersoy ve avukatları beraat talep etti. Hakim ise dosyayı incelemek üzere duruşmayı erteledi. Bir sonraki duruşma 12 Aralık 2016’da görülecek. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

'Tekçiliğe karşı Seyit Rıza'nın direnişini unutmayacağız'

SONRAKİ HABER

Erdemir’de uyuşmazlık tutuldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa