15 Kasım 2016 14:07

Başbakan Yıldırım: Rejim tartışması 1923'te bitti

Başbakan Binali Yıldırım partisinin grup toplantısında konuştu.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, AKP grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Anayasa tartışmaları ve AB üyelik müzakereleri Yıldırım’ın gündemleri arasındaydı.

Avrupa Birliği müzakerelerine ilişkin konuşan Başbakan Yıldırım, AB ülkelerini hedef alırken yine sert bir üslup takındı. “PKK'ya, FETÖ'ye kucak açanlar Türkiye'ye ayar vermeye çalışamazlar” diyen Yıldırım, “AB, önce şu teröristlerin ağzından konuşmayı bıraksın. Önce, terör grupları ve onların siyasi uzantılarına destek olmaktan vazgeçsin. Tercihini yapsın. Türkiye ile mi, yoksa düşmanlarıyla mı el ele kol kola hareket edecek” dedi.

OHAL YOKMUŞ GİBİ...

OHAL uygulamalarını yok sayan Yıldırım, “Türkiye'de ne demokrasi ne hukukun üstünlüğü ne de özgürlükler hiçbir şeyler tehlike altında değildir” iddiasında bulundu. Yaşanan hukuksuzlukları terör örgütlerinin algı operasyonu olarak niteleyen Yıldırım, “Tutturmuşlar terör yasasını değiştirin. Nereden çıktı kardeşim? Terör örgütleriyle mücadele veriyoruz, darbe girişimi atlatmışız bunlar devam ederken terör yasasını değiştirmek ne demektir. Terör örgütlerinin telkinleriyle konuşuyorlar” suçlamasını yaptı.

‘RAPOR RAHATSIZLIK VERDİ’

AB ilerleme raporunun da üzüntü ve rahatsızlık yarattığını dile getiren Yıldırım, “Türkiye'de hukukun işleyişine AB büyükelçileri karar veremez. Milletimiz AB büyükelçilerinin HDP grubunda verdikleri o trajikomik fotoğrafı asla unutmaz. HDP tüm çağrılara rağmen terör örgütüyle arasına mesafe koyamayan bir parti olmuştur. Bu partiye destek olmak herhalde AB'nin büyükelçilerinin işi olmamalıdır. Bu milletin beraberliğine kast edenler her yerde hak ettikleri cezayı görecek” ifadeleriyle tehditlerini de sürdürdü.

DBP’li belediyelere atanan kayyımların işlerini en güzel şekilde yaptıklarını ileri süren Yıldırım, “Terör örgütlerinden gelen tehditlere kulak asmadan bölgedeki vatandaşlarımızla kaynaşarak kısa sürede gönüllerini yapmayı başarmışlardır” ifadelerini kullandı.

‘REJİM TARTIŞMASI 1923’TE BİTTİ’

CHP’nin başkanlık sistemine ilişkin hükümete yönelttiği eleştirilere de yanıt veren Yıldırım, “Şimdi rejimi değiştirecekler diyor. Ey Kılıçdaroğlu, rejim tartışması 1923'te bitti. Biz rejimi değil, anayasayı değiştirmek istiyoruz. Milletin kararına ipotek koymayın, engel olmak isteseniz de olamazsınız. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu diyor ki; kapımız açık. Bak, hala vaktin var. Tren kalkmadan inebilirsin. Gelin, hep beraber yapalım Yenikapı ruhunu yaşatalım ve vesayet kalıntısı bu anayasayı birlikte değiştirelim” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dünya Hapisteki Yazarlar Günü'nde ortak basın açıklaması

SONRAKİ HABER

Irak'ta ilk koronavirüs vakası görüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...