15 Kasım 2016 17:11

Ünlü Yazar Margaret Atwood Aslı Erdoğan’a mektup yazdı

PEN yazarlar topluğunun her yıl tutuklu yazarlara destek için düzenlediği kampanya kapsamında bu yıl Aslı Erdoğan’a mektup yazıldı.

Paylaş

Uluslararası Yazarlar Birliği PEN’in, 15 Kasım Tutuklu Yazarlar Günü etkinlikleri kapsamında destek olduğu yazarlar arasında Aslı Erdoğan da yer aldı.

Dünya genelinde "sadece kendilerini ifade ettikleri için haksız tutuklamalar, saldırılar, taciz ve şiddetle karşı karşıya kalan yazarlar" için kampanya yürüten PEN, bu yıl kampanyasını Türkiye'den Aslı Erdoğan, Mısır'dan Ahmed Naji, Honduras'tan Cesario Alejandro Félix Padilla Figueroa, İsrail'den Dareen Tatour ve Çin'den Gui Minhai için düzenliyor.

Kampanya kapsamında dünyaca ünlü yazarlar Margaret Atwood, Hanan Al Shaykh, Gioconda Belli, Jennifer Clement ve Salil Tripathi, beş yazarla dayanışmak amacıyla birer mektup kaleme aldı.

Margaret Atwood'un Aslı Erdoğan'a yazdığı mektupta şu ifadeler yer aldı:
"Senin gibi, ben ve birçok diğer yazar da edebiyatın adalet arayışına ilham verebileceğine, hoşgörüyü yeşertebileceğine, insanların sempati ve anlayışını derinleştirebileceğine inanıyoruz. Hapishanede olsan da yalnız değilsin: Özgürlüğün için savaş veren dünya genelindeki tüm PEN yazarlar topluluğu senin yanında."

PEN'in Hapishanedeki Yazarlar Komitesi'nin Başkanı Salil Tripathi ise mektubunda şöyle dedi:

"Yazarlar, yazmak istedikleri zaman yazabilmelidirler. Hapishanede tutulmamalıdırlar. Buna karşın, bugün yüzlerce yazar, ifade ettikleri şeyler otoritelerin keyfini kaçırdığı, muktedirleri tahkir ettiği, hükümetlerin sinirini bozduğu için cezaevinde. Birçoğu da ya yıldırılmaya çalışılıyor ya da kovuşturmayla karşı karşıya. Yazarlar toplum vicdanının bekçisidirler. Özgür kalmaları gerekir. Onların yeri cezaevleri değil, kalem ile kağıdın, daktilonun, klavyenin yanıdır. Her yıl olduğu gibi bugün de tüm PEN topluluğu, dünyanın neresinde olursa olsun, işini yapmaktan alıkonulan tüm yazarların özgürlüğü için savaşacağını tek ses halinde söylemektedir."

Kitapları dünya genelinde birçok dile çevrilen yazar Aslı Erdoğan da PEN üyesi. Aslı Erdoğan 17 Ağustos tarihinde gözaltına alınmış, “silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamasıyla tutuklanmıştı. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Bahçeli'den Erdoğan'a destek, CHP'ye çağrı

SONRAKİ HABER

İstanbul'da kadınlar İran'da Seher Hüdayari için sahaya çıktı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa