15 Kasım 2016 11:39

Türkiye’de internet özgür değil

Freedom House’un 2016 İnternet Özgürlüğü Raporu’nda Türkiye, internet özgürlüğünde en fazla gerileyen 5 ülke arasında yer aldı.

Paylaş

ABD merkezli düşünce kuruluşu Freedom House ‘Nette Özgürlük 2016’ raporunu açıkladı.

Dünya genelindeki sansür ve internet özgürlüğünün incelendiği rapora göre geçtiğimiz yıl 'kısmen özgür' olarak değerlendirilen Türkiye, bu yıl gerileyerek ‘özgür değil’ kategorisindeki 20 ülke arasında yer aldı. Türkiye’nin bulunduğu kategoride Tayvan, Rusya, Mısır ve Gambia da bulunuyor.

Freedom House’un resmi internet sitesinden yayınlanan raporda, dünya genelinde internet özgürlüğünün son altı yılda gerilediğine dikkat çekildi. Rapora göre internet kullanıcılarının üçte ikisi hükümetleri eleştirmenin sansür sebebi olduğu ülkelerde yaşıyor. Hükümetlerin son zamanlarda bilginin anlık ve yaygın bir şekilde paylaşılabildiği WhatsApp ve Telegram gibi mesajlaşma uygulamalarının da sıkı takibe alındığına dikkat çekilen raporda, sosyal medya kullanıcılarının paylaşımlarından ötürü cezalara çarptırıldığına vurgu yapıldı.

Freedom House, dünya genelindeki internet kullanıcılarının yalnızca yüzde 24’ünün internette özgür olabildiğini belirtti. Yapılan araştırmaya göre en özgür internete sahip ülkelerse Estonya, İzlanda ve Kanada. Son beş yılda internet özgürlüğü puanında en fazla düşüş yaşayan beş ülke ise Ukrayna, Venezuela, Türkiye, Rusya ve Etiyopya. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Barack Obama Yunanistan’da

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa