15 Kasım 2016 14:44

Turist düşüşü çarşı esnafını bitirdi

Bu yılın ilk 10 ayında İzmir’e gelen turist sayısı yüzde 43,5 azalarak 1 milyon 127 binden 636 bine geriledi. Bu tablo en çok çarşı esnafını etkiledi.

Paylaş

İzmir’de son 10 ayda turist sayısındaki düşüş yüzde 43’e ulaştı. Kente gelen turist sayısı 1 milyon 127 binden 636 bine geriledi. İzmir esnafı turizmdeki bu sert düşüşü, Suriye’deki savaşa ve iktidarın yanlış politikalarına bağladı. DİHABER’in haberine göre esnaf, özellikle son iki yıldır artan çatışmalı süreçle birlikte turist sayısındaki düşüş oranının da hız kazandığını kaydetti.

Aynı düşüş kurvaziyer gemilerinde de görüldü. 2015 yılında 197 bin kurvaziyer turisti çeken İzmir, 2016 yılının ilk 10 ayında yüzde 36,6 gerileyerek 2 bin 445 kişiye düştü. Kurvaziyer turizmi pazarının merkezi konumunda olan Alsancak limanı girişleri ise 10 ayda yüzde 98,8 azaldı. Deniz yolu ile yapılan ziyaretçi girişleri ise 2015 yılında 249 bin 327 kişi iken, 2016 yılının ilk 10 ayında ise yüzde 83,5 gerileyerek 41 bin 104 kişiye düştü. Yine İzmir’de bulunan Adnan Menderes Limanı’ndan turist girişinde ise yüzde 32,2 düşüş yaşandı. Turist sayısındaki düşüş en çok tarihi Kemeraltı Çarşısı ve Kızlar Ağası Hanı’nda bulunan esnafı olumsuz etkiledi.

SATIŞLAR YÜZDE 40 AZALDI

Tarihi Kemeraltı Çarşısı’nda esnaf olan Ahmet Gerelti, geçtiğimiz yıla oranla satışlarında yüzde 40 azalma olduğunu söyledi. Kemeraltı’ndan geçtiğimiz yıl her gün en az 100 turistin geçtiğini ifade eden Gerelti, “Şu an bırakın bir turistti insan bile geçmiyor artık bu sokaklardan” dedi. “Cumhurbaşkanı her gün bir yere kılıç sallıyor” diyerek ekonomik krizin nedenine işaret eden Gerelti, içte ve dışta sağlanacak bir kalıcı barış ile ekonominin tekrardan düzeleceğinin altını çizdi.

SATIŞLARIN TADI TUZU YOK

Türkiye’nin Suriye’deki savaşa girmesinden kaynaklı turizmin dibe vurduğunu ifade eden Tarihi Kızlar Ağası Hanı’nda esnaf Özgün Yılmaz “İşlerimizin tadı tuzu yok. Kızlar Ağası Hanı’na artık insanlar korktukları için gelmiyor. Her yıl işlerimiz daha da kötüye gidiyor. Savaş durursa ekonomi de düzelir” dedi.

‘ESNAF ARTIK KEPENK KAPATIYOR!’

Esnafın artık kirasını ödeyemez noktaya geldiğini dile getiren Mehmet Ertaş ise Kemeraltı esnafının yüzde 60’ının kepenk kapattığını söyledi. Esnafın ekonomik anlamda darbe yediğini aktaran Ertaş, “Normalde sahil bölgesinde çanta satıyorduk. Şu an savaştan dolayı sahilde esnaflık yapanların yüzde 99’u kan ağlıyor. Türkiye artık kendi içinde boğuluyor” diye konuştu.

Esnaf Ercan Düşerge de “Hangi turist, hangi insan savaşa, ölüme gelmek ister ki? Bundan dolayı esnaf artık çaresiz durumda” diye konuştu.

Turizm sezonunda iflasların yaşandığını, turizm emekçilerinin işlerinden olduğunu, birçoğunun ise ekonomik krizden dolayı ücretlerini alamadıklarını belirten Devrimci Turizm İşçileri Sendikası Ege Bölge Temsilci Tahir Ozan ise, “Suriye’de aradığımız macera, uluslararası toplumda olumsuz etki yarattığından dolayı turistler Türkiye’ye gelmek istemiyor. Bu hükümet ve Olağanüstü Hal ile ekonomik çözüm gelmez” dedi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Çocuk korosundan Kürtçe albüm

SONRAKİ HABER

Mısır'da Sisi protestoları: Artık yeter

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa