14 Kasım 2016 20:37

Ümmühan Nine’nin HES'e karşı hukuk mücadelesi

Baraj için evine el konulan 75 yaşındaki Ümmühan Uysal, kararın iptali için DSİ ve Enerji Piyasa Düzenleme Kurumuna (EPDK) karşı dava açtı.

Paylaş

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzası’nda “acele kamulaştırma” kararı ile inşa edilen Kasımlar Barajı ve HES projesi nedeniyle bölgede bulunan birçok yurttaşın evi sulara gömüldü. Kamulaştırma işlemleri sonuçlanmadan su tutma işlemine başlanması sonucu Darıbükü köyü de tamamen yok olmak üzereyken baraj projesi için evine el konulan 75 yaşındaki Ümmühan Uysal, acele kamulaştırma kararının iptali için DSİ ve Enerji Piyasa Düzenleme Kurumuna (EPDK) karşı dava açtı.

dihaber.org’un haberine göre Avukatı Aynur Rüzgar Gökçe aracılığı ile DSİ Genel Müdürlüğüne bir ihtarname göndererek, dava sonuçlanıncaya kadar su tutma işleminin durdurulmasını isteyen Uysal, evini terk etmemek için ise EPDK’ye karşı açtığı davada kamulaştırma kararının iptalini talep etti.

DANIŞTAY 6. İDARESİNE DAVA AÇILDI

Dava süreci sonuçlanmadan Uysal’dan evini boşaltması istendiğini belirten Avukat Aynur Rüzgâr Gökçe, Kasımlar Barajı ve HES projesi için EPDK tarafından alınan “acele kamulaştırma” kararının iptali istemiyle Ümmühan Uysal tarafından Danıştay 6. Dairesinde dava açıldığını vurguladı. Noter aracılığı ile DSİ Genel Müdürlüğüne gönderdiği ihtarnamede geri dönülmez zararlar doğurabilecek baraj nedeniyle mağdurlara tazminat ödenmek zorunda kalınabileceğini ifade eden Gökçe, “Acele kamulaştırmanın iptali davasının sonuçlanmasının beklenmesi gerektiği, aksi halde baraj nedeniyle yapılan kamulaştırma iptal olacak ve müvekkilim yasal olmayan su tutma nedeniyle evini ve bahçesini kaybetmiş, onlarca köylü için geri dönülmesi imkansız durumlar oluşacak ve idarenin tazminat sorumluluğu doğacaktır” diye konuştu.

SUYUN 20 SANTİM YÜKSELMESİ DURUMUNDA EVSİZ KALACAK!

Ayrıca EPDK tarafından “tescil davası” açılmadığından Uysal adına olan taşınmazların idarenin mülkiyetine geçmediğini de belirten Gökçe, gönderdiği ihtarnamede, “Barajda su tutma işlemine devam edilmesi durumunda, kamulaştırılması tamamlanmamış özel mülkün su altında kalacak olması, genel müdürlüğünüzün sorumluluğu açısından değerlendirilmelidir” ifadelerine yer verdi. Davacı Ümmühan Uysal’ın oldukça yaşlı ve yalnız yaşayan bir kadın olduğuna da dikkat çeken Avukat Gökçe, baraj sularının 15-20 santim daha yükselmesi durumunda yaşlı kadının evsiz kalma durumuyla karşı karşıya kalacağını vurguladı.

DANIŞTAY GİRESUN’DA İPTAL ETMİŞTİ

Öte yandan Danıştay 6. Dairesinin geçtiğimiz yıl Giresun’un Güce ilçesinde inşa edilen Çay Regülatörü ve HES projesi için aldığı kararda, Bakanlar Kurulunca alınan “acele kamulaştırma” kararı hukuka uygun görülmediği için iptal edilmişti. Anayasa’nın 13. ve 35. maddeleri gereğince mülkiyet hakkının “kamu yararı amacıyla” Anayasa’ya uygun olarak sınırlandırılmasının mümkün olduğu ancak buna ilişkin işlemlerin öncelikle “kamu yararı”na dayanması gerektiğine dikkat çekilen Danıştayın iptal kararında, 2942 sayılı ilgili Kanun’un 27. maddesine göre “Taşınmaza acele el konulabilmesi” yolunun istisnai bir yöntem olarak düzenlendiği belirtilmişti. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tarihi su kemeri kaderine terk edildi

SONRAKİ HABER

HDP Grup Başkanvekili Oluç: Kayyumlara karşı demokratik mücadelemizi sürdüreceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa