14 Kasım 2016 18:51

Musul’da çember daralıyor

Musul operasyonu sürüyor, operasyonda IŞİD’den çok sayıda semt ve köy ele geçirildi.

Paylaş

Irak güvenlik güçleri, peşmergeler ve Şii milislerin sürdürdüğü Musul operasyonunda, IŞİD’in her cepheden kıstırılıp çok sayıda semt ve köyün ele geçirildiği, operasyon boyunca 935 IŞİD’linin öldürüldüğü belirtildi.

DHA’nın haberine göre Musul’u kurtarma operasyonlarında kentin güneybatısında federal polis güçleri, yol ve binalardaki mayın temizliğine devam ediyor. Kentin güneydoğu bölgesinde ise Irak Ordusunın 9. Zırhlı Tugay güçlerinin Musul’un sol kıyı bölgesine girerek İntisar, Cedidet Elmufti, Şeymaa, Selam ve Yonis Elsabaavi semtlerinde kontrolü sağladığı; yol ve binalarda mayın temizliği yapmaya devam ettiği öğrenildi.

Musul’un doğu bölgesinde terörle mücadele ekipleri Aden, Elbekir, Elzehebiye, Urbeciye ve Kerkukli bölgelerinde kontrolü sağladı. Kuzey bölgesinde Irak Ordusunun 16. Alayının, kurtarılan bölgelerde temizliğe devam ettiği ifade edildi. Batı cephesinde Haşdi Şabi güçleri, kurtarılan bölgelerde arama ve mayın temizleme operasyonlarına devam ederken, 6 No’lu yolun güvenliğini sağlıyor.

Iraklı Korgeneral Şakir Cevdet, federal polislerin Musul’un 1846 kilometrekare olan güney kısmını tamamen IŞİD’in elinden aldığını, 94 köyde kontrolü sağladığını ve 935 IŞİD’liyi öldürdüğünü açıkladı.

RUDAW: SİVİLLER MAHSUR KALDI

Bu arada Irak Anti-Terör Gücü Komutanı Abdulgani Esedi, IŞİD’in Musul’da sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını söyledi. Erbil merkezli Rudaw haber ajansına göre Esedi yaptığı açıklamada, “Operasyonun başından bu yana Musul’un doğusundaki 10 mahallede kontrol sağlandı. Güçlerimiz Kadisiye 2 ve Bekir mahallelerinde sivilleri kurtarmaya çalışıyor” dedi.

Kuşatılan bazı mahallelerin askeri anlamda düştüğünü belirten Esedi, örgütün sivilleri canlı kalkan olarak kullandığını ifade etti. Esedi, “IŞİD’in en büyük silahı bombalı araçlar ama buna da çözüm bulduk. Koalisyon uçakları da IŞİD hedeflerini aralıksız bombalıyor” şeklinde konuştu. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Suriyeli göçmenler ve pazarlıklar

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa