14 Kasım 2016 18:37

‘Dayanışmayı hiçbir mühür engelleyemez’

Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Cemile Turhallı, derneklerinin kapatılmasına tepki gösterdi.

Paylaş

OHAL kapsamında faaliyetleri durdurularak kapısına mühür vurulan derneklerden biri de, yüzlerce gönüllüsü ve geniş yardım ağıyla Şırnak, İdil, Cizre, Nusaybin, Midyat, Yüksekova ve Sur’da evleri yıkılan ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği. Derneğin kapatılmasına ilişkin Dihaber’e değerlendirmede bulunan Rojava Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Cemile Turhallı, kapatılma kararıyla toplumun ekonomik ve sosyal örgütlenme alanının tasfiye edilmek istendiğini söyledi.

Kendilerine tebliğ edilen yazıda kapatılma kararına dair gerekçenin yer almadığını söyleyen Turhallı, “Son bir yıldır İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen müfettişlerince yapılan denetimlerde bile bir gerekçe bulamazken, bir satırlık Valilik ‘olur’ yazısıyla derneğimiz mühürlendi. Zaten bir yıldır derneğimizin faaliyetleri; şube başkanlarımız ile yönetim kurulu üyelerimizin, gönüllü çalışanlarımızın, sık sık gözaltına alınıp tutuklanmaları, kötü muameleye maruz kalmaları, yardım TIR’larımıza gerekçesiz bir şekilde el konulması, banka hesaplarımızın kapatılması, yüklü idari para cezalarıyla fiilen çalışmalarımız engelleniyordu. Bu karar ile birlikte fiili engeller de resmi bir şekle büründürülmüş oldu” ifadelerini kullandı.

85 BİN AİLEYE GIDA YARDIMI YAPILIYORDU

Kapatma kararında dernek faaliyetlerinin 3 ay süreyle durdurulduğunun belirtildiğini, ancak Türkiye’de geçici uygulamaların olağan uygulamalara dönüştüğünü söyleyen Turhallı, “Bu karar ile birlikte OHAL zihniyeti, halkın boğazından geçen bir lokmaya bile göz dikmiştir” dedi.

Faaliyetlerin durdurulduğu güne kadar da 85 bin aileye düzenli olarak gıda yardımı yaptıklarını söyleyen Turhallı, “Bu da 350 bin kişi yapıyor” dedi. Şırnak’ta evleri yıkılan aileler için bin çadır kurduklarını, bu çadırlardan 300’ünün valilik kararıyla kaldırıldığını belirten Turhallı, “Bunun dışında çadır, giyim, sağlık malzemeleri, ev onarımı için yardımlarımız oldu. 5 bin civarında da kardeş ailemiz var” diye konuştu.

Turhallı, kapatma kararına karşı, “Derneğimizi kapatanlar derneğimizin milyonlara dönüşmesinin önünü de açmış oldular. Bu halkın birbirine uzattığı dayanışma elini hiçbir mühür engelleyemez” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘32 bin insanı açlığa mahkum ettiniz’

SONRAKİ HABER

Denizli'de çalışma alanının genişletmek isteyen taş ocağına tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...