14 Kasım 2016 23:34

‘32 bin insanı açlığa mahkum ettiniz’

Mühürlenen Sarmaşık Derneği Başkanı Mehmet Şerif Camcı derneklerin kapatılmasına karşı basın toplantısı düzenledi.

Paylaş

İçişleri Bakanlığı tarafından faaliyetleri durdurulan 370 derneğin arasında yer alan Sarmaşık Derneği karara ilişkin basın toplantısı düzenledi. Dernek Başkanı Mehmet Şerif Camcı, “Tek kuruş geliri bulunmayan 32 bin insana yardım desteği veriyorduk. Bu kararla 32 bin kişinin ‘Gıdaya Erişim Hakkı’ ihlal edilmiş, açlığa mahkum edilmişlerdir” dedi. Yaşanan durumu insanlığa karşı suç olarak tanımlayan Camcı, kamuoyunu duyarlı olmaya çağırdı.

Diyarbakır özelinde 32 bin kişiye tekabül eden 5 bin 400 aileye yardım desteğinde bulunan “Sarmaşık Yoksullukla Mücadele Derneği” OHAL kapsamında faaliyeti durdurulan dernekler arasında yerini aldı. Kapatma kararına karşı dernek yöneticileri İnsan Hakları Derneğinde (İHD) basın toplantısı yaparak yaşanan duruma tepki gösterdi.

‘YAŞAM HAKKINA MÜDAHALE EDİLDİ’

“Sarmaşık’ı mühürlediniz 32 bin insanı açlığa mahkum ettiniz bu zulmü unutmayacağız” yazılı pankart arkasında yapılan açıklamada ilk olarak konuşan İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici, “İnsanın yaşamına müdahale edilme noktasına gelinmiş durumda. Basın yayın organları kapatılarak toplum nefessiz bırakılıyor. Diğer yandan siyasi mücadelenin hiçbir zemini bırakılmadı, son olarak da derneklerin faaliyetlerinin durdurulması ile karşı karşıya kaldık. Devletin ve savaşın ürünü olan yoksulluğa karşı, binlerce yoksul ailenin yanında yer alan bu temelde son derece insani ve vicdani bir şekilde çalışma yürüten Sarmaşık Derneğinin faaliyeti durduruldu. Bunu 32 bin kişinin yaşam hakkına müdahale olarak görüyoruz. Kadın haklarını, yaşam hakkını, çocuk haklarını savunan kurumların kapatılması keyfidir. İHD olarak var olduğumuz sürece tüm hakların mücadelesini vereceğiz. Kapatılan tüm kurumlarımız ile birlikte bunun üstesinden geleceğiz” dedi.

Daha sonra konuşan Sarmaşık Derneği Genel Başkanı Mehmet Şerif Camcı, derneklerinin kapatılmasının sıradan bir hak ihlali olarak değerlendirilmemesi gerektiğini ifade ederek, “Çünkü Sarmaşık Derneği ekonomik olarak toplumun en dibe itilmişlerine, ötekileştirilmişlerine, yoksulluğun ötesinde açlık riski ile karşı karşıya bulunanlara ve her türlü sosyal güvenlik mekanizmalarından yoksun bırakılanlara destek sunan bir sivil toplum örgütüdür” dedi. Derneğin 32 bin kişiye tekabül eden kişi sayısı ile 4 bin 500 aileye yardım desteğinde bulunduğunu ifade eden Camcı, “Tek kuruş geliri bulunmayan 32 bin insana yardım desteği veriyorduk. Destek sunduğumuz ailelerin düzenli tek bir kuruş geliri bulunmamaktadır. Bu kararla 32 bin kişinin ‘Gıdaya Erişim Hakkı’ ihlal edilmiş, açlığa mahkum edilmişlerdir” dedi.

DAĞITIMA DA İZİN YOK!

Böyle bir derneğin mühürlenmesinin aklı, izanı, vicdanı mühürlemek olduğunu söyleyen Camcı, bu haksızlığa karşı mücadeleyi içeren her yolu deneyeceklerini kaydetti. Camcı, kamuoyuna yaşanan bu duruma karşı dayanışma gösterme çağrısında bulundu. Toplantı sonrası gazetemize bilgi veren Camcı, derneğin depolarının da mühürlendiğini, bu depolarda çürüme riski bulunan gıdaların bulunduğunu söyledi. Bu gıdaların dağıtımı için de süre istediklerini ancak bunun da kabul edilmediğini söyledi. (Diyarbakır/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

HSYK'den 3 bin 456 ihraç

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa