14 Kasım 2016 18:30

BTS 25 yaşında

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası 25 yaşına girdi.

Paylaş

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası’nın mücadelesi 25 yılı doldurdu. Sendika Merkez Yürütme Kurulunun yaptığı açıklamada 1991 yılının 13 Kasımı’nda Tüm Ray-Sen, Dem-Sen, Tüm Hava-Sen olarak başlayan mücadelenin bugün BTS olarak devam ettiği belirtilerek “25 yıllık tarihine destansı direnişler, grevler, iş bırakmalar sığdıran sendikamız pek çok eziyet ve güçlüklerle, sıkıntılarla, ölümlerle, sürgünlerle karşılaşmasına rağmen bu zorlukların üstesinden gelerek, bugünlere ulaşmıştır. 25 yıllık tarihimizi yaratan bütün üyelerimize teşekkür ediyoruz. Bu tarih sadece ülkemiz ulaştırma iş kolunun değil, dünya emekçilerinin mücadele tarihinde yerini almıştır” dendi.

Yaşanan tüm güçlüklerin yanı sıra geçen yıl Ankara’da yaşanan 10 Ekim Katliamı’nın BTS’de örgütsel ve kişisel olarak büyük boşluklara neden olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: “10 Ekim sonrası yaratılan dayanışma bu zor günleri aşmamızın tek adresi oldu. Bu dayanışma arkadaşlarımızın hatırasının ve mücadelelerinin BTS durdukça yaşayacağının da teminatı oldu. Ancak, bizler 10 Ekim’de yaşadığımız o büyük katliamın yaralarını sarmaya çalışırken 15 Temmuz sonrası yaşanan darbe girişimi ve sonrasında yaşanan gelişmeler ülkemizin koşullarını daha da ağırlaştırdı ve antidemokratik, baskıcı bir yönetimle karşı karşıya kaldık. KHK eliyle hukuksuz bir şekilde işten çıkarmalar, açığa almalardan sendikamız üyeleri de nasibini aldı. Bütün bu olumsuz koşullara rağmen bu dönemde hak kaybına uğrayan, hukuksuz uygulamalara maruz kalan arkadaşlarımızın ve çalışanlarımızın yanında olduk. Bundan sonra da yanında olmaya, devam edeceğiz.”

Emek barış ve demokrasi mücadelesinin ayrılmaz bir bütün olduğu kaydedilen açıklamada “OHAL uygulamalarıyla, TCDD’de olduğu gibi özelleştirme uygulamaları ile işyerlerimizin kapatılması, geleceğimizin yok edilmesinin yanı sıra baskının, antidemokratik uygulamaların, dernek, gazete televizyon kapatmaların yaşandığı, belediyelere kayyım atandığı, demokratik siyasetin adeta yok edilmeye çalışıldığı, bu dönemde, meşrulaştırılmaya ve yerleştirilmeye çalışılan diktatörlüğe karşı barış, demokrasi ve emek mücadelemizi aynı kararlılıkla sürdürmemiz, sesimizi daha fazla yükseltmemiz gerektiğinin bilincindeyiz” dendi. Açıklamada bu karanlık dönemin dayanışmayla, tüm emekten, demokrasiden ve barıştan yana olan kesimlerin birliği ve üyelerinden aldıkları güçle atlatılabileceği vurgulandı. (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Aslı Erdoğan makalelerinin kitaplaştırılmasını istiyor

SONRAKİ HABER

Menemen'de işçiler hak gasplarına karşı bir araya geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa