14 Kasım 2016 17:52

Bakış Kapak’ta sendika düşmanlığı

İzmir Torbalı Pancar yolu üzerinde faaliyet gösteren Bakış Kapak fabrikasında 7 işçi sendikal faaliyette bulundukları için işten atıldı.

Paylaş

2014 yılında 210 işçinin çalıştığı fabrikada o dönem yine sendikal faaliyetlerden dolayı önce 20’ye yakın işçi atılmış sonra da atılan işçiler gösterilerek fabrikadaki işçilerden e-devlet şifreleri işten atma tehdidi ile alınmıştı. İşçilerin üyelikleri patron tarafından düşürülmüştü.

İki yılda kapak bölümüne kapı bölümünü ekleyen ve işçi sayısını 210’dan 500’e çıkaran şirket iki kat büyüdü. Fabrikada yeniden başlayan sendikalaşma faaliyetlerinden kaynaklı ise dün 7 işçi tazminatsız olarak işten atıldı.

‘SENDİKAYATAHAMMÜL YOK’

Görüştüğümüz işçiler, fabrikanın son iki yılda iki kat büyümesine rağmen kendi haklarında ve ücretlerinde hiçbir büyümenin olmadığını belirtti. Patrondan fabrikayı değil sadece insanca yaşamak için haklarını istediklerini ifade eden işçiler, sendikalarda örgütlenme haklarını kullanmak istediklerini ancak patronun sendikanın ‘S’sine bile tahammül edemediğini ve bu nedenle kendilerini gerçekliği olmayan suçlamalarla tazminatsız olarak işten çıkardığını belirttiler.

“Neymiş patron hakkında sağda solda konuşmuşuz, bu yüzden bizi işten atmış oysa bu yalandır, iftiradır. İşten atılma gerekçemiz sendikal örgütlenmeden başka bir şey değildir” diyen işçiler, kendilerinin geçen hafta personel müdürü tarafından tehdit edildiklerini, şu anda içeride olan işçilere yönelik de aynı şekilde sendikalara üye olmamaları yönünde tehditlerin sürdürüldüğünü ifade ettiler. Yasal hakları için hukuki süreci başlattıklarını belirten işçiler işin peşini bırakmayacaklarını Bakış Kapak fabrikasına sendikalı olarak döneceklerini vurguladılar. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

GMİS: Özelleştirme ölüm demektir

SONRAKİ HABER

‘6 kişilik hücrede 13 kişi kalıyoruz’

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...