14 Kasım 2016 22:40

Günsan’da sendikasızlaştırmaya yanıt iş bırakma oldu

Schneider’in satın aldığı Günsan Elektrik’te, patronun sendikasızlaştırma dayatmasına işçilerin yanıtı iş bırakma oldu.

Paylaş

Uğur ZENGİN
İstanbul

Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikasının kurucularından Schneider’in satın aldığı Günsan Elektrik’te, patronun sendikasızlaştırma dayatmasına işçilerin yanıtı iş bırakma oldu.

Patronun, Birleşik Metal-İş’ten istifa ettirme baskısı ve 7 işçinin işten atılması üzerine iş bırakan 100'e yakın işçi, işyerini terk etmeme eylemi yaptı.

Polisin "Boşaltmazsanız zorla boşaltacağız" tehditlerine işçiler, "Atılan arkadaşlarımız geri alınana kadar üretim yapmayacağız" sözleriyle yanıt verdi.

2 otobüs çevik kuvvet polisi fabrika önüne gelirken görüşmeler sonucu eylem gece 23.30 sularında sona erdi. İşçiler yarın saat 08.00'de fabrika önünde buluşacak. Belirlenen 6 işçi saat 11.00'de patronla görüşecek.

Birleşik Metal-İş Genel Merkez Yöneticisi Hamit Baltacı, "Yarın Schneider'lerin tamamında şalter indiğinde bakalım ne yapacaklar" dedi.

İşçiler, "Sendika hakkımız söke söke alırız" sloganlarını attı.

Günsan’da başlayan mücadeleye Schneider’e ait olan ve Birleşik Metal-İş’in örgütlü olduğu diğer fabrikalardaki işçilerden de destek geldi. Manisa ve Samandıra’da bulunan fabrikalardaki işçiler 1 saat iş bırakarak Günsan işçilerine destek verdi. Patronun sendikasızlaştırma dayatmasından vazgeçmemesi halinde eylemlerin yayılarak devam edeceği belirtildi.

Birleşik Metal-İş’ten yapılan açıklamada çoğunluğun sağlanması ve bakanlığa başvurunun hemen ardından saldırının yaşandığı belirtilerek, sendikalaşmayı engellemek için yapılan işten atmanın Anayasaya aykırı olduğu belirtildi.

“Birkaç gün önce Kocaeli'de sendikalı oldukları için işten çıkartılan üyelerimiz ve yöneticiler dertlerini dile getirmek isterlerken gözaltına alınmışlardır. Gebze'de basın açıklaması yapmak isteyen Alstom işçileri çevik kuvvetin engellemesiyle karşılaşmışlardır. Bugün de sendikalı olan Günsan işçileri sokağa atılmıştır” denilen açıklamada, olağanüstü hal gerekçesiyle işçilerin daha da zor durumda bırakıldığı belirtildi.

ÖNCEKİ HABER

Müstehak, OHAL sebebiyle matbu yayınına ara verdi

SONRAKİ HABER

Saya işçileri yüzde 50 zam talebiyle iş bırakmaya hazırlanıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa