14 Kasım 2016 22:03

HDP: Başkanlık uluslararası eksen kayması getirecek

HDP MYK toplantısının devam ettiği sırada Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen basın toplantısı düzenledi.

Paylaş

HDP Genel Merkezinde yapılan Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sırasında HDP Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Türkiye bir rejim değişikliği hesabıyla büyük bir kaosa sürükleniyor” diyerek başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Bilgen, “Başkanlık denilen, uluslararası politikada bir eksen kaymasını da beraberinde getirecek bir rejim değişikliğidir” açıklamasında bulundu.

‘ERDOĞAN'IN CEZAEVİ KOŞULLARI SAĞLANSIN’

HDP Milletvekillerinin tutuklanmasına da değinen Bilgen, “Erdoğan kendi cezaevi hayatını örnek göstermişti. Biz de fazlasını değil, en azından o kadarını bekliyoruz. Uluslararası bir dergiye röportaj vermek kriminalize edilecek bir şey değildir. Bu gerekçe gösterilerek avukatlara baskı yapılması, avukat görüşmelerinin engellenmek istenmesi asla kabul edilebilecek bir yaklaşım değildir” dedi.

Dernek faaliyetlerinin durdurulmasına da tepki gösteren HDP Sözcüsü, “Kapılarına kilit vurduk, bitti. Hadi açın bakalım, anlayışı toplumu anlamamanın tipik göstergesidir. Dernekler ihtiyaçlara göre kurulmuşlardır. Daha düne kadar Türkiye derneklerin sayısının fazla olmasıyla övünüyordu. Uluslararası arenada da bilinen, kadınlarla ilgili, çocuklarla ilgili kritik çalışmalar yürüten dernekler için “kapısına kilit vurduk, bitti” anlayışı asla kabul edilemez” dedi.

CHP’YE BAŞKANLIK TEPKİSİ

CHP’ye başkanlık sistemi tartışmaları doğrultusunda eleştiriler yönelten Bilgen, “Şimdi ne değişti ki CHP “Getirin teklifinizi konuşalım” diyor. MHP için nelerin değiştiğini anlıyoruz. Ama belli ki CHP de kendi üzerinde bir baskı hissediyor. Bundan birkaç ay önce sergiledikleri tavrın bile arkasında durmuyorlar. Başkanlık denilen, uluslararası politikada bir eksen kaymasını da beraberinde getirecek bir rejim değişikliğidir” ifadelerini kullandı.

‘AKP RAF ÖMRÜNÜ UZATMAK İSTİYOR’

Seçim sistemi değişikliğiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Bilgen, “Yapılmak istenen, erimeye yüz tutan ve kaybetme korkusu yaşayan partilerin seçim sistemini değiştirerek raf ömürlerini uzatma girişimidir. AKP demokratik bir seçim sistemi arayışı taşıyor olsaydı, seçim sistemi özgür demokratik ortamlarda tartışılırdı” dedi.

‘MECLİS’TEN DEĞİL, MECLİS ÇALIŞMALARINDAN ÇEKİLDİK’

“Biz Meclis’ten çekilme kararı değil, Meclis çalışmalarına katılmama kararı aldık” diyen Bilgen, yarın HDP Grup toplantısının yapılacağını da söyledi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

ÇAYKUR inşaatında iş cinayeti

SONRAKİ HABER

İBB, Uzunçayır metrobüs durağındaki mescidin kapatıldığı iddialarını yalanladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa