14 Kasım 2016 21:59

ÇAYKUR inşaatında iş cinayeti

ÇAYKUR inşaatında iş cinayeti yaşandı. DİSK/Gıda-İş, inşaat alanında önlemlerin alınmadığını belirterek Bakanlık ve ÇAYKUR'a tepki gösterdi.

Paylaş

Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (ÇAYKUR) Rize’nin İyidere ilçesinde yapımını sürdürdüğü ve inşaat halindeki paketleme çay fabrikasında elektrik akımına kapılan 2 taşeron işçiden Mehmet Çordan hayatını kaybetti, diğer işçi Yüksel Kolcu ise yaralandı.

Vinçle konteynerin bir yerden farklı bir yere nakil işlemi sırasında vincin, konteyneri yakından geçen elektrik tellerine temas ettirmesi nedeniyle konteyneri alttan tutan 2 işçi elektrik akımına kapıldı. Akıma kapılarak ağır yaralanan Mehmet Çordan (47), kaldırıldığı hastanede müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Akıma kapılan diğer İşçi Yüksel Kolcu ise yaralı olarak kurtuldu.

Yaşanan iş cinayetine tepki gösteren DİSK/Gıda-İş Sendikası, bu iş cinayetinde gerekli işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerini almayan yüklenici firma kadar gerekli denetimleri yapmayan Çalışma Bakanlığı ve ÇAYKUR Genel Müdürlüğünün de sorumluluğu olduğunu bildirdi. Kamu kuruluşu olan ÇAYKUR’da da sürekli iş kazalarının gündeme geldiğine dikkat çekilen açıklamada, “Birçok iş hizmet alımı adı altında taşerona devredilmekte ve üç işçinin yapacağı iş bir işçiye yaptırılmaktadır. ÇAYKUR’da yetkili sendika da işçi sağlığı iş güvenliği konusunda bugüne kadar tek bir adım atmayarak bu sorumsuzluğa ortak olmuştur. Gıda-İş Sendikası olarak bu meseleyi her şeyin önünde tutuyor ve bu konuda üyelerimizle yaptığımız eğitimleri ve mücadelemizi sürdürüyoruz. ÇAYKUR çalışanları kendi başlarına gelmeden ve daha büyük kazalar yaşanmadan can güvenliği ve sağlığı için mücadeleye katılmalıdır” çağrısı yapıldı. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

İstanbul şairi Orhan Veli’den dizeler…

SONRAKİ HABER

74 muvazzaf askere yakalama kararı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa