14 Kasım 2016 16:36

'Bir ayağı çukurda olan hukuk sistemi tümden çökmüştür'

OHAL kapsamında faaliyetleri durdurulan Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgür Hukukçular Derneği Adana'da basın açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaş

ÇHD ve ÖHD üyesi avukatlar Adana’da derneklerinin faaliyetlerinin OHAL kapsamında durdurulmasını protesto etmek için basın açıklaması gerçekleştirdi. Adana Adliyesi taş bina önünde yapılan açıklamaya HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP Adana Milletvekili Zülfikar İnönü Tümer, Adana Baro Başkanı Veli Küçük, Emek Partisi İl Başkanı Sevil Aracı ile Adana Tabip Odası Başkanı Ali İhsan Ökten de katıldı. 

'Kurulurken kimseden icazet almadık'

Basın açıklamasını okuyan ÇHD Şube Başkanı Sefa Aydoğan, Anayasa’nın fiilen ortadan kaldırıldığını belirterek Anayasa “Anayasa ortadan kaldırılmışsa tüm yasalar ortadan kaldırılmıştır. OHAL’i düzenleyen yasalar da ortadan kaldırılmıştır” dedi. OHAL’in ilan edildiği günden bu yana yapılmış tüm yasaların kendileri için yok hükmünde olduğunu dile getiren Aydoğan, “Bir ayağı çukurda olan hukuk sistemi tümden çökmüştür” dedi. Yasakları tanımadıklarını mühürleri sökerek gösterdiklerini ifade eden Aydoğan, ÇHD ve ÖHD’nin kurulurken kimseden icazet almadıkları gibi faaliyetlerine devam ederken de kimseden icazet almayacağını söyledi.  

Somanın, gezinin avukatları

Dernekleri kapatılan avukatların SOMA’da madencilerin, Gezi direnişinde direnenlerin avukatları olduğunu dile getiren Baro Başkanı Veli Küçük, OHAL’le birlikte KHK’lerle ülkenin baskıcı bir rejim içerisine sürüklendiğini belirterek “Bu uygulamalar faşizmin ayak sesleridir” dedi. KHK’ler iptal edilerek kurucu unsur olan meclisin söz sahibi alması gerektiğini ifade eden Küçük, hukuksuzluklara karşı Baro olarak direneceklerini söyledi. 

'Valilikler eliyle de derneklerin faaliyetleri durduruldu'


İçişleri Bakanlığı’nın faaliyetini durdurduğu 370 dernek dışında Valilik’ler eliyle de derneklerin faaliyetleri durduruldu. Valiliklerce kapatılan derneklerin sayısı bilinmezken Adana Valiliği’nce faaliyeti durdurulan Anadolu-Der, İHD Adana Şube’sinde konuyla ilgili basın toplantısı yaptı. Dernek yöneticileri adına basın açıklamasını okuyan Ahmet Pekyen, derneklerinin keyfi bir şekilde kapatıldığını belirterek haksızlığa uğramışların, ezilenlerin, emekçilerin yanında bir sivil toplum kuruluşu olarak görevini yerine getirmekte olduğunu söyledi. Pekyen, tek isteklerinin özgürlük ve demokrasi olduğunu ve başaracaklarını söyledi.(Adana/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul'da sanayi sitesinde patlama: 9 yaralı

SONRAKİ HABER

DHA muhabirine canlı yayın sırasında tokatlı saldırı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa