14 Kasım 2016 15:58

‘Tek adam’a, KHK’lere, OHAL’e karşı ortak miting

Emek ve demokrasi güçleri, OHAL’e, KHK’lere, ‘tek adam’ rejimi dayatmasına karşı 20 Kasım’da İstanbul Kartal’da bir miting düzenleyecek.

Paylaş

Darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL ve KHK’lerin muhalefeti bastırmak için kullanıldığına işaret eden emek ve demokrasi güçleri, 20 Kasım’da İstanbul Kartal’da “Demokratik siyaset engellenemez, OHAL kaldırılsın, KHK’ler durdurulsun, tek adam diktatörlüğüne geçit vermeyeceğiz. Başkanlığa hayır ” talepleriyle, geniş katılımlı bir miting düzenleyecek.

“Teslim olmayacağız” şiarıyla yapılacak miting için Makine Mühendisleri Odası’nda bir araya gelen kurumlar adına ortak açıklamayı Sosyalist Emekçiler Partisi’nden Demet Koca yaptı. Koca, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Cemaat’e yönelik yapılan operasyonların, tüm muhalefete yöneldiğini hatırlatarak, bunun bir cadı avına dönüştüğünü vurguladı. Koca, ‘tek adam’ rejiminin inşasına karşı olduklarını belirterek, tüm kesimleri İstanbul mitingine davet etti.

Koca, “Önce muhalif basın yayın ve gazetelere yönelik kapatma kararları gerçekleştirildi. Ardından, Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin, yazarlarının ve DBP’li Belediye Eş Başkanlarıyla, HDP Eş Genel Başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasından sonra artık başka bir aşamaya geçilmiştir” dedi. 370 derneğin kapatıldığını hatırlatan Koca, bunun bir cadı avına dönüştüğünü dile getirdi. AKP’nin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mezhepçi bir politika yürüttüğü söyleyen Koca, buna karşı laikliğe ve özgürlüğe sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti.

‘TEK ADAM’A KARŞI ALANDA OLACAKLAR

Ortak açıklamanın ardından mitingi gerçekleştirecek olanlar kurumlar ve siyasi partiler adına konuşmalar yapıldı. HDP İstanbul İl Eş Başkanı Doğan Erbaş, saldırılara karşı birlikteliğin önemli olduğunu belirterek, il örgütü olarak miting için seferber olacaklarını ifade etti.
HDP İl Eş Başkanı Aysel Güzel de kadınlara çağrı da bulunarak, erkek egemen sisteme, ‘tek adam’ diktatörlüğüne karşı bütün kadınların miting alanında olması gerektiğini ifade etti. Ezilenlerin Sosyalist Partisi MYK üyesi Sedat Şenoğlu da, baskılara karşı birlikte hareket etmenin ihtiyaç olduğunu belirtti.

Sosyalist Kadın Meclisi’nden Pınar Türk, kadın düşmanı, cinsiyetçi politikalarına karşı kadınları ve LGBTİ'leri miting alanına çağırdı. Haziran Hareketi adına konuşan Canan Kaftancığolu ise, mücadele çağrısı yaparak, 20 Kasım’da “umudu büyütelim” dedi.

‘BİRLİKTELİK ARTIK ZORUNLULUK’

Emek Partisi İstanbul Başkanı Güven Gerçek ise yaşanan saldırılara dikkat çekerek, birlikteliğin artık zorunluluk olduğunu söyledi.Gerçek, bu birlikteliğin 20 Kasım’dan sonra da devam etmesi gerektiğine vurgu yaparak, halkı mitinge katılmaya çağırdı.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Ahmet Kaya ise toplumun örgütsüz kesimlerinin de saldırılara karşı mitingde yer almaları gerektiğini ifade etti. Kaldıraç Dergisi adına konuşan Hakan Dilmeç, sisteme karşı olanların mitinge katılımının sağlanması gerektiğini belirtti. Emekçi Hareket Partisi İl Başkanı Özge Akman, savaş politikalarına karşı alanda olacaklarını söyledi. (İstanbulEVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sennur Sezer anılacak

SONRAKİ HABER

"Sadiye Eser ve Sadık Topaloğlu’nun gazeteciliğine tanığız"

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa