14 Kasım 2016 15:33

TP işçisi tasfiye planına karşı iş bıraktı

Türkiye Petrolleri işçileri, sondaj, kuyu tamamlama ve jeofizik operasyonlarını devreden tasfiye planına karşı Ankara'da da iş bıraktı.

Paylaş

Petrol-İş üyesi işçiler, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’ndaki (TP) sondaj, kuyu tamamlama ve jeofizik operasyonların TPIC’e devredilmesine karşı iş bırakarak, Genel Müdürlük önünde eylem yaptı. Yapılmak istenenin hem TP’nin tasfiyesi, hem de işçilerin iş güvencesinin ortadan kaldırılması olduğuna dikkat çeken Petrol-iş Ankara Şube Başkanı Şuayip Gül, özelleştirme, taşeronlaştırma ve güvencesizleştirmeye izin vermeyeceklerinini ifad etti.

TPAO Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelen işçilere seslenen Gül, kamu yararı ve ülke ekonomisi için son derece stratejik bir faaliyet yürüten TP’nin parçalanıp bölünerek zayıflatılmak istendiğini söyledi.

Sondaj, Kuyu tamamlama, jeofizik operasyonlar, gibi faaliyetlerin TPIC'e devredilmesi öngörüldüğünü, istihdamın da kurum dışına çıkarılacağını belirten Gül, “Gerçekleştirilmek istenen büyük bir tasfiye operasyonudur. TP, daha da küçültülecek ve sadece arama-üretim yapan bir şirket haline getirilecektir. Tasfiye edilen faaliyetlerin devredileceği TPIC bir kamu kuruluşu değildir. Jersey/Kanal Adaları'nda kurulmuş, hukuki açıdan özel şirket statüsünde proje bazlı çalışan bir firmadır” diye konuştu.

Gül, “Bu tasfiye operasyonuyla, devredilen faaliyetlerin sürekliliği tamamen özel bir şirketin çıkarlarına bağlı olacak, buraya devredilen istihdamın ise kamu istihdamı güvencesi kalmayacaktır. Bırakın kamu güvencesini, istihdam güvencesi dahi olmayacaktır. TPIC, proje bazlı ve sezonluk çalıştığı için, istihdamı da süreklilik arz etmeyecektir. Dolayısıyla, gerçekleştirilmek istenen aynı zamanda, büyük bir güvencesizleştirme ve taşeronlaştırma operasyonudur” dedi.

Yaptıkları işbırakma eyleminin bir uyarı olduğunu belirten Gül, “Hiç kimse, Türkiye Petrolleri işçisinden özelleştirme politikalarına sessiz kalmasını bekleyemez. Sondaj, Kuyu tamamlama, jeofizik operasyonlar, gibi faaliyetlerin TPIC'e devri uygulamasından derhal vazgeçilmelidir. Bu faaliyetler, bugüne kadar olduğu gibi yine Türkiye Petrolleri çatısı altında yürütülmelidir” diye konuştu. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Fındık 10 TL’ye düştü, üretici tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

Konya, Eskişehir ve Çorum'da iş cinayetleri: 3 işçi yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa