14 Kasım 2016 18:59

Hükümet Sözcüsü: Güçlendirilmiş başkanlık üzerinde duruyoruz

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası anayasa tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Paylaş

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası basın toplantısı düzenledi. Mardin Derik'te yaşanan saldırıya ilişkin konuşan Numan Kurtulmuş, “62 kişi gözaltına alındı, saldırının ana failleri yakalandı” dedi.

Yabancı yatırımcılara istisnai vatandaşlık verilmesi yönündeki çalışmalara ilişkin de konuşan Hükümet Sözcüsü, “Hükümetimizin bir müddet gündeminde olan bir diğer konu da yabancı iş adamlarına istisnasız vatandaşlık verilmesidir. Bu miktar belirlenecek, yabancı yatırımcılar, gayri menkulleri belirli bir seviyeye çıkaranlar, kurdukları iş yerlerinde belli sayıda istihdam sağlayan yabancılar, mevduatta bankaya yatırdıkları parayı 3 yıl çekmeyen yabancı yatırımcılar ve devlet yatırım araçlarına belli bir yıl süre para yatırarak bunları ekmeyen yabancı yatırımcılara istisnai vatandaşlık verilmesi yönünde çalışmalar tamamlanmıştır” dedi.

‘AB RAPORU DOSTANE DEĞİL’

Kurtulmuş, AB İlerleme raporuna ilişkin bir soru üzerine “Bu tehditkar raporlarına alıştık, bu içeriği kabul etmediğimizi ve bunun yazılmasındaki düşüncenin de dostane olmadığını ifade etmek isterim. Schulz'un tehditkar sözlerine de anlam vermek mümkün değildir. ‘Şunu beğenmiyoruz, yoksa böyle yaparız’ diyerek, parmak sallayarak kimse Türkiye'yi hizaya sokacağını zannetmesin” dedi.

‘EL BAB’A DOĞRU İLERLENİYOR’

Hükümet Sözcüsü bir gazetecinin Suriye operasyonuna ilişkin “El Bab nihai hedef mi?” sorusuna da “Müzakereler sonrası Türkiye yeniden destek vermeye başlamıştır. Bu çerçevede Fırat Kalkanı operasyonu El Bab'a doğru planlandığı şekilde ilerliyor” açıklamasında bulundu.

‘EN KISA SÜREDE MECLİSE GELECEK’

Anayasa tartışmalarına da değinen Kurtulmuş, “Şu an konumuz başkanlık sistemine geçişi sağlayaca bir anayasadır. MHP ile görüşmelerimiz devam ediyor, gönlümüz arzu ediyor CHP de bu görüşmelere dahil olsun. Süre vermenin çok doğru olmadığı kanaatindeyim, ama en kısa zamanda bu konunun Türkiye siyasetinden çıkarılması herhalde en faydalı yoldur. Ümit ediyorum ki en kısa süre içerisinde TBMM'ye getirilecektir” dedi.

‘GÜÇLENDİRİLMİŞ BAŞKANLIK SİSTEMİ ÖNGÖRÜYORUZ’

Başkanlık sistemini “Türkiye'de yürütmenin tek elde toplanacağı bir sisteme geçişi öngörüyoruz” diye tanımlayan Kurtulmuş, “Güçlendirilmiş başkanlık modelinin üzerinde duruyoruz. Adının şu ya da bu şekilde olması mahiyeti değiştirilmeyecektir. Tanımı güçlendirilmiş bir başkanlık sistemi üzerinde duruyoruz” dedi.

‘KHK GERGİNLİKLERİN GİDERİLMESİ İÇİN!’

Boğaziçi Üniversitesi’nde tartışma yaratan rektör atamasına da değinen Kurtulmuş, “Farklılıkların, gerginliklerin ortaya çıkmaması adına böyle bir KHK çıkarıldı, sayın Cumhurbaşkanımız da önüne konan isimlerden bir tanesini atadı” demekle yetindi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

‘Her türlü darbeye karşı demokrasi’

SONRAKİ HABER

Makam odasında yaralı hayvanlara bakan müdüre ceza: Bu cezadan gurur duyarım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa