14 Kasım 2016 13:29

Leon Russell hayatını kaybetti

Rock müziğin önemli isimlerinden Leon Russell, 74 yaşında hayatını kaybetti.

Paylaş

Rock müziğin önemli isimlerinden Leon Russell, Tennessee’de 74 yaşında hayata veda etti. Russell’ın eşi Jan Bridges, dört ay önce kalp ameliyatı geçiren ünlü müzisyenin uykusunda öldüğünü açıkladı. Russell, en son 10 Temmuz’da Nashville’de verdiği konserde sevenleriyle buluşmuştu.
Müzik kariyerine stüdyo piyanisti olarak başlayan Russell, 1970’lerde ün kazanmış, "Tight Rope" ve "Lady Blue" gibi unutulmaz şarkılara imza atmıştı. Beatles’ın üyeleri John Lennon, Ringo Starr ve George Harrison, Russell’ın "Leon Russell" adlı ilk albümünde çalmıştı.

ELTON JOHN: İLHAM KAYNAĞIMI KAYBETTİM

Dünyaca ünlü İngiliz Sanatçı Elton John, piyanist, şarkıcı ve söz yazarı olarak en çok etkilendiği müzisyenlerden biri olarak nitelediği Russell ile 2010’da "The Unity" albümünü çıkarmıştı. Elton John, Russell’ın ardından twitter adresinden şu sözleri paylaştı; “Sevgilim Leon Russell dün gece vefat etti. Bana akıl hocası, ilham kaynağı ve çok nazikti. Onu seviyordum ve her zaman seveceğim...”
Allman Brothers Bandın kurucularından Gregg Alman da Russell’ın ardından twitter adresinden “arkadaşımı kaybettim” sözünü paylaştı. The Guardian’da gazetecilik yapan John Harris ise “Teker teker, gerçek büyükler bizi terk ediyorlar...” dedi. Gitarist Nils Lofgren de duygularını twitter adresinden “Başka bir müzik devi bugün bizi terk ediyor...” diyerek paylaştı. Jazz Master George Benson ise “Bugün dünya yetenekli bir şarkıcı, söz yazarı ve icracıyı kauybetti. Ben ise kardeşimi...” dedi Russel’ın ardından. 
Sanat yaşamı boyunca 35 albüme imza atan Russell’a büyük ün kazandıran "A Song For You" adlı şarkısı, Neil Diamond, Ray Charles, the Carpenters, the Temptations, Aretha Franklin ve Willie Nelson tarafından da yorumlanmıştı. Russell, 2011’de Rock’n Roll Şöhretler Müzesi’ne kabul edilmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Süper ay Bodrum'da böyle izlendi

SONRAKİ HABER

İran’da gözaltına alınan gazeteciden 6 Mayıs'tan bu yana haber alınamıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa