14 Kasım 2016 12:53

TPAO’da özelleştirme ve tasfiyeye karşı iş bırakma

Adıyaman TPAO işçileri, kurumun özelliştirme ve tasfiye planlarına karşı 24 saatlik iş bırakma eylemine başladı.

Paylaş

Metin ALAN
Adıyaman

Adıyaman TPAO işçileri, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın özelleştirilme ve tasfiye planlarına karşı iş bırakma eylemine başladı. 24 saatlik iş bırakma eylemi, Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şubesi öncülüğünde bütün sahalarda yapıldı. Sabahın erken saatlerinde TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü nizamiyesinde toplanan yaklaşık 300 işçi sık sık “TPAO bizimdir bizim kalacak”, “Susma sustukça sıra sana gelecek”, “Yönetim şaşırma sabrımızı taşırma”, “Vur vur inlesin yönetim dinlesin” sloganları attı.

Eyleme katılan Petrol-İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu üyesi Ahmet Kabaca, Adıyaman, Batman, Trakya ve Ankara’da daha önce uyarı amaçlı yarım gün iş bıraktıklarını, ancak hükümetin uyarılarını dikkate almadığını belirtti. Bu sebeple bugün bir günlük iş bıraktıklarını, uyarıları dikkate alınmazsa eylemlerinin boyutlanarak devam edeceğini söyledi. Hükümetin yapmaya çalıştığının TPAO’nun özelleştirilmesi ve tasfiyesi olduğunu vurgulayan Kabaca, bu uygulamalar sonucu TPAO bünyesinde çalışan yaklaşık 1500 işçinin işinden olacağını buna asla izin vermeyeceklerini söyledi.

'BÜYÜK BİR TASFİYE OPERASYONU'

TPAO Adıyaman Bölge Müdürlüğü nizamiyesinde “TPAO Tekel Olmayacak” pankartı açan işçiler müdürlüğün ana binasına kadar yürüdü. Petrol-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Ali Tırpan burada basın açıklaması yaptı.

TPAO’nun 1954 yılından bu yana kamu yararı ve ülke ekonomisi için stratejik bir faaliyet yürüttüğünü belirten Tırpan, kurumun yeniden yapılanma adı altında sinsi bir plan kapsamında zayıflatılıp özelliştirilmek istendiğini kaydetti. Tırpan, “Geçmişte özelleştirme uygulamalarıyla entegre yapısı dağıtılan Türkiye Petrollerinde, şimdi Bütünsel Dönüşüm Programı adı altında büyük bir tasfiye operasyonu tezgahlanmaktadır. Türkiye Petrolleri bünyesinde yapılan servis faaliyetleri kurum dışında ve proje bazlı olarak gördürülecektir. Sondaj, kuyu tamamlama, jeofizik operasyonlar gibi faaliyetlerin TPIC’e devredilmesi öngörülmektedir. Sadece yürütülen faaliyetler değil istihdam da kurum dışına çıkarılacaktır” dedi.

'İŞİMİZE EKMEĞİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ'

Gerçekleştirilmek istenenin büyük bir tasfiye operasyonu olduğuna vurgu yapan Tırpan, Türkiye Petrollerinin daha da küçültüleceğini, sadece arama-üretim yapan bir şirket haline getirileceğini, tasfiye edilen faaliyetlerin devredileceği TPIC’in, bir kamu kuruluşu olmadığını kaydetti. Bu gelişmelerin hızla işçiye de yansıyacağını belirten Tırpan, sadece kamu istihdamı güvencesi değil, istihdam güvencesinin de ortadan kalkacağını, güvencesizleştirme ve taşeronlaştırmanın hakim kılınacağını söyledi.

Ali Tırpan açıklamasında, ülkenin son derece hassas günlerden geçerken petrol ve doğal gaz gibi stratejik iki ürünü yıllardır ülke ekonomisine kazandıran Türkiye Petrollerinin küçültülmek ve özelleştirilmek istenmesinin vatana ihanetle eşdeğer olduğunu ifade etti. Sendika ve işçiler olarak ekmeklerine sahip çıkacaklarını belirten Tırpan, bu yanlıştan dönülene kadar mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceklerini vurguladı.

Açıklamanın ardından işyerlerine dönen işçiler, gün boyu hiçbir iş yapmayacaklar.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bulgaristan gümrüğü yavaşladı, kilometrelerce TIR kuyruğu ol

SONRAKİ HABER

Kerbela'da canlı bomba saldırısı: 8 kişi hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...