14 Kasım 2016 12:45

Cezaevi müdürü: Gökten su yağdıracak kudretimiz yok

Antep L Tipi Cezaevinde hasta tutuklular tedaviden mahrum bırakılıyor, cezaevinin su sorunu ise Allah’a havale edilmiş...

Paylaş

Olağanüstü Hal'in ilanından sonra artan hak ihlalleri tartışmalarına cezaevindeki tutukluların koşulları da eklendi. İnsan Hakları Derneği (İHD) Antep Şube yöneticilerinden Ayşe Erkabalcı, yeni açılan Antep L Tipi Kapalı Cezaevi’nde yaşananlara ilişkin açıklama yaptı.

Cezaevinin açıldığı günden beri sorunlar yaşandığını söyleyen Erkabalcı, çıplak arama dayatmasından, sosyal faaliyetlerin kısıtlanmasına; hasta tutukluların tedaviden mahrum bırakılmasından içme suyu sağlanmamasına kadar pek çok sorum yaşandığını söyledi.

'MÜDÜR YALANLAMADI'

Cezaevi yönetiminin hasta tutuklular konusunda hak ihlalinde sınır tanımadığını dile getiren Erbakalcı, cezaevi yönetiminin bu konudaki yaklaşımının suç teşkil ettiğini vurguladı.

Kendilerine iletilen hak ihlalleri ve sorunlarla ilgili cezaevi yönetimiyle görüştüğünü dile getiren Erbakalcı, “Ne yazık ki müdür bey hiçbir iddiayı yalanlamadı. Ve bu tür uygulamaların güvenlik gerekçesi ile yapıldığını söyledi. Özellikle su sorununu dile getirdiğimizde ‘Gökten su yağdıracak kudretimiz yok. Olunca veriyorlar işte’ diyerek alaycı bir cevap verdi. İşkence iddialarına karşı ise suskun kaldı ve ‘Zaten gereken yerlere suç duyurusunda bulunmuşusunuz, gereken yapılır’ diye cevaplandırdı” dedi. (DİHABER)

ÖNCEKİ HABER

Amedspor taraftarı kulübe kesilen cezayı ödedi

SONRAKİ HABER

Alman havayolu şirketi Lufthansa’da kabin personeli greve gidiyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa