14 Kasım 2016 05:25

Almanya'da Cumhurbaşkanlığı görüşmelerinden sonuç çıkmadı

Almanya'da yeniden aday olmayacağını açıklayan 11. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un yerine kimin geçeceği konusunda anlaşma sağlanamadı.

Paylaş

Almanya'da, ilerleyen yaşı ve sağlık sorunları nedeniyle yeniden aday olmayacağını açıklayan 11. Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un yerine kimin geçeceği konusunda koalisyon ortakları arasında anlaşma sağlanamadı.

Hristiyan Demokrat Birliği (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Hristiyan Sosyal Birliği (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Sigmar Gabriel arasında bu akşam üzeri Berlin'de yapılan toplantıda ortak aday konusunda sonuç alınamadı.

GABRİEL, TOPLANTIYI ERKEN TERK ETTİ

SPD lideri Sigmar Gabriel, haftalar öncesinde partisinin cumhurbaşkanı adayının Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier olduğunu açıklamıştı. Hristiyan birlik partileri CDU ve CSU henüz bir aday açıklamış değil. Steinmeier'in adaylığı konusunda ise uzlaşma sağlanamadı. Merkel, Seehofer ve Gabriel arasında cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi konusundaki toplantı kısa sürdü. Sigmar Gabriel yaklaşık 50 dakika sonra toplantıdan ayrıldı.

ÜÇ İHTİMAL BULUNUYOR

Gauck'un yerine kimin geçeceği konusunda üç ihtimal bulunuyor: Steinmeier koalisyon ortakları tarafından ortak aday gösterilebilir. CDU/CSU ile SPD başka bir aday üzerinde anlaşabilir ancak buna pek ihtimal verilmiyor. Üçüncü ihtimal ise Steinmeier ile birlik partilerinin göstereceği aday arasında seçim yarışı yaşanması.

Koalisyon ortakları arasında anlaşma sağlanamaması ve Steinmeier'in karşısına bir aday gösterilmesi durumunda, partilerin cumhurbaşkanını seçecek çoğunluğu olmadığı için yarışın üçüncü turda sonuçlanması bekleniyor.

Almanya, 12. cumhurbaşkanını 12 Şubat'ta seçecek. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

NATO'dan Trump sonrası ilk açıklama

SONRAKİ HABER

Tanrıkulu, Cumhurbaşkanının örtülü ödeneğini sordu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa