14 Kasım 2016 05:20

NATO'dan Trump sonrası ilk açıklama

Donald Trump'un başkan seçilmesinin ardından NATO'dan ilk açıklama, Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in yazısıyla geldi.

Paylaş

Donald Trump'un başkan seçilmesinin ardından NATO'dan ilk açıklama, Genel Sekreter Jens Stoltenberg'in The Guardian'a yazdığı makale aracılığıyla gelmiş oldu.

Stoltenberg, "Bu belirsiz zamanlarda, güçlü bir Amerikan liderliğine ihtiyacımız var. Yola yalnız devam etmek seçenek değil" ifadelerini kullandı.

Stoltenberg, "Çağımızın en büyük güvenlik zorlukları ile karşı karşıyayız. Şu an Avrupa ve ABD arasındaki ortaklığın kıymetini sorgulayacak zaman değil" dedi.

"AB ve ABD arasındaki ortaklığın son 67 yıl boyunca barış, özgürlük ve refahın kaynağı olduğunu" iddia eden Stoltenberg, "Bu ortaklık sayesinde Sovyetler Birliği’ni yıldırdık ve Soğuk Savaş'ı sonlandırdık. Bu, Avrupa’da entegrasyon sağlayarak bugün sahip olduğumuz eşi görülmemiş bir barış ve varlık ortamını yarattı" dedi.

"AB ve ABD arasında işbirliğinin artarak devam etmesi gerektiğine" işaret eden Stoltenberg, şöyle devam etti: "Bu belirsiz zamanlarda, güçlü bir Amerikan liderliğine ihtiyacımız var. Avrupalıların da bu yükün adil bir payına omuz vermelerine ihtiyacımız var. Hepsinden önemlisi Avrupa ve Amerika arasındaki ortaklığın kıymetinin farkına varmalıyız. Bu halen zaruri. Farklılıklarımızı derinleştirmektense, bizi birleştiren şeyleri artırmalıyız. Yola yalnız devam etmek ne Avrupa ne de ABD için seçenek değil." (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Soylu: 370 derneğe vurduk kilidi gitti, açın da görelim

SONRAKİ HABER

Mersin Valiliği kayyum eylemlerini 15 gün süreyle yasakladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa