13 Kasım 2016 18:21

Muş’ta kapatılan iki kadın derneğinden dayanışma çağrısı

OHAL kapsamında faaliyetleri durdurulan Muş Kadın Derneği ve Muş Kadın Çatısı Derneği dayanışma çağrısı yaptı.

Paylaş

Çocuk evlendirmelerden erkek şiddetine kadar pek çok mücadele alanında çalışma yürüten, ancak OHAL uygulamaları kapsamında kapısına mühür vurulan Muş Kadın Derneği ve Muş Kadın Çatısı Derneği kadınlara dayanışma çağrısında bulundu.

OHAL uygulamaları ile çalışmaları 3 ay boyunca durdurulan 370 dernek arasında Muş Kadın Derneği ve Muş Kadın Çatısı Derneği de yer alıyor. Kapıları mühürlenen iki kadın derneği de Sabancı Vakfı ortaklığı ile çocuk evlendirmeler üzerine çalışmalar yürütüyordu.

Muş’ta 2009 yılından bu yana kadınlara yönelik çalışmalar yapan Muş Kadın Derneği, 68 üye ve gönüllü olarak çalışan kadınlardan oluşuyor. Kapısı tüm kadınlara açık olan derneğin kapatılmasına tepki gösteren aktivistleri ise siyasi bir karar ile kapılarının mühürlendiğini belirtiyor.  Müfettişler tarafından denetlemesinin yapıldığını ve eksik hiçbir evraklarının bulunmadığını söyleyen kadınlar, kadın dayanışması içinde çalışma yürüttüklerini ve kapatılmayı hak etmediklerini ifade etti. Kız çocuklarının evlendirilmesini engellemek ve okula gönderilmesi için dernek olarak faaliyet içinde olduklarını belirten dernek aktivistleri, tüm kadınları dernekleri ile dayanışmaya davet etti.

Ayrıca dün kapısına mühür vurulan Muş Kadın Derneği’nin tüm belgelerine ve bilgisayar kasalarında da el konuldu. Muş Kadın Çatısı Derneği de Sabancı Vakfı’nın desteğini alarak Muş’ta çocuk yaşta evliliklerin önüne geçmek için çalışmalar yürütüyordu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Nimrud antik kenti IŞİD'den geri alındı

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe, Beşiktaş'ı 66-47 yendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...