13 Kasım 2016 17:56

Adana'da 103 işadamı hakkında 'FETÖ' iddianamesi hazırlandı

Adana'da 37'si tutuklu 103 iş adamı hakkında 25 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle iddianame hazırlandı.

Paylaş

Adana'da 'FETÖ/PDY' soruşturması kapsamında 37'si tutuklu 103 iş adamı hakkında 25 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle iddianame hazırlandı.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Adana Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen 'FETÖ/PDY' soruşturmaları kapsamında örgüte finans sağladıkları iddia edilen 145 iş adamı hakkında adli işlem yapılırken 37'si tutuklandı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı 37'si tutuklu 103 iş adamı hakkında 'terör örgütüne üye olmaktan' 15 yıl, 'terör örgütüne finans sağlamak' suçundan da 10 yıl olmak üzere toplam 25 yıl hapis cezası ile cezalandırılmaları istemiyle iddianame hazırlarken 42 iş adamı hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

İddianameye yansıyan detaylarda "Darbe girişimi gecesi bazı iş adamlarının terör örgütü ile bağlantılarının olduğunun ve örgüte finans sağladıklarının anlaşılmaması için ellerine Türk bayraklarını alıp sokaklara çıktığı, bazılarının ise Ankara'ya gidip Cumhurbaşkanlığı Külliyesi önünde demokrasi nöbeti tuttuğu" öne sürüldü.

Sanık iş adamlarının 'FETÖ/PDY' ile bağlantılı derneklere üye oldukları ve "sohbet toplantıları yaparak himmet adı altında para topladıkları" kaydedilirken, "bir iş adamının oğlunun darbe girişimi gecesi camideki imama müdahale edip sala okumasını engellediği" iddianamede yer aldı. "Bazı iş adamlarının örgüt yardımıyla kısa sürede anormal bir şekilde büyüdüklerinin" belirtildiği iddianamede sanık iş adamlarından farklı olarak 54 şirketin mal varlıklarına el konulması için ihtiyati tedbir istendi. İddianame "terör suçları"na bakan 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. İddianamenin kabul edilmesinin ardından 103 iş adamının yargılanmasına başlanacak. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

MKM sanatçıları: Mühürlenen yalnızca mekanlardır

SONRAKİ HABER

Fahrettin Altun’dan 'İdlib' açıklaması: Sabrımız taştı ama Rusya’ya güveniyoruz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...