13 Kasım 2016 22:34

Kuçuradi: Bugünkü konuşmalar sağırların diyaloguna benziyor

TÜYAP kitap fuarının bu yılki onur yazarı filozof ve akademisyen Prof. Dr. İoanna Kuçuradi için hazırlanan panel gerçekleştirildi.

Paylaş

Vedat AYDEMİR
İstanbul

TÜYAP kitap fuarının bu yılki onur yazarı filozof ve akademisyen Prof. Dr. İoanna Kuçuradi için hazırlanan “İnatla ve Umutla İnsan ve İnsan Değerleri” kitabının paneli Büyükada salonunda düzenlendi. Yazar Faruk Şüyün’ün yönettiği panelde İonna Kuçuradi, Şüyün’ün ve katılımcıların sorularını yanıtladı.

Kuçuradi, insanların en büyük probleminin karşısındakini dinlememek olduğunu şu sözlerle ifade etti: “İnsanlar oturup bir saat konuşuyor ama herkes kendi monologunda devam ediyor. Bugünkü konuşmaları sağırların diyaloguna benzetiyorum. Anlamaya çalışmaktan çok anladığını sandığına cevap veriyorlar.”

Kitapta öne çıkan önemli konulardan birisi olan aile kavramına ilişkin yazarlar, ailenin çok etkili olduğundan, günümüzde aile ilişkilerinin sağlıklı yürümediğinden söz etti. Kitapta Kuçuradi’nin ailesinden minnet duyduğu ifadelerinin hatırlatılması üzerine Kuçuradi, egoist insanların minnet duymadığını oysa ki minnet duygusunun çok önemli olduğunu vurguladı.

‘FİKİRLERE DEĞİL İNSANA SAYGI DUYUN’

Kuçuradi, fikirlere değil insana saygı duyulması gerektiğini söyleyerek “Karşı olduğum bir fikre neden saygı duyayım? Bu ikiyüzlülük olur. Fikirleri otururuz tartışırız” dedi. Günlük veya bilimsel alanda yapılan işin gerekçelendirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Kuçuradi, kişi ve insan eylemlerinin farklılığından söz etti.

İOANNA KUÇURADİ KİMDİR?

Türkiye Felsefe Kurumu'nun başkanı olan Kuçuradi, Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü'nün kuruluşundan sonra uzun bir süre başkanlığını yaptı. Daha sonra Yeditepe Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi gibi başka kurumlarda da çalışan Kuçuradi, halen Maltepe Üniversitesi'nde görev yapıyor. Özellikle insan hakları, insan felsefesi, etik gibi alanlara önem verip bu konularda çalışma yapıyor.

ÖNCEKİ HABER

Kalben: Diyarbakır’a gitmeyi çok istiyorum

SONRAKİ HABER

Edirneliler, Dünya Temizlik Günü'nde kent merkezindeki çöpleri topladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa