13 Kasım 2016 20:14

Türkiye ‘veto’yu kaldırınca israil NATO tatbikatına katıldı

Türkiye ‘veto’yu kaldırınca İsrail altı yıl sonra NATO’nun Karadağ'da düzenlediği tatbikatta tam katılımcı olarak yer aldı.

Paylaş

İsrail’in NATO’nun Karadağ'da düzenlediği büyük çaptaki tatbikatta yer alması dikkat çekti. Jerusalem Post gazetesi, İsrail’in altı yılı aşkın bir aradan sonra ilk kez bir NATO tatbikatında tam katılımcı olarak yer almasının Türkiye’nin “veto”yu kaldırmasıyla mümkün olduğunu bildirdi.

Jerusalem Post, Podgorica mahreçli haberinde İsrail’in NATO’nun doğal felaketlere karşı hazırlık durumu ve yeteneklerini değerlendirmek amacıyla Karadağ’da icra edilen geniş kapsamlı tatbikatta tam katılımcı olarak bulunduğuna işaret etti.

Karadağ’daki tatbikata 32 ülkenin temsil edildiğini anlatan gazete “İsrail, altı yılı aşkın bir aradan sonra ilk defa bir NATO tatbikatına katılmaya izin verildi, bu da dört ay önce İsrail ile Türkiye arasında varılan ve ilişkilerin büyükelçi düzeyinde normalleştiren anlaşma sayesinde oldu” diye yazdı.

‘ANKARA İTİRAZINI KALDIRDI’

JPost,haberinde  özetle “İsrail deniz komandolarının 10 Türk vatandaşını öldürdüğü Mayıs 2010’daki Mavi Marmara gemisi olayından beri NATO üyesi Türkiye (NATO tatbikatlarına) İsrail’den herhangi bir katılımı veto ediyordu. Şimdi Ankara, itirazını kaldırdı ve İsrail, yeniden NATO ocağına döndü” dedi.

İsrail’in NATO ile “ortaklık” ilişkisinin,  1994 yılında Oslo Anlaşmaları ve barış sürecini takdir amacıyla başlatılan“Akdeniz Diyaloğu”olarak adlandırılan özel bir statüs olarak tanımlandığına işaret edildi. (ANKA) 

ÖNCEKİ HABER

‘Yazarı tutuklamak, okurunu da tutuklamak demektir’ 

SONRAKİ HABER

Sudan'da 3 Haziran katliamıyla ilgili komisyon kurulacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa