13 Kasım 2016 14:48

Bataclan salonu Sting’le yeniden açıldı

Paris'teki IŞİD saldırılarında 90 kişinin öldürüldüğü Bataclan salonu bir yıl aradan sonra yeniden açıldı. Açılışta İngiliz müzisyen Sting sahne aldı.

Paylaş

Fransa’nın başkenti Paris'te 13 Kasım 2015'teki IŞİD saldırısında 90 kişinin hayatını kaybettiği Bataclan sahnesi, İngiliz müzisyen Sting’in verdiği konserle yeniden açıldı. Konserde Sting’e Lübnan asıllı Fransız müzisyen İbrahim Maalouf da eşlik etti.

Elde edilen tüm gelirin katliam mağdurlarına bağışlanacağı konser, 1 yıl önceki IŞİD saldırılarında yaşamını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Yaklaşık bin 500 kişinin izlediği konserde Fransızca konuşan Sting, "Bu akşam iki görevimiz var: Öncelikle saldırıda hayatını kaybedenleri hatırlamak, sonrasında ise hayatı ve müziği bu tarihi mekanda kutlamak" ifadelerini kullandı.

Sting, Roxanne şarkısını çalmadan önce “En son 1979’da Bataclan’da sahne almıştım, 1978’de Paris’te bir şarkı yazmıştım” diyerek şarkıya başladı.

Yeni albümü önceki günlerde çıkan Sting, sığınmacılar için yazdığı "Inch'allah" adlı şarkısını da seslendirdi. Etkinlik sırasında “Sting Bataclan’ı her zaman olduğu hale dönüştürdü. Bir konser salonuna...” yorumları yapıldı.

Bataclan salonu, katliamın yıl dönümü olan 13 Kasım günü, hayatlarını kaybedenleri anmak amacıyla etkinliklere kapalı olacak. Dün gece gerçekleşen Sting konseri, katliamda hayatını kaybedenlerin anısına bu akşam Fransa'daki bazı televizyon kanallarında yayınlanacak.

Bataclan, Paris'te 1 yıl önce gerçekleşen bir dizi saldırının son hedefiydi. Gecede farklı mekanlarda toplam 130 kişi hayatını kaybetmişti. IŞİD'liler Bataclan'a girdiğinde, Eagles of Death Metal grubunun konseri için bin 500 kişi salonda bulunuyordu. Saldırıların ardından Paris'te Olağanüstü Hal (OHAL) uygulaması yürürlüğe girmişti. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bilgen:Başkanlık için Avrupa ile ilişkileri koparmak istiyor

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen: Öğretmen yoksullaştı, borçlandı, değersizleşti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa