13 Kasım 2016 14:41

HDK Kongresi’ne Demirtaş, Yüksekdağ ve Tuncel’den mesaj

HDK 7. Genel Kurulu’na Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Sebahat Tuncel mesaj gönderdi.

Paylaş

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK), Ankara’da toplanan 7. Genel Kurulu’na tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel mesaj gönderdi. Demirtaş, “Bu zorlu günleri örgütlenerek ve direnerek atlatacağız” dedi. 

HDK 7. Genel Kurulu, Ankara Plaza Otel'de gerçekleştirildi. Genel kurul divanı tutuklu bulunan Selahettin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile Sebahat Tuncel'in cezaevinden yolladığı mesajları okundu. Tuncel’in genel kurula gönderdiği mesajında, genel kurulu selamlayarak, “OHAL uygulamaları ile Türkiye’nin açık bir cezaevine dönüştürüldüğü, KHK’lerle parlamenter sistemin ortadan kaldırıldığı bir dönemde yapılan genel kurul tüm bu hukuksuzluklara karşı güçlü bir mücadele kararlığı ortaya çıkaracaktır” dedi. 

Türkiye halklarının geleceği, demokrasi ve özgürlüklerin inşası konusunda kendilerine önemli sorumluluklar düştüğünün altını çizen Tuncel, HDK'nin ilk başarısının  6 milyon oy almış HDP olduğunu belirti. 

DÖRT DUVAR VURGUSU

Selahattin Demirtaş’ın gönderdiği mesajında, geçirdikleri zor günlerden bahsederek genel kurulun önemine dikkat çekti. Demirtaş, “Dört duvarlar hiçbir zaman şahsımızda sadece bunu başaramayacaklar. Bu zorlu günleri hep birlikte 24 saat çalışarak, örgütlenerek ve direnerek atlatacağız” dedi. Kongreye başarılar dileyen Demirtaş, “Zafer direnenlerin olacak. Biji berxwedana gelan” dedi. 

KADINLARIN ÖRGÜTLÜLÜĞÜ

Figen Yüksekdağ’ın mesajında, Türkiye'nin “diktatörlük” sürecinden geçtiğini ifade ederek şunları belirtti: “Ama bunun için önce kadınların iradesini ve direnişini kırmaların gerekiyor. Biz kadınlar buna izin vermeyeceğiz. Biz bu gücü her yerde, sokakta, dağda, fabrikada, hapishanede, Mecliste yaratıyoruz ve yaratmaya devam edeceğiz. Kadınca direnirken, kadınca gülüşümüzden vazgeçmeyeceğiz. Kadınlar kazanacak.”  (AnkaraEVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

HDK 7. Genel Kurulu'ndan mücadeleyi büyütme çağrısı

SONRAKİ HABER

Diyarbakır’da, “Kayyım Politikasının Kültür Sanata Etkileri” paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...