Savaş baronları mesaide

Savaş baronları mesaide

Türkiye gündeminde Uludere'de predatorların "tespit" ettiği ve F-16'ların katlettiği 34 cana yönelik hükümet kanadından yapılan insafsız yorumlar var. Devlet erkanı ise tıpkı Başbakan Erdoğan ve İçişleri Bakanı Şahin gibi bunları pek önemsemiyor gözüküyor.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, haftasonu NATO

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, haftasonu NATO zirvesi çerçevesinde Chicago'da bir araya geldiği ABD Başkanı Barack Obama'dan predator alımlarında destek beklediklerini açıklamıştı. New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da ABD'den Predator alımı konusuyla ilgili değerlendirme yaptı. TRT'ye konuşan Bakan, "ABD'den daha güçlü irade bekliyoruz" dedi.

Uluslararası Arabuluculuk Konferansı için New York’ta bulunan Dışişleri Bakanı TRT Haber'in sorularını yanıtladı. Davutoğlu, Amerikan insansız hava araçlarının alımıyla ilgili değerlendirme yaptı.

Bir süredir ABD'de bulunan Cumhurbaşkanı Gül'ün Obamay ile konuyu açık bir şekilde konuştuğunu söyleyen Davutoğlu, "Obama da prensipte destek verdi. Ancak Amerika’daki sistem gereği Kongre içindeki karar almakta zorluklardan bahsetti. Daha güçlü bir iradenin devreye sokulmasını bekliyoruz" diye konuştu.

'KÜRECİK NATO ÜSSÜ'

Malatya Kürecik'te bulunan radar üssü ile ilgili tartışmalara değinen Davutoğlu, tesisin NATO'ya ait olduğunu kaydetti. Bu konuda hiçbit tereddütün olmadığını ifade eden Davutoğlu, "Herhangi bir ülkeyi tehdit amacıyla kesinlikle kurulmamıştır. Bir savunma sistemidir. NATO inisiyatifidir. Birçok ülke de NATO inisiyatifine kendi imkanlarını sunar. Bu bağlamda Türkiye’de bir füze yapılanması içerisinde kesinlikle değildir" şeklinde konuştu.

'MAVİ MARMARA'DA HESAP SORULMASI DOĞAL'

Davutoğlu'nun açıklamalarında iddianamesi hazırlanarak mahkemeye sunulan İsrail'in Mavi Marmara baskını olayı da yer aldı. Türkiye'nin bir hukuk devleti olduğunu söyleyen Davutoğlu, saldırının sorumluları hakkında tüm inisiyatifin kullanılacağını dile getirdi.

Davutoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Her düzeyde bunun hesabını sorulması doğaldır. Nerede vatandaşlarımız bu konuda destek isterse Türkiye ve Dışişleri Bakanlığı yanlarında olacaktır. Türkiye’nin talepleri bellidir. Taleplerinde de haklıdır. Bu talepler cevap bulmadıkça da her türlü diplomatik çalışmayı sürdürmeye kararlıyız." (HABER MERKEZİ)


İSTEDİKLERİ PREDATORLAR 8 SİVİLİ DAHA ÖLDÜRDÜ

Gül’ün, Türkiye topraklarında kullanmak için Obama’dan istediği Predatorlar, Pakistan’ın kuzeybatısındaki aşiret bölgesini vurdu. Saldırıda en az 8 kişi hayatını kaybetti. ABD’li yetkililer, saldırıların Kuzey Veziristan’da, İslamcı militanların barındığı düşünülen bir üssü hedef aldığını iddia etti. Bu, son 24 saat içindeki ikinci saldırıydı. Dünkü saldırıda da, militan olduklarından kuşkulanılan en az 4 kişi öldürüldü.

Pakistan’da insansız uçaklarla düzenlenen saldırılar, birçok isyancının gizlendiği iddia edilen aşiret bölgelerini sık sık hedef alıyor. ABD, Afganistan’daki NATO güçlerine saldırılar düzenleyen çeşitli militan grupların bu bölgede barındığını belirtiyor. Pakistan ise düzenlenen Amerikan saldırılarının yerel halkı militan gruplara daha da yakınlaştırdığına inanıyor.

ABD yönetimi bölgedeki insansız uçak operasyonlarını azaltmış olmakla birlikte, tamamen durdurmaya yanaşmıyor. İnsansız hava uçaklarının saldırılarında yüzlerce sivil hayatını kaybetti.
(DIŞ HABERLER)

www.evrensel.net