13 Kasım 2016 13:14

WSJ: Trump kazandıktan sonra piyasalar satışa yöneldi

ABD’de başkanlık seçimini, faizlerin artırılmasından yana tavır alan işadamı Donald Trump’ın kazanması üzerine yatırımcılar satışa yöneldi.

Paylaş

ABD’de başkanlık seçimini, faizlerin artırılmasından yana tavır alan işadamı Donald Trump’ın kazanması üzerine yükselen piyasalarda yatırımcıların satışa yöneldikleri bildiriliyor.  

Yükselen piyasalarda hisse ve tahvillerdeki satışların yanı sıra, para birimlerinin de darbe aldığını belirten Wall Street Journal gazetesi,  Türkiye ve Güney Afrika gibi ülkelere yönelik yatırım kararlarının gözden geçirilebileceği görüşlerine de yer verdi.

ABD’nin borsa ve iş çevrelerinin gazetesi Wall Street Journal, Donald Trump’ın zaferinin yatırımcıların yükselen piyasalardaki satmaya yönelmesine yol açtığına dikkat çektiği haberinde “ABD’de daha yüksek faizler beklenirken daha yüksek getiri için uzak yerlere akan para, bir U-dönüşü yaptı” ifadelerini kullandı. 

Geçen Cuma günü Asya, Avrupa, Afrika ve Latin Amerika’da hisse ve tahvilde satışlar yaşanırken para birimlerinin de dolara karşı değer kaybettiği belirtildikten sonra, yatırımcıların bu yılın sonuna kadar yükselen piyasalara net 157 milyar dolar akıtmaları beklendiğine ancak Trump’ın başkan seçilmesinin o hesabı alt üst ettiğine dikkat çekiliyor.

Donald  Trump’ın altyapı yatırımlarına yaptığı vurgunun ABD hisselerinin toparlanması ve  Hazine tahvil  getirilerinde yüksek bir artışa yol açtığının altı çiziliyor.

WSJ, gelişmekte olan ülkelerde daha yüksek getiriler  ve FED’in daha agresif bir faiz artışını yapmak zorunda kalabileceği beklentileri varken yatırımcıların paralarını ABD’de tutmalarının çok daha çekici hale geldiğini anlattığı haberinde geçen hafta yükselen piyasalardan hisse ve tahvil olarak 2,4 milyar dolar bir çıkış yaşandığını, çıkışların çoğunun Trump’ın başkan seçilmesinden sonra meydana geldiğini kaydetti.

Haberde değerlendirmelerin yer verilen BNP Parisbas’ın Singapur’daki döviz ve faiz stratejisi bölümü başı Mirza Baig,  ABD’deki daha yüksek faizlerin, doğal olarak yükselen piyasalara yönelik akınları olumsuz etkileyeceğini belirti.

 Hong Kong’daki Standard Life yükselen piyasaları portföy yönetmeni Mark Baker ise, daha  sıkı küresel likidite ortamı söylemlerinin önem kazanabileceğine dikkat çekerken “O tür bir ortamda yatırımcılar, Türkiye ve Güney Afrika gibi yabancı sermaye dayanan ülkelere para aktarma kararlarını gözden geçirebilir” dedi. (ANKA)
 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Çöp arabaları boylarının kaç katı

SONRAKİ HABER

Asfalt isteyen mahalle halkı yol kapattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...