12 Kasım 2016 21:47

Dışişleri Bakanlığı'ndan ABD'ye seyahat uyarısı

Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uyarı mesajı yayımladı.

Paylaş

Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye seyahat etmeyi düşünen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için uyarı mesajı yayımladı.

ABD'de, başkanlık seçimlerinden sonra başlayan protesto gösterilerinin devam ettiği belirtilen yazılı açıklamada, "Türk vatandaşları yabancı karşıtı, ırkçı nitelik taşıyan sözlü, fiziklsel saldırılar ve taciz olaylarına karşı dikkatli olmaları için" uyarıldı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:

"ABD'de 8 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen Başkanlık seçimlerinin ardından başlayan protesto gösterileri, New York, Şikago, Philadelphia, Miami, Los Angeles, Seattle, Oakland ve Portland gibi merkezler başta olmak üzere, ülke genelinde farklı şehirlerde devam etmektedir.

Gösterilerde zaman zaman suç ve şiddet olayları yaşanmakta, göstericiler ve güvenlik güçleri karşı karşıya gelmektedir. Bu bağlamda çok sayıda göstericinin güvenlik güçlerince gözaltına alındığı kamuoyuna yansımıştır.

Özellikle Oregon eyaletinin Portland şehrindeki protestolarda suç ve şiddet olaylarının yoğunluk kazandığı görülmektedir. Bu şehirdeki gösteriler güvenlik güçlerince ayaklanma olarak tanımlanmış, son olarak bir kişinin 12 Kasım Cumartesi günü erken saatlerde, protesto yürüyüşü sırasında silahlı saldırı neticesinde yaralandığı duyurulmuştur. Göstericilerin sosyal medyadaki paylaşımlarından protestoların bir süre daha devam etmesinin muhtemel olduğu anlaşılmaktadır.

Öte yandan, son günlerde ABD genelinde yabancı karşıtı ve ırkçı nitelik taşıyan sözlü ve fiziksel saldırılar ve taciz olaylarında da artış yaşandığı kamuoyuna yansımaktadır.

Yaşanan olayların ve toplumsal gerginliğin ortaya çıkardığı riskler bağlamında, ABD'de yaşayan veya bu ülkeye seyahat etmeyi planlayan vatandaşlarımızın tedbirli olmalarında, gösterilerin yoğunlaştığı bölgelere yaklaşmamalarında, yaşadıkları ve çalıştıkları mekanlarda güvenlik önlemlerini artırmalarında, olabilecek yabancı düşmanı ve ırkçı tacizler ve saldırılar karşında soğukkanlı davranarak yerel güvenlik güçlerine başvurmalarında, ayrıca, yerel basın-yayın kuruluşlarını yakından izlemelerinde ve ABD güvenlik güçleri ile Bakanlığımız, Vaşington Büyükelçiliğimiz ve ABD'deki Başkonsolosluklarımızın yapabilecekleri ilave uyarı ve duyuruları takip etmelerinde fayda görülmektedir." (DHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakandan HDP'lilere hakaretler: Lağımdan çıkan fare gibi...

SONRAKİ HABER

Türkiye, Kosova'yı 2-0 yendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...