12 Kasım 2016 20:34

KA.DER: Dayanışmadan vazgeçmiyoruz

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), demokratik kitle örgütlerine yönelik faaliyet durdurma ve kapatma operasyonlarına tepki gösterdi.

Paylaş

Kadın Adayları Destekleme Derneği (KA.DER), demokratik kitle örgütlerine yönelik faaliyet durdurma ve kapatma operasyonlarına tepki gösterdi.

İçişleri Bakanlığı kararıyla 370 derneğin faaliyetinin 3 ay süreyle durdurulması, basın ve ifade özgürlüğüne yönelik saldırılar ve uluslararası anlaşmaların ihlaline değinilen açıklamada "Dayanışmadan vazgeçmiyoruz" denildi.

Açıklama şöyle:

"Kadınlar olarak tarih boyunca bir çok haksızlığa uğradık, eşitlik  ve demokrasiye hayatlarımızı adadık. Kadın hareketine gönül vermiş, emek vermiş, hayatlarını adamış tüm örgütlerle uzun yıllardır bu mücadele içinde birlikte yürümekteyiz. Halkın sesi olan, kalbi olan kurumların 3 ay boyunca kapatılması bizleri daha da karanlık günlerin beklediğinin habercisidir. Kadın örgütlerinin kapatılması kabul edilemez.

Toplanma, örgütlenme ve gösteri haklarımız “güvenlik” gerekçesi ile elimizden alınıyor. Basın ve ifade özgürlüğü her geçen gün daha da güçsüzleştiriliyor. Uluslararası imzalanan bir çok sözleşme ihlal edildiği gibi, iletişim araçlarımızın da elimizden alınması, her gün gerçekleşen göz altı ve tutuklamalar, sürecin bizleri birbirinden daha da uzaklaştıran yaptırımları ile etkisizleştirilmeye çalışılıyoruz. Bu ülkenin insanlarının ayrımcılığa, sessizleştirilmeye, sindirilmeye, bir birinden koparılmaya değil, demokrasiye, barışa, laikliğe ve birlikteliğe ihtiyacı var.

Kadının olmadığı toplumlarda ne demokrasiden bahsetmek mümkündür ne özgürlükten ne de gelecekten. Son yıllarda hepimizi etkileyen ve halkın, sivil iradenin öz sesi olan sivil toplum kuruluşlarını susturma çabasının birlik ve beraberliğe büyük zarar vereceğine inanıyor ve bunu  endişe ile karşılıyoruz.

Dayanışmadan vazgeçmiyoruz.

Demokrasi çatısı altında mücadele veren tüm kadın sivil toplum örgütleri ile yan yana duruyoruz." (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Stockholm'de sendikalar ırkçılara karşı sokağa çıktı

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa