12 Kasım 2016 14:45

Savcı da HSYK üyeleri de FETÖ şüphelisi!

Cumhuriyet gazetesine dönük soruşturmayı yürüten savcıya sahip çıkan HSYK üyeleri de FETÖ’den tutuklu.

Paylaş

Cumhuriyet gazetesine yönelik soruşturmayı yürüten ‘FETÖ’ davası sanığı Savcı Murat İnam için, ‘Görevinden uzaklaştırılmasın’ diye oy kullanan ve oy çokluğuyla savcılık yapmasını sağlayan 2 HSYK üyesinin, ‘FETÖ’ üyeliği gerekçesi ile tutuklandığı ve meslekten ihraç edildiği ortaya çıktı.

Odatv’den Barış Pehlivan’ın haberine göre, daha önce FETÖ üyeliği dahil 10 ayrı suçlamadan sanık olduğu ortaya çıkan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Murat İnam’ın Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen davada bir kez ağırlaştırılmış müebbet, ayrıca bir kez müebbet ve ek olarak 67 yıl 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Ancak savcı İnam buna rağmen savcılık görevine devam ediyor. Habere göre Savcı Murat İnam, FETÖ’nün Selam Tevhid kumpası kapsamında usulsüz dinleme talebinde bulunduğu iddiasıyla yargılanıyor. Savcı İnam, hakkındaki suçlamaları reddediyor.

HSYK 2. Dairesi Başkanı Mehmet Yılmaz ve iki üye, Savcı Murat İnam’ın görevde kalmasına karşı çıkıyor ancak, İnam, göreve HSYK’deki 1 oy farkla devam ediyor.

‘Görevine devam etsin, savcılıktan alınmasın’ diye oy kullanan 2 HSYK üyesi ise FETÖ üyeliğinden tutuklanarak meslekten ihraç edilmiş. FETÖ sanığı bir savcının FETÖ operasyonu yapmasını Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da eleştirmiş ‘talihsizlik’ demişti. Bozdağ, “Keşke böyle bir görevlendirme yapılmamış olsaydı, daha iyi olurdu, daha da doğru olurdu” ifadelerini kullanmıştı. Sonuç olarak Adalet Bakanı’nın da eleştirilerine rağmen, Savcı İnam, Cumhuriyet gazetesine dönük soruşturmayı yürütmeye devam ediyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Can Dündar, Aslı Erdoğan’ın mesajını okudu

SONRAKİ HABER

Faaliyeti durdurulan dernekler: Susmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...