12 Kasım 2016 18:59

Faaliyetleri durdurulan Barış Derneği açıklama yaptı

Barış Derneği: Barış mücadelesi hükümet kararına tabi değildir

Paylaş

İçişleri Bakanlığı tarafından ‘faaliyet durdurma’ kararı verilen 370 derneğin arasında ismi olan ve dün gece binası mühürlenen Barış Derneği'nden, OHAL bahanesiyle yapılan kapatmalara karşı açıklama geldi.

Sol'un haberine göre; ‘Barış mücadelesi hükümet kararına tabi değildir’ başlığıyla yapılan açıklama şöyle:

“Dün İçişleri Bakanlığının çok sayıda dernek hakkında aldığı faaliyet durdurma kararı AKP rejiminin hukuksuz uygulamalarının yeni bir örneğini oluşturmaktadır. Bakanlığın böyle bir yetkisi yoktur. Bir OHAL kararnamesine de dayandırılmamış olan karar siyasi iktidarın keyfi adımlarını herhangi bir hukuki giysiye büründürme arayışını büsbütün terk etmiş olduğunu belgelemektedir. Kararın sonradan bir OHAL kapsamına sokulması bugünkü hukuksuzluğu ortadan kaldırmayacaktır. Barış Derneği bu saldırıyla tüm hukuki ve siyasi yollardan mücadelesini yükseltecektir.

Barış Derneği’nin herhangi bir örgütle bağlantı iddiasıyla karalanmaya kalkışılmasınınsa en ufak bir dayanağı ve inandırıcılığı yoktur. Barış Derneği’nin ‘bağlantısı’ Birleşmiş Milletler nezdinde resmen tanınan Dünya Barış Konseyi’dir. Derneğimiz Dünya Barış Konseyi Yürütme Kurulu’nu oluşturan örgütlerden birisidir.

Barış Derneği, ilk olarak 1950’de kurulan Türk Barışseverler Cemiyeti’nin ve 1972’de kurulan Türkiye Barış Derneği’nin politik sürdürücüsüdür. Kore Savaşına Türkiye’nin katılmasına karşı bir kampanyayla yola çıkan bu gelenek son olarak Suriye’deki savaş politikalarının karşısına dikilmiştir. Bu mücadelenin değil böylesi hukuksuz bir idari kararla, akla gelebilecek herhangi bir yolla durdurulması, engellenmesi mümkün değildir.

Siyasi iktidarı uyarıyoruz. Barış mücadelesi sizin kararlarınıza tabi değildir. Meşruiyetimizi, insanlığın barış özleminden alıyoruz, almaya devam edeceğiz.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Cumartesi Anneleri, OHAL'in kaldırılmasını istedi

SONRAKİ HABER

HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’ya ‘FETÖ’den 15 yıl hapis

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa