12 Kasım 2016 13:21

Kredi kartına uygulanacak faiz oranları düşürülecek

Merkez Bankası kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarını düşürdü. Uygulama 1 Nisan 2017'de hayata geçirilecek.

Paylaş

Merkez Bankası, son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve piyasa koşullarını dikkate alarak, kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarının hesaplama yönteminin değiştirildiğini duyurdu.

Yeni yönteme göre kredi kartı azami faiz oranlarının, ihtiyaç kredisi faiz oranları ile kredi kartlarının taşıdığı ilave riskler ve maliyetler dikkate alınarak belirleneceği ifade edildi.

Bu çerçevede, Türk lirası ve yabancı para cinsinden kredi kartı işlemlerinde uygulanacak azami faiz oranlarında indirim yapıldığı ve 1 Ocak 2017 tarihinden geçerli olmak üzere kredi kartı işlemlerinde uygulanacak aylık azami akdi faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,02'den yüzde 1,84'e, yabancı para için yüzde 1,62'den yüzde 1,47'ye, aylık azami gecikme faiz oranları Türk lirası için yüzde 2,52'den yüzde 2,34'e, yabancı para için yüzde 2,12'den yüzde 1,97'ye olarak düşürüldüğü belirtildi.

Söz konusu oranlar azami oranlar için bankalarca kredi kartı taksitlendirme işlemlerinde bu oranların üzerinde bir faiz oranı uygulanamıyor. Bankalar bu oranları geçmemek üzere faiz oranlarını serbestçe belirliyor. 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren gelecek üç aylık dönem için geçerli olacak azami faiz oranlarının bu tarihten önce Merkez Bankası tarafında duyurulacağı ifade edildi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Bolu Dağı'nda sis ulaşımı yavaşlattı

SONRAKİ HABER

Hrant Dink Vakfı'nın "Kayseri" konferansı gerekçe gösterilmeden yasaklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa