12 Kasım 2016 12:21

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı başladı

İstanbul Kitap Fuarı KHK protestolarıyla başladı. Fuar bu yıl yayın dünyasına yönelik baskının arttığı bir dönemde kapılarını açtı.

Paylaş

Vedat AYDEMİR
İstanbul

İstanbul’un kitap baharı 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı açıldı. Fuar, Tüyap Tüm Fuarcılık Kültür Fuarları Genel Koordinatörü Deniz Kavukçuoğlu’nun açılış konuşması ile başladı. Deniz Kavukçuoğlu konuşmasında “İstanbul Kitap Fuarı Avrupa’nın en büyük okuyucu fuarıdır. Onur konuğumuz Almanya’ya Alman-Türk kültürel buluşmaları için teşekkür ederiz. 1000’in üzerinde yazar okurla her yıl İstanbul Kitap Fuarı’nda buluşuyor. Bu çok güzel bir onur” dedi.

ÖZGÜRLÜĞE BASKI DEMOKRASİ DÜŞMANLARININ İŞİNE YARAR

Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal Zeynioğlu açılış töreninde yaptığı konuşmasında, “Prof. Dr. İoanna Kuçuradi Kitap Fuarına onur yazarlığıyla onur vermiştir” dedi. Zeynioğlu, fuarın bu yılki Onur Konuğu olan Almanya ile Türkiye’nin edebiyat geçmişinin 1800’lere dayandığını ifade etti. Zeynioğlu sözlerini “Yayımlama özgürlüğüne baskının sadece demokrasi düşmanı, darbecilerin işine yarayacağını hatırlatıyoruz” diyerek bitirdi.

Tüyap Kültür Fuarları Danışma Kurulu Başkanı Doğan Hızlan ise konuşmasında, 35 yıl önce bir otelin alt katında başlayan İstanbul Kitap Fuarının bugün sayısız yayınevini ağırladığını belirtti.

Onur Yazarı Prof. Dr. İoanna Kuçuradi de açılış törenine katıldı. Kuçuradi konuşmasında “Felsefi bakış bir olayı ilişkileriyle bağlantısal olarak gören bakıştır. Bugün en büyük ihtiyacımız, olaylara felsefi olarak bakmaktır. ‘Felsefe ve İnsan’ teması için TÜYAP’a teşekkürler” dedi.

Federal Almanya Cumhuriyeti Bakanı Prof. Dr. Maria Böhmer törendeki konuşmasında Almanya ve Türkiye arasındaki kültürel bağları güçlendirmek istediklerini ifade etti. “Kitap Fuarları açık bir diyalogdur” diyen Maria Böhmer, “Bu sebeple sloganımızı ‘Sözcüklerin Etkisi’ olarak belirledik” dedi.

BARIŞIN YAZARLARI SUSTURULAMAZ

Açılış konuşmasının ardından yayıncılar stantlarına dönerken, aynı saatlerde Barış İçin Yazarlar İnisiyatifi, Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay için fuarın 1. salonunda Barış İçin Yazarlar standı kurdu. Barış İçin Yazarlar standında 35 yazar, dayanışma amacıyla kitaplarını imzalayacak fuar boyunca. Standın ilk günkü yazarları Türker Ayyıldız, Özgür Çakır, Melike İnci, Tevfik Taş, Irmak Zileli, Aslı Tohumcu ve Esin Özbek’den oluştu.

“Aslı Erdoğan, Necmiye Alpay ve tüm tutuklu gazeteciler için biz buraya dayanışmaya geldik” diyen Türker Ayyıldız, “Onlar içerideyse biz dışarıda değiliz. Elimizden geldiğince başka mecralardan da yalnız bırakmamaya çalışıyoruz. Onlar bizim değerlerimiz. Biz onların aynı zamanda okurlarıyız. Biz onlardan çok şey öğrendik. Yakın zamanda adalet yerini bulacaktır. Umudu kaybetmemek lazım” dedi.

Özgür Çakır ise açıklamasında “Onların okurları bizlerin de dostlarıdır. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu platformda dostlarımızla buluşacağız” sözlerine yer verdi.

Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, TÜYAP Kitap Fuarında katıldığı panelin ardından, barış için yazarların standını ziyaret etti. Maçaoğlu, “Muhalefetin yanındayız, dayanışma için buradayız. Yanlarında olacağız. Bu ülkede söylenecek başka bir şey yok” dedi.

Barış İçin Yazarlar İnisiyatifinin açacağı stantta imza günleri ve söyleşiler de düzenlenecek. Her bir aşaması ayrı bir dayanışmanın ürünü olan Barış İçin Yazarlar standı, fuarın 1. salonunda yer alacak. İnisiyatif yaptığı açıklamada ifade özgürlüğü talebimizi yinelemek ve desteklemek, tutuklu yazar dostlarımızla dayanışmak amacıyla herkesi stantlarına beklediklerini ifade etti.

TUTUKLU BULUNAN AYDINLARA ÖZGÜRLÜK

TÜYAP Kitap Fuarında DİSK üyeleri ellerinde “Tutuklu Gazetecilere Özgürlük” pankartlarıyla yürüyerek sessiz bir eylem gerçekleştirdi. Fuar alanını gezen DİSK üyeleri Cumhuriyet yayınları önüne gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamada DİSK adına konuşan Faruk Eren, Cumhuriyet yayınlarının en eski yayınlardan birisi olduğunu belirtti. Yüzün üzerinde tutuklu gazetecinin yanı sıra Alı Erdoğan, Ahmet Altan ve Necmiye Alpay’ın tutuklu bulunduğunu hatırlatan Eren, “Gazeteciler, yazarlar ve aydınlar hakkında açılmış davalar var, bir çoğu hapiste. Biz DİSK/Basın-İş olarak bu duruma karşı çıkıyoruz. Demokrasimize sahip çıkıyoruz” dedi. Demokrasinin yanında olduklarını belirten DİSK üyeleri tutuklu bulunan aydınlar için özgürlük talep etti.

Açıklamanın ardından fuar alanını gezen DİSK üyelerine katılımcılar da alkışlarla destek verdi.

AYRINTI DERGİ, EVRENSEL KÜLTÜR’LE DAYANIŞMA SAYISI TÜYAP’TA

Evrensel Kültür’ün hazırlanan ancak kapatılması nedeniyle basılamayan 299. sayısı, Ayrıntı Dergi başlığı altında özel bir kapakla TÜYAP’ta yer aldı. Ayrıntı yayınlarından Yazar Burhan Sönmez, yazarlığın tehlikeli bir kavrama dönüştüğünü, düşünce özgürlüğünün tehlike ile anıldığını belirterek şunları söyledi; “Hükümet kademesinde bildiğimiz kavramları değiştiren adımlar atıldı. insanların hapse atılması bize gururla anlatılıyor. Daha dün 370 dernek ve kuruluşun kapatılması demokrasinin gereği olarak ifade ediliyor” dedi. Sönmez, tutuklanan yazar ve gazetecilerle verilmek istenen mesajın fikirlerin hapsedilmesi olduğunu belirtti. Evrensel gazetesi de fuarda açtığı standla okuyucularıyla buluşuyor.

‘YENİ E’ İLK KEZ OKURLARLA BULUŞTU

Fuarın ilk günü stantlarda çiçeği burnunda yayınlar da vardı. Bunlardan biri de kuşkusuz köklü bir yayın geleneğine sahip olan ama ilk kez okuruyla dün buluşan 'Yeni e’ kültür sanat dergisi idi. “Nedensiz bir çocuk ağlamasının bile, çok sonraki bir gülüşün başlangıcı olduğunu” bilerek devam ediyoruz, diyerek ilk sayısını fuardaki standına taşıyan Yeni e okurlardan da hayli ilgi gördü.

Yeni e dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü Sinema Eleştirmeni Çağdaş Günerbüyük üstleniyor. Günerbüyük ilk günün heyecanını “Yeni çıkan bir kültür sanat edebiyat dergisi Yeni e. Hem yeni sözler söylemek, hem de geçmişten bu yana insanlığın ve elbette ülkemizin kültürel sanatsal birikimini geleceğe taşımak hedefimiz. İlk sayımızla TÜYAP'ta okur karşısına çıkmanın heyecanını taşıyoruz. Dergiyi merak eden, standımıza tanışmaya, başarı dilemeye gelen okurlarımızda da aynı heyecanı görmek güzel. Biz zaten bu yola çıkarken halkımızın “kültürüne”, her anlamda kültürüne güveniyorduk. Dergiler kapanırken, bu baskı koşullarında yeni dergi çıkarmanın zorluğunu hatırlatan dostlarımıza da yalnız olmadığımız cevabını veriyorduk. Önümüzdeki günlerde ülkenin her yanındaki okurlarla buluşarak büyüyeceğiz” sözleriyle anlattı.

'YENİ E' DERGİSİNİN İLK SAYISI OHAL’DE YAYINCILIĞI TARTIŞIYOR

Derginin kapağında Abidin Dino’nun “El” adlı deseni ve Edip Cansever’in “Her başlangıçta yeni bir anlam vardır” dizesi de yer alıyor. Derginin “E, nerde kalmıştık?” başlıklı sunu yazısında “e” harfinin çağrıştırdıkları “edebiyat, estetik, eylem, emek, epik, evrim, ekoloji, enternasyonal, evrensel” gibi sözcüklerle sıralanıyor.

Yeni e’nin ilk sayısında Aydın Çubukçu’dan Orhan Alkaya’ya, Adnan Özyalçıner’den Şükrü Erbaş’a pek çok imza yer alıyor. Tevfik Taş Markopaşa dergisini, Gülce Başer “edebiyat siyaset ilişkisi”ni, Ayşegül Tözeren cezaevindeki yazarları anlatıyor. Cezaevindeki yazarlar Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay’ın mektupları da dergide yerini alıyor.

Yeni e dergisinin ilk sayısında “OHAL’de yayıncılık” başlıklı bir soruşturma da bulunuyor. Metis Yayınları, Günışığı Yayıncılık, Dipnot Yayınları, Evrensel Basım Yayın, Mesele dergisi, Bilim ve Gelecek dergisi ve Altyazı dergisi temsilcileri, yayıncılığa yönelik baskıları ve buna karşı yapılabilecekleri tartışıyor. Yeni e dergisi TÜYAP İstanbul Kitap Fuarında 4. Salon 4105 sayılı stantta okurlarını bekliyor.

YAYINCILARDAN İLK GÜN İZLENİMLERİ

Evrensel Basım Yayın, geçen seneye göre ilginin daha az olduğunu söyledi. Beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyen temsilciler, ilginin az olmasının sebebini, siyasal süreç ve siyasal ortamdan dolayı insanların sosyal ortamlardan çekilmesi olarak açıkladı.

İletişim Yayınlarından Kerem Ünver, fuara yoğun bir ilginin olduğunu söyledi. Ülkedeki baskıcı ve depresf havaya rağmen insanların fuarda kitaplarla daha huzurlu hissedeceklerini belirten Ünver, yayın dönemine birden fazla kitapla başladıklarını ifade etti.

TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı 20 Kasım’a kadar ziyarete açık olacak.

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Müslümanlar’a yasak’ yazısı yeniden Trump'ın sitesinde!

SONRAKİ HABER

KHK’lerle ihraçlara ITUC ve ETUC’tan tepki

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...