12 Kasım 2016 15:26

Büyükşehir ve TCDD, İzmirlileri mağdur etmeye devam ediyor

İZBAN’da başlayan grev 5. gününe girerken bürokratların henüz sendikayı masaya bile çağırmamış olması İzmirlileri mağdur etmeye devam ediyor.

Paylaş

İzmir’in Aliağa ile Torbalı ilçeleri arasındaki 110 kilometrelik hatta her gün 300 bin civarında yolcu taşıyan İZBAN’da TİS görüşmelerinden yaşanan anlaşmazlıktan dolayı başlayan grev 5. gününde tam katılımla devam ediyor. Makinistler, istasyon operatörleri, gişe çalışanları ve bakımcıların greve çıkmaları nedeniyle, İZBAN’da seferler Torbalı ve Çiğli kısmında tamamen dururken, Aliağa ile Çiğli arasında ise taşeron şirkette çalışan işçiler aracılığı ile sürdürülüyor. 

TCDD ve İzmir Büyükşehir Belediyesinin ortak şirketi İZBAN A.Ş.’de örgütlü Türk İş’e bağlı Demiryol İş Sendikası ile işveren yetkilileri arasında süren toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde, sendika üyelerinin ücretlerinin insanca yaşama yetecek bir şekilde arttırılmasını isterken İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bu talebi ‘ülkenin dengeleri alt üst olur’ diyerekten geri çevirdi. Yüzde 15’lik zammın iyinin de üstünde olduğunu ifade ederek bu oranın üzerine çıkmayacağını söyledi. Kocaoğlu, çözüm olarak ise otobüs ve vapur seferlerini artırdı ve İzmirlilere “Yola erken çıkın” çağrısında bulundu. 

DESTEK ZİYARETLERİ SÜRÜYOR

Grev gözcülerinin Çiğli'deki İZBAN Genel Müdürlüğü'nde ve Menemen, Karşıyaka, Halkapınar, Alsancak, Şirinyer, ESBAŞ ve Cumaovası istasyonlarında bekleyişi sürüyor. İşçilere her gün destek ziyaretleri yaşanırken dün gece de Çiğli İstasyonaltı Mahallesi’nde bulunan İZBAN Genel Müdürlüğü önündeki bekleyişe Çiğli halkından da destek ziyareti geldi.  Grev yerine gelen çok sayıda Çiğlili, işçilere desteklerini belirttiler. İşçilerin,  İzmirlilere destek çağrısı devam ediyor. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Birleşmiş Milletler Trump’a mesafeli!

SONRAKİ HABER

Çocuklar, Menzil tarikatının merkezi olan Buhara'daki okula gitmemek için direniyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa