12 Kasım 2016 09:07

İstanbul’da kitap mevsimi başladı

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı bugün başlıyor. Fuarın ilk günündeki etkinliklerden öne çıkanları sizler için derledik...

Paylaş

İstanbul Kitap Fuarı bugün yapılacak törenle kapılarını okurlara açacak. İstanbul Kitap Fuarı bu yıl da, tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi, sadece okurlarla yayıncıları buluşturmakla kalmıyor; birçok söyleşi, panel ve imza günü de düzenliyor. Teması “Felsefe ve İnsan” olan fuar kapsamında fuarın onur konuğu olan İoanna Kuçuradi’nin hayatını konu alan Başkaldırıdan Felsefeye: Ioanna Kuçuradi adlı belgesel de gösterilecek.
35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarının ilk gününde yer alacak etkinliklerden öne çıkanları sizler için derledik; 

FELSEFENİN IŞIĞINDA İNSAN

TUYAP’ın Karadeniz Salonu’nunda 12.00’de yapacağı açılış töreninin ardından katılan yüzlerce yayıncının standı özel etkinliklere de yer verecek. “Felsefe ve İnsan” temasına paralel olacak etkinler arasında  Türkiye Felsefe Kurumunun düzenleyeceği “Felsefenin Işığında İnsan” yer alıyor. Meriç Bilgiç, Betül Çotuksöken, Sara Çelik, Yusuf Örnek ve Muttalip Özcan’ın katılacağı etkinlik bugün 14.00’te Heybeliada Salonu’nda başlayacak. Bulut Yayınları da tema etrafında bugün  “Edebiyat ve Felsefe İlişkisi”ni masaya yatırıyor. 
Afşar Timuçin’in konuşmacı olacağı söyleşi bugün 14.00-15.00 arasında Kınalıada Salonu’nda düzenlenecek. Edebiyat ve felsefeye odaklanan bir diğer etkinlik de Notre Dame de Sion’lular Derneğinin düzenleyeceği panel olacak bugün. Ioanna Kuçuradi, Gürsel Korat ve Atilla Erdemli’nin katılacağı paneli Yazgülü Aldoğan yönetecek. 16.30-17.30 arasında gerçekleşecek olan panele Heybeliada Salonu’nda katılabilrsiniz. Çocuk ve ilk gençlik yayıncılığında başarılı bir çizgi izleyen Günışığı Kitaplığı da bugün  “Çocuk Kitaplarıyla Felsefeye İlk Adımlar” başlıklı bir söyleşi düzenliyor. Behiç Ak ve Aslı Der’in konuşmacı olarak yer alacağı etkilik 16.30-17.30 arasında Karadeniz Salonu’nda olacak. 

600. YILINDA BÖRKLÜCE İSYANI

Felsefe temasının dışında edebiyat ve diğer türlere dair yayınların ve başlıkların konuşulacağı etkinlikler arasında Evrensel Basım Yayın’ın düzenleyeceği “600. Yılında Börklüce İsyanı” başlık söyleşi yer alıyor. 17.45 - 18.45 arasında Heybeliada Salonu’nda yapılacak olan etkinliğin konuşmacıları Hasan Ateş, Sinan Araman ve Erdem Çelik.
İletişim Yayınları fuarın ilk günü “Türkiye Futbolunun Romantik Bir Tarihi” adlı etkinlik düzenliyor. Mehmet Yüce’nin konuşmacı olacağı etkinlik 13.00-13.45 arasında Büyükada Salonu’nda izlenebilir. “Edebiyatta Gerçekçilik: Peri Gazozu’ndan Cin Aynası’na...” başlığını taşıyan bu panelin ev sahipliğini İletişim Yayınları yapıyor. Ercan Kesal’ı dinleyebilmek için bugün 15.15-16.15 arasında Büyükada Salonu’nda olmanız yeterli. 
Fuarın Onur Konuğu Almanya, İletişim Yayınları ve  TÜYAP’ın ortak düzenleyeceği “Yaşlanma Sanatı ‘Sakin Olmak’” (The Art of Growing Older Gelassenheit) bugün 15.15-16.15 arasında Karadeniz Salonu’nda gerçekleşecek. Etkinliğin konuşmacıları ise Wilhelm Schmid ve Tanıl Bora olacak. 
Everest Yayınları İlk Roman Ödülleri bugün fuarda teslim edilecek. Ayşe Kulin, Ahmet Ümit, Kürşat Başar, Semih Gümüş ve Gülfem Pamuk’un katılacağı tören 13.00-13.45 arasında Marmara Salonu’nda gerçekleşecek. 
Fuarın Onur Yazarı Ioanna Kuçuradi, Demokrasi Girişimi-SODEV ve ANAYASA-DER’in ortak düzenleyeceği “Önce Demokrasi- 12: Anayasal Kazanımlar ve Laiklik” başlığını taşıyan panelde yer alacak. 17.50-18.50 arasında Marmara Salonu’nda düzenlenecek panelin konuşmacıları ise İbrahim Ö. Kaboğlu ve Oktay Uygun.

DAN HANCOX TÜYAP KİTAP FUARI’NDA

Günün ilginç buluşmalarından biri de Metis Yayınları’nın düzenleyeceği panelde gerçekleşecek. Panelde “Dünyaya Kafa Tutan Köy” kitabının yazarı Dan Hancox ve Ovacık Belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu ile söyleşi gerçekleşecek. Müge Gürsoy Sökmen’in yöneteceği panele 14.00-15.00 arasında Karadeniz Salonu’nda katılmak mümkün. 
Can Yayınları fuarın ilk günü “Edebiyatımızda bir Halide Edip” başlıklı bir panel düzenliyor. 
Seval Şahin’in yöneteceği panelin konuşmacıları ise Zeynep Uysal ve Çimen Günay Erkal. Paneli 14.00-15.00 arasında Büyükada Salonu’nda dinleyebilirsiniz.  Ayrıntı Yayınları fuarın ilk gününde  “Bir Devlet İki Cumhuriyet” adlı söyleşiye ev sahipliği yapacak. Dinçer Demirkent ve İlbay Kahraman’ı 15.15-16.15 arasında Kınalıada Salonu’nda dizleyebilirsiniz. TUDEM Yayınları ise ilk güne “2016 TUDEM Edebiyat Ödülleri-Kısa Öykü Yarışması Ödül Töreni” ile başlayacak. Törenin ardından öykü üzerine yapılacak söyleşide Yekta Kopan, Feyza Hepçilingirler, Hakan Bıçakcı, Habib Bektaş yer alacak. Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği  bugün “Sanata Evet” diyecek. Tamer Levent’in katılacağı söyleşi 16.30-17.30 arasında Interexpo Salonu’nda gerçekleşecek.

YAYINCILAR TURHAN GÜNAY İÇİN BİR ARAYA GELİYOR

TÜRKİYE Yayıncılar Birliği, tutukluğu süren Cumhuriyet Kitap Eki Yayın Yönetmeni Turhan Günay için bir etkinlik düzenliyor. 13 Kasım’da, 11.00-11.45 arası- TÜYAP Kitap Fuarının Marmara Salonu’nda Turhan Günay’ın yayıncı, yazar, gazeteci arkadaşlarının ve yakın dostlarının katılımıyla gerçekleşecek etkinliğe Cumhuriyet Kitap Eki de tüm okurlarını davet etti. 

ONUR ÖDÜLÜ GÜLSÜN KARAMUSTAFA’NIN OLDU

İstanbul Sanat Fuarının, her yıl plastik sanatlara katkıları ve farklı alanlardaki çalışmaları nedeniyle verilen onur ödülleri de sahiplerini buldu. Çağdaş sanatlara önemli katkıları nedeniyle Sanatçı Onur Ödülü Gülsün Karamustafa’ya verilirken Sanatsever Kurum Onur Ödülü ise Summart Sanat Merkezine verildi. Ödüller 14 Kasım 2016 Pazartesi günü düzenlenecek geleneksel TÜYAP Onur Yemeği’nde sahipleriyle buluşacak. Bu kapsamda Gülsün Karamustafa için ayrılacak alanda “Sineması” adlı bölümde sanatçının çeşitli dönemlerde gerçekleştirdiği video işlerinden bir seçki gösterilecek. Aynı zamanda “Kağıt Üzerinde Gülsün Karamustafa” başlıklı belge-sergide, sanatçı ve işleri için gerçekleştirilmiş, afiş, billboard, katalog, davetiye gibi görsel iletişim tasarımı ögeleri; sanatçının yaptığı kitap-dergi kapakları, illüstrasyonlar, belirlenmiş bir küratoryal konsept kapsamında izleyicilerle buluşuyor.
Sanatsever Kurum ödülü kapsamında ise Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşecek Summart Bora Koleksiyonu sergisine de geniş bir yer verilecek. Summart Sanat Merkezinin kurucusu Mete Bora tarafından 1989 yılında başlatılan Bora Koleksiyonu’ndan bir seçki fuar boyunca ziyaretçilere açık olacak.

UMULMADIK TOPRAKLAR’A DOĞRU…

Önceki yıllardan farklı olarak, galerilerin yanı sıra sanat fuarı bu yıl sanatseverlerin karşısına “Umulmadık Topraklar” başlıklı geniş kapsamlı bir projeyle çıkıyor. “Umulmadık Topraklar” bizi, hepimizin bir şekilde özne ya da tanık olarak maruz kaldığı göçmenlik üzerine düşünmeye davet ediyor. Bu yıl Ankara ve İstanbul’dan galerilerin yanı sıra Yunanistan, Avusturya, İtalya gibi ülkelerden bağımsız sanatçı gruplarını, küratoryal sergileri, performansları, atölye çalışmalarını, sivil toplum kuruluşlarını ve toplumsal hareketleri bir araya getiren, çok küratörlü bir model ile organize edilen projede yer alacak küratörler ve kurumlardan bazıları şöyle: DEPO Tophane-BAK, Emre Zeytinoğlu, Barış Seyitvan, Ezgi Bakçay, Rahmi Öğdül, İpek Çankaya-Halka Sanat, Rafet Aslan, Aslıhan Kaplan Bayrak-Bahçe Grubu, Göçmen Kadınlar Birliği (Almanya), Mahmut Koyuncu, Yekhan Pınarlıgil-Lionel Soukaz (Paris-Fransa), Elli Chrysidou (Selanik, Yunanistan), Bahçe Grubu, Taner Güven, Zeki Coşkun, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Fotoğraf Uygulama ve Araştırma Merkezi (FUAM), Hinterland Galerie (Viyana, Avusturya), Arkeologlar Derneği İstanbul Şubesi, Grafist, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent/Kent Düşleri Atölyesi, LeMan, Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED)
ARTİST, 20 Kasım 2016 Pazar akşamına kadar ziyaretçiler için kapılarını açık tutacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sovyet dergilerinde kadın

SONRAKİ HABER

Dicle’de sokağa çıkma yasağı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...