12 Kasım 2016 13:30

Demokratların neoliberalizme kucak açması Trump’a kazandırdı

The Guardian'dan Naomi Klein, Demokratlar'ın uyguladığı neoliberal politikaların, Cumhuriyetçi Donald Trump'ı nasıl 'zafer'e taşıdığını yazdı.

Paylaş

Naomi KLEIN
The Guardian

James Comey ve FBI’yı suçlayacaklar. Seçmen baskısını ve ırkçılığı suçlayacaklar. “Ya Bernie ya da hiç”i ve kadın düşmanlığını suçlayacaklar. Üçüncü partiyi ve bağımsız adayları suçlayacaklar. Ona platform sunduğu için medya şirketlerini, megafonu olduğu için sosyal medyayı ve kirli çamaşırları ortaya döktüğü için WikiLeaks’i suçlayacaklar. 
Fakat bu, şimdi içinde kendimizi tamamen uyanık bulduğumuz kabusu yaratmada en büyük sorumluluğu olanı, neoliberalizmi dışarıda tutuyor. Hillary Clinton ve onun ekibi tarafından tamamıyla benimsenen bu dünya görüşü, Trump tarzı aşırılıkla uyuşmuyor. Birini diğerine karşı yarıştırmak kaderimizi belirledi. Eğer bir şeyden öğreneceksek, bu hatadan öğrenebilir miyiz lütfen?

NEOLİBERALİZM NE YAPTI?

Anlamamız gereken şey şu: Bir sürü insan acı içinde. Neoliberal deregülasyon, özelleştirme, kemer sıkma ve kurumsal ticaret politikaları altında insanların yaşam standartları hızlıca düştü. İşlerini kaybettiler. Maaşlarını kaybettiler. Bu kayıpları daha az korkutucu kılmak için kullanılan sosyal güvenlik programlarının çoğunu kaybettiler. Çocukları için bugün kendi güvencesiz hallerinden çok daha kötü bir gelecek görüyorlar.
Aynı esnada banka ve teknoloji milyarderleri, onların çıkarlarıyla son derece haşır neşir seçilmiş liderler ve her şeyin dayanılmaz biçimde cazibeli görünmesini sağlayan Hollywood ünlülerinden oluşan bir ağ olan Davos sınıfının yükselişine tanıklık ettiler. Başarı onların davetli olmadığı bir partiydi ve bu yükselen zenginlik ile gücün, kendi artan borçları ve güçsüzlükleriyle bir şekilde bağlantılı olduğunu çok iyi biliyorlardı.  Güvence ve statüyü doğuştan gelen hakları olarak gören insanlar için -bu büyük çoğunlukla beyaz insanlar demek- bu kayıplar katlanılmazdı. Donald Trump direkt olarak bu acıya seslendi. Brexit kampanyası da. Avrupa’da yükselişte olan tüm aşırı sağcı partiler de aynı şekilde. Uzaktaki ekonomi bürokratlarına -Washington, NAFTA, Dünya Ticaret Örgütü veya Avrupa Birliği- nostaljik milliyetçilik ve öfkeyle cevap veriyorlar. Göçmenlere ve insanların rengine laf atarak, Müslümanlara iftira atarak, kadınlara hakaret ederek cevap veriyorlar. Neoliberalizmin elitlerinin bu acıya sunacak hiçbir şeyleri yok çünkü Davos sınıfını kendileri ortaya saldı.   

FAŞİZMLE MÜCADELE İÇİN...

Şahlanmış güvencesizlik ve eşitsizliğe verilen neofaşist cevaplar bir yere gitmeyecek. Fakat 1930’lu yıllardan biliyoruz ki, faşizmle mücadele için gereken şey gerçek bir soldur.
…Kurumsal ırkçılık, ekonomik eşitsizlik ve iklim değişikliğiyle aynı anda mücadele edecek politikaları o oluşturabilir. Kötü ticaret anlaşmaları ve polis şiddetiyle o boy ölçüşebilir ve toprak, su ve havanın gerçek koruyucuları olarak yerli halkları o onurlandırabilir.
İnsanlar öfkeli oldukları için haklılar. Güçlü ve kapsayıcı bir sol ajanda, yıpranmış bir toplumu bir arada tutacak bütüncül çözümler için uğraşırken, bu öfkeyi ait olduğu yere yönlendirebilir.
...Öyleyse olabildiğince hızlı bir biçimde şoktan çıkalım ve bu dünyanın Trump’ları tarafından temsil edilen nefret ve korkuya gerçek bir cevap olan radikal bir hareket inşa edelim. Bizi ayıran her ne varsa bir kenara bırakalım ve tam da şimdi başlayalım.

(Çeviren: Ferhat Sarı)

ÖNCEKİ HABER

Faaliyeti durdurulan derneklere gece yarısı polis baskını

SONRAKİ HABER

Metrobüste yer tartışması yaşadıkları kişiyi bıçaklayıp kaçtılar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa