11 Kasım 2016 22:18

Evrensel Basım Yayın'ı Vikipedi’den silme girişimi

1988'den bu yana 600'den fazla kitap yayınlayan Evrensel Basım Yayın’ın Vikipedi’deki maddesi, 'silinmeye aday' gösterildi.

Paylaş

1988 yılında kurulan ve 600'ün üzerinde kitap yayınlayan Evrensel Basım Yayın’ın Vikipedi’de yer alan maddesi bazı kullanıcılar tarafından “silinmeye aday” gösterildi. Söz konusu maddenin silinmesine itiraz eden kullanıcılar ise yayınevine dair kaynak ve içerik girişi yapıyorlar.

Ansiklopedik bilgilerin yer aldığı Vikipedi sitesinde yer alan “Evrensel Basım Yayın” maddesinde yayınevinin şimdiye kadar Türkçe’ye ve Kürtçe’ye kazandırdığı eserlerin, düzenlediği sergi ve ödüllü şiir yarışmalarının kaynakları ile belirtilmesine rağmen bazı kullanıcılar, tüm bunların “kayda değer” olmadığını iddia etti.

Evrensel Basım Yayın, "Komünist Parti Manifestosu"nu 7 dilde basan, "Ne yapmalı?", "Marksizim ve Dil", "Pinokyo", "Küçük Kara Balık", "Makar Çudra" gibi bir çok eserin Kürtçe çevirisini yaparak ilk kez yayımlayan, Maksim Gorkiy’nin "Klim Samgin’in Yaşamı" isimli klasiğini Türkçe’ye kazandıran, bilim, teori, kültür, sanat, edebiyat, Kürt Kültürü ve Tarihi dizisi, felsefe, çocuk kitabı gibi bir çok kategoride yayımladığı kitaplarla Türkiye’de yayıncılık adına ilklere imza atan bir yayınevi olmasına rağmen "kayde değer" olduğunu ispat etmek zorunda bırakıldı.

3 Ekim’de kararı alınan ve 29 Ekim Cumartesi akşamı Resmi Gazete’de yayımlanan 675 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, Evrensel Basım Yayın grubunda faaliyet gösteren aylık kültür-sanat ve edebiyat dergisi Evrensel Kültür, aylık sosyalist teori ve politika dergisi Özgürlük Dünyası, Kürtçe-Türkçe yayımlanan iki aylık kültür-sanat ve politika dergisi Tîroj kapatılmıştı. 30 Ekim Pazar günü de dergilerin faaliyet yürüttüğü ofis mühürlenmişti. 
Evrensel Basım Yayın'ın bağlı olduğu Doğa Basın Yayın şirketine yönelik herhangi bir kapatma kararı olmamasına rağmen, tüm hesapları ve mal varlığı da bloke edilmişti. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yargının durdurduğu termik santral KHK ile devam edecek!

SONRAKİ HABER

Eğitim Sen İstanbul ve Samsun'da 23 Kasım Ankara mitingine çağrı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa