11 Kasım 2016 20:03

STAR rafinerisi inşaatında esnaf eylem yaptı

Socar rafinerisi inşaatının taşeronlarından Lotus AŞ’ye iş yapan esnaf alacaklarının ödenmemesi nedeniyle eylem yaptı.

Paylaş

PETKİM bünyesindeki SOCAR rafinerisi inşaatı ana yüklenicilerinden TSGI’ın alt taşeronu olarak çalışan Lotus AŞ’ne iş yapan esnaflar alacaklarının ödenmemesi nedeniyle eylem yaptı.

Lotus AŞ’ye FETÖ/PDY operasyonları kapsamında bir süre önce el konulmuştu. Bu gelişmenin ardından Lotus ile sözleşmelerini feshederek TSGI ile çalışmaya başlayan esnaf, söz verildiği halde alacaklarının ödenmediğini belirterek bu sabah rafineri giriş çıkışını araçlarla kapatarak eylem yaptı.

Edinilen bilgilere göre, SOCAR’ın ana yüklenici firması TSGI, Lotus AŞ ile iş yapan 48 bölge esnafı ile toplantı yaparak şirketle sözleşmelerini feshetmelerini ve isteyen firmaların yaptıkları işe TSGI ile devam edebileceklerini bildirdi.

Hafriyattan kırtasiyeye, servisçilikten fotokopi hizmetine kadar değişik sektörlerden firmanın bulunduğu bölge esnafına alacaklarının da TSGI garantisinde olduğu bildirildi. Esnafa eski alacaklarına dair tüm alacakların kesin tespitinin ardından belli bir takvim belirlenerek ödeme yapılacağı sözü verildi.

Bu söze istinaden hazırlanan belgeler ve mutabakat metnini Lotus AŞ temsilcisi İbrahim Ulusoy’a teslim ettiklerini söyleyen esnaf; söyleneni yapmalarına karşın TSGI yetkililerinin kendilerini arayarak ödeme yapmayacaklarını söylediklerini iddia etti.

LOTUS’UN MALLARI KAÇIRILMIŞ

Daha sonar STAR Rafinerisi ve TSGI firmasında kendilerine herhangi bir muhatap bulamadıklarını ve telefonlarının dahi açılmadığını belirten mağdur esnaf, bu sabah saat 9:30’da rafineri inşaatının giriş ve çıkışlarını araçlarıyla kapatarak yetkili biriyle görüşene kadar eylemlerini devam ettireceklerini söyledi. Özel güvenlik görevlilerinin eylemcileri araçlarını çekmek için ikna edememesi üzerine bölgeye polis ekipleri çağırıldı.

Olay yerine sivil emniyet görevlileri gelirken eylem bir süre daha devam etti. Mağdur esnaftan servisçi Ramazan Tekin ve Bempa şirketinden Hüseyin Taşkesen, Lotus AŞ’ye el konulmasının ardından rafineri içindeki Lotus’a ait malların bir gece içinde 3 TIR’a yüklenerek dışarı kaçırıldığını belirtti.

Esnaf, devlet tarafından el konulduktan sonra firmaya ait hiçbir şeyin yerinden oynatılamayacağını belirterek, Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını ifade etti.

Haklarını mahkeme önünde arayacaklarını söyledikleri zaman TSGI yetkilileri tarafından, “Mahkemeye giderseniz bir daha ne TÜPRAŞ’ta ne PETKİM’de iş yapamazsınız” diye tehdit edildiklerini söyleyen esnaf, alacaklarının tahsiline ilişkin bir anlaşma sağlanamazsa, önümüzdeki hafta daha kalabalık olarak gelip inşaatın her iki çıkışını birden kapatacaklarını belirtti. (İzmir/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim aileleri: Talebimiz gerçek faillerin de yargılanması

SONRAKİ HABER

Kastamonu'da maden işçileri işten çıkarılan arkadaşlarına destek için greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...