11 Kasım 2016 19:19

Evrensel Basım Yayın kitap fuarına hazır: #DevamEdiyoruz

Evrensel Basım Yayın, baskı ve kapatmalara karşı kitap fuarında #DevamEdiyoruz sloganı ile okuyucularıyla buluşacak.

Paylaş

Alicem AYDIN
İstanbul

35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 12-20 Kasım 2016 tarihleri arasında, Felsefe ve İnsan temasıyla gerçekleşecek. Kitap fuarının katılımcıları arasında yer alan Evrensel Basım Yayın ise baskı ve kapatmalara karşı #DevamEdiyoruz sloganı ile okuyucularıyla buluşacak

TÜYAP ve Türkiye Yayıncılar Birliği iş birliğiyle hazırlanan 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, 12-20 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezinde düzenlenecek.

29 Ekim tarihinde çıkartılan KHK ile Evrensel Basım Yayın'ın da parçası olduğu yayın grubuna ait 3 süreli yayın kapatılmış( Evrensel Kültür, Tiroj, Özgürlük Dünyası) yayın evinin hesaplarına tedbir konularak yayınevinin faaliyet alanına müdahale edilmişti. Kapatmalara ve artan baskılar karşı #DevamEdiyoruz sloganı ile okuyucular ile buluşacak olan Evrensel Basım Yayın okuyucularını danışmaya çağırıyor.

'DURMUYORUZ DEVAM EDİYORUZ'

Bütün okuyucularını Evrensel Basım Yayın standına davet eden Evrensel Basım Yayın Yöneticilerinden Onur Öztürk, "Artan baskı ve kapatmalara karşı, durdurmuyoruz, devam ediyoruz kampanyası başlattık. Okuyucularımızı bu kampanya destek vermeye ve 'okumaya devam ediyoruz 'demeye çağrıyoruz. Bu kampanyayla ilgili 10 binlerce kitap ayracı, kartpostal, bez çantalar ve defter hazırladık. Tüm okuyucularımızı kitap standımıza dayanışmaya davet ediyoruz. Biz okurlarımız ile buluşmaya devam edeceğiz"dedi.

'AYRINTI DERGİSİ BÜYÜK BİR DAYANIŞMA ÖRNEĞİ GÖSTERDİ'

Yayıncılık faaliyetinin düşünce ve ifade özgürlüğünün bir parçası olduğunun altını çizen Öztürk, "Kitap toplamanın kitap yakmanın tarihde Nasıl bir anlamı olduğunu biliyoruz. Türkiye'de bunu farklı bir şekilde yaşadığımız bir süreç yaşıyoruz. Bunu aşabilmek için sesiz kalmaya otosansür uygulama gerek yok yaptığımız içerikleri daha fazla okuyucu ile buluşturmamız gerekiyor ve bunun için elimizden geleni yapıyoruz. Okuyucularımız bu süreçte yayın evlerine daha fazla sahip çıkması gerekmektedir" diye konuştu.
Öztürk, Ayrıntı Dergi'nin bu ayki sayısını, Kapatılan Evrensel Kültür'e ayırmış olmasının büyük bir dayanışma örneği olduğunu belirtti.

'YENİ E OKUYUCULAR İLE BULUŞACAK'

Yeni bir kültür sanat ve edebiyat  dergisinin müjdesini veren Öztürk, " Yeni mizanpajı yeni içeriği yeni logosu olan yepyeni bir dergi olan 'Yeni e' birinci sayısı ile TÜYAP kitap Fuat'ında okuyucusu ile buluşacaktır" diye konuştu.

28 yıldır yayın hayatına devam eden ve yayın hayatı boyunca 700 adet kitabı okuyucularına ulaştıran Evrensel Basım Yayın'ın kitap fuarında 12 yeni kitabı, okuyucuları ile buluşturacaklarını söyleyen Öztürk, " Evrensel Basım Yayın, felsefe, teori, bilim, roman, öykü , çocuk ve Kürtçe kitap dizisi ile okuyucuları ile buluşmayı bekliyor" dedi.

ULUSLARARASI DESTEK

Merkezi Cenevre’de bulunan 59 ülkeden 64 yayıncılık meslek birliğini temsil eden Uluslar arası Yayıncılar Birliği (IPA) Evrensel Basım Yayın’ın faaliyetinin fiilen durdurulmasını kınayan bir bülten yayınladı. Bülten’de “29’u yayınevi, 186 medya kuruluşunun kapatıldığı koşullarda, 29 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan son KHK ile 2 haber ajansının, 10 gazetenin ve Evrensel Basım Yayın’ın bağlı bulunduğu Doğa Basın Yayın tarafından basılan kültür sanat dergisi Evrensel Kültür, politika dergisi Özgürlük Dünyası ve Kürtçe-Türkçe kültür dergisi Tîroj olmak üzere 3 derginin” kapatıldığı bilgisi verildi.  Bu durumun Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay gibi yazarların ve gazetecilerin gözaltına alınması ve kötü muamele görmesi gibi bir dizi otoriter taktiklerin ardılı olduğuna işaret çeken IPA, Evrensel Basım Yayın çalışanlarının yayıncılığa devam etme isteğini vurguladı. IPA Başkanı Richard Charkin şu açıklamada bulundu: “Cumhurbaşkanı Erdoğan 15 Temmuz darbe girişiminden itibaren ülkesindeki medya kuruluşlarını dize getirmeye çalışıyor. Elbette şiddet içeren bir darbe ile iktidarı ele geçirmenin hiçbir gerekçesi olamaz. Ancak Sayın Erdoğan’ın hemen ardından başlattığı tasfiye artık darbe ile hiçbir şekilde bir ilişkisi bulunmayan meşru yayıncılara ve işletmelere kadar genişlemiş durumda. Bu son hamle temel insan haklarının korkunç ve hukuk dışı bir şekilde ihlalinin başka br örneğidir ve Türkiye’ye büyük zarar vermektedir.”
Alman Kitap Basım ve Yayıncıları Derneği Borsa Birliği (Börsenverein), Alman Yayıncılar Birliği, Norveç Yayıncılar Birliği ve İspanya Cumuriyet Federasyonu Daimi Komisyonu (Comisión Permanente de la Federación Republicanos) destek mesajlarını göndererek Evrensel Basım Yayın ve Türkiye’deki yazar ve gazetecilelerle dayanışma çağrıları yapıyor.
Fransa, Almanya, İspanya, Fas ve başka birçok ülkedeki yayıncılardan destek mesajı almaya devam eden Evrensel Basım Yayın’ın İngilizce, Almanca, Fransızca ve İspanyolca’ya çevrilen dayanışma çağrısı Fransa’da L’Humanite ve Nouvel Obs gazeteleri, Almanya’da IG Metall Berlin Enternasyonal Çalışma Grubu tarafından yayınlandı.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sanık avukatı IŞİD'i savundu; sanık, avukatı tehdit etti!

SONRAKİ HABER

Suruç Belediye Eş Başkanı Hatice Çevik tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa