11 Kasım 2016 18:33

Cezaevlerindeki intiharlar Adalet Bakanı’na soruldu

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından cezaevlerinde artan intiharlarla ilgili soru önergesi verdi.

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Cezaevi İnceleme Komisyonu Sözcüsü Veli AĞBABA, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın cevaplaması istemiyle TBMM'ye bir soru önergesi sundu. Cezaevlerindeki inhihar olaylarının sorulduğu önergede, “15 Temmuz darbe girişiminin ardından yakalama kararı çıkarılan veya tutuklanan kişilerin intiharlarında gözaltı süresinin 30 güne çıkarılmasının, telefon görüşme hakkının 15 günde bire çıkarılmasının, açık görüşün 2 ayda bire çıkarılmasının, avukatla görüşmenin 5 gün engellenmesinin ve işkence iddialarının bir etkisi tespit edilmiş midir?” denildi.

Önergede sunulan sorular şöyle:

1- 2002 yılından bu yana cezaevlerinde kaç intihar vakası yaşanmıştır? Bunların kaçı ölümle sonuçlanmıştır?

2- 2002 yılından bu yana gerçekleşen intihar vakaları hangi cezaevlerinde gerçekleşmiştir?

3- Söz konusu intihar vakaları ne şekilde gerçekleşmiştir?

4- İntiharlar sonrası açılan soruşturmalarda Cezaevi idaresinin sorumluluğu bulunduğu tespit edilen vaka bulunmakta mıdır?

5- 2002 yılından bu yana cezaevlerinde intihar eden mahkumların hüküm giydikleri suçlar nedir? Tutuklulara yöneltilen suçlar nedir?

6- 2002 yılından bu yana, cezaevinde intihar etmeden önce hastaneye sevk isteyip de bu talebi reddedilen kaç mahpus bulunmaktadır?

7- 15 Temmuz darbe girişiminin ardından yakalama kararı çıkarılan veya tutuklanan kişilerin intiharları ile ilgili soruşturmalarda, gözaltı süresinin 30 güne çıkarılmasının, telefon görüşme hakkının 15 günde bire çıkarılmasının, açık görüşün 2 ayda bire çıkarılmasının, avukatla görüşmenin 5 gün engellenmesinin ve işkence iddialarının bir etkisi tespit edilmiş midir? (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

HDP heyeti Emek Partisi Antep İl Örgütünü ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Tutuklanan sanık: Antep Emniyeti’nin haberi vardı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa