Grev, kamuda hayatı durdurdu

Grev, kamuda hayatı durdurdu

Hükümet ile 21 gün süren toplusözleşme sürecinden sonuç alamayarak grev kararı alan memurlar bugün birçok ilde grev yaparak alanlara çıktı. Grev ülke çapında etkili oldu.ANTALYAAntalya’da KESK ve Kamu-Sen’in çağrısıyla binlerce kamu emekçisi alan çıktı.Kamu- Sen, Eğitim

ANTALYA

Antalya’da KESK ve Kamu-Sen’in çağrısıyla binlerce kamu emekçisi alan çıktı.

Kamu- Sen, Eğitim- İş ve KESK’ e bağlı sendikalar farklı alanlarda toplandı. Memur- Sen’ e bağlı Eğitim Bir- Sen greve çıkacağını duyurmasına karşın alana çıkmadı. Sabah saatlerinde Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde Kamu-Sen’e bağlı Türk Sağlık- Sen, Defterdarlık binası önünde KESK ’e bağlı büro emekçileri sendikası ve Milli Eğitim Müdürlüğü önünde ise Eğitim Sen üyeleri toplandı. KESK’in  MEB önünde yaptığı açıklamada konuşan Eğitim- Sen Antalya Şube Başkanı Nurettin Sönmez, 4+4+4’e karşı yapılan grevden dolayı 1500 kamu emekçisine soruşturma açıldığını hatırlatarak onun için yürüyüşümüz buradan başlattık diye konuştu. Eylemde sık sık, “Zafer direnen emekçinin olacak”, “Genel grev, genel direniş”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Hükümet zammını al başına çal” sloganları attı.

AKP’nin en fazla oy aldığı illerden birisi olan Kayseri’de son yılların en güçlü memur eylemi gerçekleşti. Greve katılım yoğun olurken, üç ayrı yerde buluşma çağrısı yapan üç konfederasyon, Kayseri Meydanı’nda bir araya geldi.

Türkiye Kamu-Sen üyeleri sabah saatlerinden itibaren Kayseri Meydanı’nda toplanırken KESK’e bağlı sendikalara üye emekçiler Sivas Caddesi’nde buluşarak Kayseri Meydanı’na yürüdüler.  KESK ve Kamu-Sen miting alanında birleşirken, Memur-Sen üyesi kamu emekçileri de mitinge katılarak destek verdi.

Miting alanında KESK Dönem Sözcüsü Sedat Ünsal ve Kamu-Sen İl Temsilcisi Ali İhsan Öztürk birer konuşma yaparken, mitingin sonuna doğru alandan ayrılan Memur-Sen İl Temsilcisi ve Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Aydın Kalkan, gazetemize yaptığı açıklamada, “Taleplerimiz ortak olduğu için biz de buraya geldik. Hükümet taleplerimizin hiçbirini görmüyor. Yüzde 16 zam talebimiz karşılanana kadar, Memur-Sen olarak biz de sokakta olmaya, burada olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Kocaeli'de binlerce kamu emekçisi  alandaydı. Yarım saat arayla yürüyen Kamu-Sen, Eğitim-İş ve KESK üyesi kamu emekçileri sefalet ücretini kabul etmeyeceklerini ve insanca yaşanacak bir ücret ve çalışma koşulları talep ettiklerini dile getirdiler.  İlk olarak eylem yapan Kamu-Sen  Kocaeli Temsilcisi Süleyman Pekin, “Hükümet kendini inkar ediyor” dedi. Kamu-Sen’in ardından Egitim-İş üyesi egitim emekçileri Merkez Bankası önünden İnsan Hakları Parkı’na kadar yürüdü.  

2 bin kişi ile yürüyen KESK’e bağlı kamu emekçileri İnsan hakları Parkı’nda Eğitim İş üyeleri ile buluştu. KESK adına açıklamayı Haber-Sen Sendikası Genel Başkanı Ufuk Beytekin yaptı. Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir Sen de iş bırakarak alana çıktı.

Mersin’de yüzde yüze yakın bir katılımla gerçekleşen grev nedeniyle adeta şehirde hayat durdu. Yapılan eylemlerde KESK kortejinin önüne Metropol önünde, Kamu-Sen’lilere ise Kuruçeşme önünde iki ayrı noktada polis barikatı kuruldu. Polis Kamu-Sen’lilere biber gazıyla müdahale ederken iki yönetici yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Yapılan uzun pazarlıklar sonucu polisin barikatı kaldırmasıyla Kamu-Sen’liler AKP Akdeniz İlçe Binası yakınında basın açıklaması yaptı. KESK eyleminde de uzun süren pazarlıkların sonucunda polis barikatı kaldırmak zoruda kaldı.

Tarsus’ta da grev kapsamında birçok memur sendikası eylem yaptı. Tarsus’taki eylemlerin durağı yine Yarenlik Alanı oldu. İlk önce KESK’e bağlı sendikalar Eğitim-Sen öncülüğünde Yarenlik alanı saat kulesi önüne kadar yürüyüp burada açıklama yaptı. Katılımcı sendikalar adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Tarsus Şube Sekreteri Kamber Geçer, “Bugün kamu emekçileri olarak bizimle dalga geçenlere, 2012’nin Türkiye’sinde bizi hala kapı kulu olarak görenlere en iyi cevabı vermek için grev hakkımızı kullanıyoruz” dedi. Kamber Geçer, “-Grev hakkınız yok- tehditlerini boşa çıkaran yüz binlerce kamu emekçisi bugün tüm Türkiye’de hayatı durdurmuş durumda. Dağın fare doğurmasını bekleyenler dışında herkesin, kamu emekçilerinin, işçilerin, emeklilerin yürekleri bugün bizimle çarpıyor” şeklinde konuştu.   Açıklama sonunda davul-zurna eşliğinde katılımcılar halay çekerlerken, bu eyleme Eğitim-Bir Sen de destek verdi. Eğitim–Bir Sen ve Eğitim Sen ortak bir şekilde "Hükümet sandıkta üç buçuk atacak", "Zafer direnen emekçinin olacak" ,"AKP’den hesabı emekçiler soracak" şeklinde sloganlar attı.   Sendikaların Yarenlik alanında eylemleri sürerken, daha sonra Türk Kamu-Sen’e bağlı memurlar, Türk Eğitim-Sen öncülüğünde alana kalabalık bir şekilde geldi. Türk Kamu-Sen’e bağlı memurlar adına yine aynı noktada açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Tarsus Şube Başkanı Necmettin Ellibin, “Yıllardır diyalog, hoşgörü diyoruz.  Yıllardır kamu görevlilerinin hak ve menfaatlerinin ilerletilmesi için mücadele veriyoruz. Elbette bu mücadelenin öncelikli hedefi kamu görevlilerinin toplu sözleşme, grev ve siyaset haklarını da içeren çağdaş, ILO standartlarında sendikal haklardır. Bu sürede hep toplumumuzun hassasiyetlerini gözettik.Gerginliklerden kaçındık.Hak mücadelemizde milli ve manevi değerlerimizi ön planda tutarak, “önce ülkem” diyerek yer aldık.  Ancak, bu iyi niyetimize karşılık olarak memurlarımız aleyhine yürütülen kampanyalara, memurlarımızın kazanılmış haklarının ellerinden alınma gayretlerine maruz kaldık. İş bilmez iktidarın başarısızlıkları, kötü niyetli yöneticilerin beceriksizlikleri yıllarca sırtımıza yüklendi. Oysa bizler, vatandaşlarımızın doğduğu andan başlayarak, hayatının her anında, her alanında hizmet üretmekteyiz” dedi

Toplanan kalabalık sık sık sloganların atıldığı grev halaylarından sonra dağıldı.

Çorum’da üç büyük memur konfederasyonu alanlara çıkarak hükümetin teklifine yönelik tepkilerini dile getirirken, Çorum sokakları adeta eylem alanına döndü.

KESK, Kamu-Sen ve Memur-Sen üyeleri farklı noktalarda toplanarak farklı alanlarda eylem yaparken, her üç konfederasyona üye emekçiler de eylemlerin ortaklaştırılmamasına tepki gösterdi.

Kamu-Sen Hıfzı Veldet Velidedeoğlu Parkı önünde toplanarak basın açıklamasının yapılacağı Postane önüne yürüdü. Katılımın yoğun olduğu yürüyüşte AKP’ye tepkilerin dile getirildiği sloganlar atıldı. KESK’in eyleminde ise dönem sözcüsü Merter Kocatüfek konuştu. Kocatüfek, “Ancak bu gemide birileri özel kamaralarda lüks bir hayat sürerken, emekçilerin kazan dairesine kapatılmasına artık yeter diyoruz.” dedi.

Memur-Sen üyesi emekçiler ise AKP İl Binası önüne yürüyerek “ek ödeme yoksa iş de yok” yazılı çelengi bıraktı.

Çorum’da yapılan greve Karşıyaka İlköğretim okulu velileri de destek verdi. Sabah saatlerinde okul önüne gelen veliler, greve çıkan eğitim emekçilerinin yanında olduklarını dile getirdiler. Veliler adına konuşan Hasibe Beyaz, “Karşıyaka Mahallesi öğrenci velileri olarak; çocuk işçiliğinin ve çocuk gelinlerin önünü açan, okullarda emzirme odaları açılması tartışmalarını başlatan 4+4+4 yasasına karşı buradayız. Okullarımızda aidat, sınav, tebeşir vb adlar altında para toplanmasına karşı parasız bir eğitim istiyoruz. Dindar, kindar değil, bilimi savunan aydın, ilerici gençlerin yetişeceği eğitim sistemi için öğretmenlerimizin yanındayız” dedi.

Manisa’da 23 Mayıs grevi yoğun bir katılımla gerçekleşti. Manisa merkezde ilk olarak Kamu-Sen Manolya meydanında toplandı. Eğitim iş üyeleri ise ayrı bir koldan yürüyüş gerçekleştirdi. KESK'e bağlı sendikalar ise iki ayrı koldan yürüyüş gerçekleştirdi. Eğitim Sen binası önünde bir araya gelen KESK üyeleri buradan çarşı merkezinde kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yaklaşık 1000 kişilik bir yürüyüş gerçekleştiren KESK üyeleri Manolya meydanında bir basın açıklaması yaptı. Burada bir konuşma yapan SES Manisa Şube başkanı Serpil Deniz “Sadece adı toplu sözleşme olan bu sistemin yürümeyeceği zaten başından belliydi. Grev hakkının olmadığı bir toplu pazarlık sistemi olur mu? İşverenin çalışanına hangi konularda talepte bulunabileceğini belirlediği, son kararı kendisinin verdiği bir toplu pazarlık sistemi dünyanın neresinde var?” dedi.

AKHİSAR-SOMA-SARUHANLI

Akhisar ilçesinde ise yaklaşık 1000 kişi Tahir Ün caddesini trafiğe kapatarak bir yürüyüş gerçekleştirdi. Soma ilçesinde ise yüzde yüz katılımın sağlandığı grev hayli coşkulu bir şekilde gerçekleşti. Saruhanlı ilçesinde ise 100 kişi bir basın açıklaması gerçekleştirerek buradan Manisa'da gerçekleştirilen eyleme katıldılar. Bu arada sabah saatlerin Celal Bayar Üniversitesi Hastanesinde basın açıklaması yapmak isteyen SES üyelerine başhekimin direktifleriyle özel güvenlik görevlileri müdahale etmek istedi. Yaşanan gerginliğin ardından SES üyeleri açıklamalarını yaparak hastaneden ayrıldılar.

ESKİŞEHİR

Vardar İş Merkezi önünde toplanan memurlar bin aşkın kişiyle İstasyon Meydanı’na doğru yürüdü. İstasyon Meydanı’nda KESK ve Kamu Sen adına konuşmayı yapan Kamu Sen başkanı Ali Kılıç “Toplu sözleşme görüşmeleri göstermiştir ki ortada sadece sınıfsal bir tercih vardır. Hükümet tercihini kamu emekçilerinden, emeklilerden yana değil bugüne kadar olduğu gibi sermayeden yana kullanmıştır ’ dedi.

DENİZLİ

Denizli’de kamu emekçileri ortak taleplere greve gitmelerine rağmen konfederasyonlar ayrı ayrı eylemler gerçekleştirmeyi tercih etti. KESK’e bağlı sendikalar Candoğan parkında buluştu. Buradan Çınar Meydanına yürüyüşe geçen emekçilere, Pazartesi gününden beri direnişte olan Dentaş işçileri de katıldı. Denizli’de iş yerlerinde greve katılım oranının yüzde 70 oranında olurken alanda 2000 emekçi KESK’in mitingine katıldı.

Diğer taraftan da Kamu-Sen’e bağlı sendikalar Maliye binası önünde toplanıp Bayramyeri’ne yürüdü.  Eyleme 1000 kişi katıldı. Eğitim-İş üyeleri de Bayramyeri meydanında eylemlerini gerçekleştirdi.  

ÇORLU

Çorlu’da son dönemlerin en büyük eylemini gerçekleştiren kamu emekçilerine veliler ve öğrenciler destek verdi. Özellikle okullarda etkili olan grev alanda da bütün konfederasyona bağlı sendikalara üye kamu emekçileri tepkilerini ve taleplerini dile getirdiler. Kamu emekçileri Heykel Meydanında toplandı. 1500 kadar kamu emekçisi Cumhuriyet Meydanına kadar kortejler oluşturarak yürüdüler. Eyleme Çorlu Ergene İnisiyatifi de destek verdi.

AMASYA

Amasya'da 23 mayıs grevine KESK, Kamu Sen Kamu İş alanlarda buluşarak destek verdi yaklaşık 1000 kişilik kamu emekçisi alanlarda buluşup ortak taleplerini haykırdı. KESK, Kamu Sen ve Kamu İş adına açıklamalar yapıldı. Eylem davul zurnalarla ortak çekilen halaylarla sona erdi

SAMSUN

Samsun’da grev kitlesel ve coşkulu geçti. Birçok işyerinin önüne grev pankartı asıldı. Okulların çoğu büyük oranda boşaldı. Saat 10’da  Samsun Ticaret Lisesi önünde toplanan KESK ve Kamu- Sen üyeleri alanlarda toplanarak hükümetin toplu sözleşmelerdeki tutumunu eleştirdi.

DÜZCE

Düzce’de KESK, Kamu Sen VE Kamu İş in ortak örgütlediği greve Düzceli kamu emekçileri  yoğun katılım sağladı. Memur Sen ayrı yaptığı basın açıklamasından sonra üyelerini dağıtmayarak diğer üç konfederasyonun eylemine destek verdi. Eyleme bin civarında emekçi katıldı

Zonguldak’ta grev özellikle okullarda etkisini gösterdi. Memurlar Zonguldak Merkezinde iki ayrı noktadan alana çıktılar. Kamu-Sen ve Kamu- İş üyesi emekçiler Hükümet binası önünde toplandı. KESK üyesi emekçiler ise madenci anıtında toplanarak Hükümet binasına yürüdüler. Bin kişiye yakın KESK üyleri Hükümet binası önünde Kamu-Sen ve Kamu-İş üyesi emekçilerle birleştiler. Eylemden sonra 100 dolayında  Memur -Sen üyesi memurlar da hükümet binası önündeki şehitlikte bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Zonduldak Çaycuma’da eğitim iş kolunda greve yüzde 100 katılım oldu. Okullar tamamen boşaldı. Sağlık ve maliye iş kolunda da grev etkili oldu. Çarşı Meydanı’nda toplanan KESK Çaycuma bileşenlerine konuşan Eğitim Sen Çaycuma temsilcisi İsmet Akyol, bunun bir uyarı grevi olduğunu daha büyük grevlerin kapıda olduğunu söyledi. Eylemin ardından kitle Atatürk Anıtı’na yürüdü. Çaycuma’da Eğitim-İş, Eğitim Bir Sen ve Türk eğitim Sen üyeleri de farklı alanlarda açıklama yaptı.

ORDU

Ordu’da KESK, Kamu- Sen, Memur Sen  ve Eğitim İş’in kitlesel katılım sağladığı grev sonrası her konfederasyon ayrı ayrı yerlerde toplanarak tepkilerini dile getirdiler. Grev öncesi Ordu Endüstri Meslek Lisesi’nde eğitim emekçileri davulla halay çekerek grevi başlattı. İşyerindeki eylemden sonra eğitim emekçileri bağlı bulundukları konfederasyonun toplanma yerine dağıldılar.

LÜLEBURGAZ    

KESK, KAMU-SEN ve Eğitim-İş’in grev eylemi Lüleburgaz’da, başarıyla gerçekleştirildi. Okullarda greve katılım, yüzde 90’ları buldu. Belediye’de katılım yüzde yüz oldu. KESK’li emekçiler, Hükümet Konağı önünden kortej oluşturup basın açıklamasının yapılacağı Kongre Meydanı’na kadar sloganlar atarak yürüdü. KAMU-SEN ve Eğitim-İş üyeleri, yürüyüşe katılmayıp alanda beklediler. Kristal-İş üyesi cam işçileri, Genel-İş üyesi belediye işçileri, siyasi partiler ve emekliler, yürüyüşe katılarak, alana gelerek eyleme destek verdiler. Basın açıklamasını, Türk Eğitim-Sen üyesi bir eğitim emekçisi okudu.

KIRŞEHİR

KESK, Eğitim Sen, BES, SES ve Kamu-Sen başta olmak üzere iş bırakma eylemine siyasi partiler de destek verdi. Eğitim Sen il binasının önünde saat 11:30’da bir araya gelen emekçiler, sloganlar eşliğinde Yeraltı Çarşısı üzerindeki eylem alanına yürüdü. Eylem alanına 600’e yakın emekçi katıldı. Burada açıklama yapan KESK Dönem Sözcüsü Özdemir Beyhan konuşmasında sık sık birleşik mücadelenin sömürüye ve zulme karşı, ortak mücadelenin önemine dikkat çekti.

KASTAMONU

KESK, Kamu-Sen ve Birleşik-Kamu İş üyesi memurlar iş bırakıp Nasrullah Meydanı’nda birlikte eylem yaparken, Memur-Sen ise Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Sendikalı sendikasız çok sayıda memurun katıldığı Nasrullah Meydanı’ndaki eylemde grev halayı çekilerek hükümet protesto edildi.

BALIKESİR

Balıkesir’de memurlar Toplu Taşıma Merkezinden Ali Hikmet Paşa Meydanına kadar yürüdü. Meydanda KESK adına basın açıklamasını okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Ekber Gül grevsiz toplu sözleşme sisteminin yürümeyeceğinin başından beri belli olduğunu belirterek “Hükümet tercihini emekçilerden yana değil sermayeden yana yapmıştır,sermayeye yaptığı teşvik yardımları,işsizlik fonundaki paraların patronlara aktarılması bu yüzdendir” dedi.

Hatay’ın İskenderun ilçesinde kamu emekçilerinin grevi dört konfederasyonun çağrısı ile (KESK, KAMU-SEN, KAMU-İŞ ve MEMUR SEN) büyük bir katılımla gerçekleşti. Belediyeler, okullar ve sağlık Kurumlarında yüzde 100’e yakın bir katılımın sağlandığı görüldü. Sabahın erken saatlerinden itibaren İskenderun Belediyesi önünde toplanan KESK, KAMU-SEN, KAMU-İŞ’e üye emekçiler, çalınan davul zurnalar eşliğinde grevi başlattı. Memurlar şehrin ana caddesini trafiğe kapatarak anıt alanına kadar yürüdü. Anıt alanında iki konfederasyonun üyeleri “birleşe birleşe kazanacağız” sloganları eşliğinde alanda buluştu. KESK ve MEMUR-SEN’in ardından KAMU-SEN ve KAMU-İŞ üyeleri de Anıt Alanında buluşarak kamu emekçilerine önerilen zam oranını protesto ettiler.

Hatay’ın Erzin ilçesinde KESK, KAMU-SEN,  ve EĞİTİM BİR-SEN’nin çağrılarıyla ortak mekanlarda bir araya gelen yüzlerce emekçi yapılan açıklamalardan sonra dağıldı.

EDİRNE

Edirne’de 80. Yıl Anadolu Lisesi önünde Eğitim Sen’in çağrısıyla toplanan kamu emekçileri, Talat Paşa asfaltından Saraçlar Caddesi’ne yürüyüp basın açıklaması yaptılar. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eyleme; KESK Edirne Şubeler Platformu, Türk Sağlık Sen, Türk-Eğitim Sen, Eğitim İş sendikalar katılırken TMMOB ve DİSK de temsili düzeyde greve destek verdi.

Bolu’da KESK ve KAMU-SEN Tüm Türkiye’de olduğu gibi Bolu’da da alanlardaydı. Eğitim Bir Sen de iş bırakarak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün önünde açıklama yaptı. KESK’le Kardelen Meydanı’nda birleşti. Kamu Sen üyeleri ise iş bırakmadan ortak eylem alanına geldi. KESK’ e bağlı sendikalar saat 10:30 da Kardelen Meydanında toplandılar. Basın açıklamasını okuyan KESK Bolu Dönem Sözcüsü Serdar Koçyiğit “insanca yaşanacak bir ücret istediklerini fakat AKP hükümetinin bu zamma yanaşamadığını”söyledi. Ayrıca Bolu’nun Kıbrısçık ilçesinde yaklaşık 40 kamu emekçisi de iş bırakarak, basın açıklaması yaptılar.

SİNOP

Sinop’un Ayancık ilçesinde,greve katılım özellikle eğitim kolunda yüksek oldu. Okullarda sabah saatlerinde öğretmenler derslere girmeyerek, okullarda beklemeye başladılar. Saat 12’de Ayancık Cumhuriyet Meydanında, KESK ve Kamu Sen’e bağlı 200’e yakın memur ve halkında katılımıyla eşliğinde ortak basın açıklaması yapıldı.

ANTAKYA

Antakya'da grev nedeniyle Doğuş Okulları Armutlu yolu üzerinde toplanan kamu emekçileri  Ulus Meydanı'ndan Künefeciler Çarşısına kadar sloganlarla yürüdü. Antakya'da kamu emelçileri adına yapılan ortak açıklamada konuşan Eğitim Sen Antakya Şube Başkanı Ayhan Erkal, hükümetin kamu emekçileri ile dalga geçtiğini belirterek "2012 Türkiyesinde memurları kapı kulu olarak görenlere en iyi cevabı vermek için grev hakkımızı kullanıyoruz" dedi.

UŞAK

Uşak’ta KESK ve Kamu Sen’in çağrısıyla yapılan grev okullarda etkili oldu. Uşak’ta Eğitim Sen, Türk Eğitim Sen ve Memur Sen’e bağlı Eğitim Bir Sen grev yaptı. Uşak’ta okullarda greve katılım yüzde 80 oranında gerçekleşti. BES üyesi maliye emekçileri de vergi dairelerini boşalttı. İş bırakmanın ardından davul zurna eşliğinde Belediye önünde halaylar çeken kamu emekçileri İsmetpaşa Cadddesi’nde kortejler oluşturarak yürüdü. Kent Meydanı’nda yapılan açıklamada  Eğitim Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç ve Kamu Sen il temsilcisi Ahmet Gürten bir konuşma yaptı.

YOZGAT

Greve Yozgat/Yerköy’de de yoğun katılım sağlandı. Greve okullarda yüzde 100’e yakın bir oranda gerçekleşti. Üç konfederasyona üye emekçiler öğretmenevinde basın açıklaması yaparak hükümet konağına yürüdü. Yürüyüş sırasında “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Hükümet zammını  al başına çal”, “Zam zulüm işkence işte AKP”, sloganları  atıldı. Yürüyüşe halkın desteği de yoğun oldu. Eyleme katılan emekçiler tüm bundan sonra eylemlerin böyle ortak düzenlenmesini istediklerini söylediler.

AMASYA

Amasya’da grevin ardından KESK, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş üyeleri alanda birleşti. Yaklaşık 1000 kişilik kamu emekçisinin katıldığı eylemde davul zurna eşliğinde ortak halaylar çekildi. Grevle ilgili açıklama yapan Eğitim Sen Şube Başkanı Cumhur Koca, doğalgaza, elektriğe, akaryakıta yapılan zamların yüzde 15-20’lere geldiği bir dönemde memura ve memur emeklisine reva görülen artışın kimseyi tatmin etmediğini söyledi. Zam talebinin yanı sıra işyerlerinde yaşanan sorunlara karşı da greve çıktıklarını anlatan Koca, “Sadece üyelerimizden olumlu tepkiler gelmedi, diğer sendikalara üye arkadaşlar ve sendikasız arkadaşlar da olumlu karşıladı. Kamu-Sen’in de greve çıkacağını ilan etmesi işyerlerinde olumlu bir sinerji yarattı. Son gün tabanından gelen baskılar nedeniyle Eğitim Bir-Sen’in de grev kararını açıklaması zaten AKP’nin icraatlarını onaylamayan emekçileri 23 Mayıs’ta alanlara döktü. İlimizde greve katılımın yüzde 90’ı bulması bütün işyerlerinde hayatın durmasına neden oldu. Amasya’da ve tüm ilçelerinde KESK ve Kamu Sen ortak basın açıklamalarıyla meydanlardaydı. Bu birlikteliğin devam ettirilmesi için bundan sonra da çalışmalarımız sürecektir” diye konuştu.  Koca, birlikte hareket etmenin hükümeti ne kadar korkuttuğunu da gördüklerini ifade etti.

TORBALI

Torbalı’da eğitim tamamen durdu. 1300 öğretmenin görev yaptığı ilçede grevekatılım yüzde 100’e yaklaştı. Eğitim emekçileri önce okulların önünde eylem yaparken, daha sonra Devlet Hastanesi önüne giderek burada SES ve Türk Sağlık-Sen’in basın açıklamasına destek verdiler. Ardından PTT önüne giden ve burada da davul zurna eşliğinde halay çeken emekçiler, Torbalı Belediye Meydanına doğru yürüyüşe geçti. Eğitim Sen ve Türk Eğitim-Sen üyeleri Eğitim-İş üyeleriyle burada bir araya geldi. Eğitim Sen’in kitlesel katılımının dikkat çektiği eylemde “Sadakaya teslim olmayacağız” sloganı atıldı. Meydanda bir araya gelen kitle alana sığmayınca yol tamamen trafiğe kapandı. Yapılan açıklamalarda ortak mücadele vurgusu öne çıktı.

ADANA(KADİRLİ-CEYHAN)

Adana’da Kadirli ve Ceyhan’da da grev başarıyla gerçekleşti. Grevin ardından yüzlerce kamu emekçisi alanlara çıktı.

Kadirli’de Eğitim-Sen ve Türk Eğitim-Sen tarafından ortak yapılan eylemde ilk olarak söz alan Türk Eğitim-Sen temsilcisi Halim Hallaç, “Haksızlıkların, hukuksuzlukların, emeğimizi çalanların karşısına dikilebilmeliyiz” dedi. Eğitim Sen Temsilcisi Hacı Mustafa Çuhadar ise grev hakkının yasal güvenceye alınmasını istedi. Atanamayan öğretmenlerinde katılarak kadro istediği basın açıklamasında sık sık “Birleşe birleşe kazanacağız” ve “Buçuklu sözleşme istemiyoruz” sloganları atıldı. Ceyhan’da ise Kamu -Sen, KESK ve Birleşik Kamu-İş’in ortaklaşa düzenlediği grev için kamu emekçileri Cumhuriyet meydanında bir araya geldi. Buradan Üçgen Park’a kadar yürüyen kamu emekçileri adına ilk olarak Kamu-Sen Temsilcisi Mustafa Bakıcı konuştu. Bakıcı üç sendikanın birleşerek örnek bir tavır ortaya koyduğunu söyledi. EğitimSen Temsilcisi Şahin Demirci de kendileri ile dalga geçenlere ve kapı kulu olarak görenlere karşı grevde oldukların ifade etti. Kamu emekçilerini verilen zam ile günde sadece bir simit alınabileceğini ifade eden Demirci, verilen zam ile kamu emekçisine ve emeklisine verilen değerin ortaya çıktığını vurguladı.

SAKARYA

Sakarya’da KESK ve Kamu-Sen’in çağrısıyla Yenicami Mevkii önünde toplanan emekçiler, “AKP memura hesap verecek” sloganıyla yürüyüşe geçti. Üstünde Eğitim-Sen önlüğü elinde Türk-Eğitim-Sen bayrağıyla yürüyen, Kamu-Sen önlüğü giyip KESK pankartını tutan emekçiler renkli görüntüler oluşturdu. Yürüyüş sırasında sloganlar ortaklaştı ve iki sendikanın bayraklarının birbirine karıştı. “Vekile yüzde 45 asıla %3,5+%4”, “Büyümeden payımızı istiyoruz”, “Gelir dağılımında adalet istiyoruz”, “ Üç buçuk üç buçuk atma paraların üstüne yatma” pankartlarını taşıyan emekçiler Adapazarı Kültür Merkezi önüne geldiler. Kamu-Sen Sakarya Temsilcisi Rahim Varol, hükümetin teklifinin dört aylık enflasyonu bile karşılamadığını belirtti. KESK Dönem Sözcüsü Kazım Bibinoğlu ise; “Tüm emekçileri, işçileri, halkımızı, yoksulluğun, sefaletin, baskıların karanlık dünyasına karşı mücadele içinde birleşmeye ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkmaya çağırıyoruz” dedi.

SİNOP

Sinop’ta grev KESK, Kamu-Sen, Memur-Sen ve Birleşik Kamu-İş tarafından örgütlendi. Özellikle okullarda greve tam katılım sağlandı. Memur-Sen dışındaki tüm konfederasyonlar grevin ardından iki koldan yürüyerek Kapalı Pazar yerinde birleştiler ve Uğur Mumcu Meydanı’na yürüdüler. Yürüyüş sırasında “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Emekçilerin biriliği AKP’yi yenecek” sloganları atıldı. Genel-İŞ üyesi işçiler ve HDK’liler de eyleme katılarak destek verdi. Kamu-Sen adına konuşan Dr. Barış Bayraklı, “Kamu emekçilerinin hep birlikte yüksek katılımla grev yaparak alanlara çıkması mücadelemizde büyük kazançtır. Hükümet yüzde 3.5 zammı bize kabul ettiremez” dedi.  KESK adına konuşan Seyfi Çelebi, “ “Hükümet sizin isteklerinizi karşılarsak halk mağdur olur diyor. Halk açlık sınırında yaşayan asgari ücretli işçiler, yoksulluk sınırı altında yaşayan kamu emekçileri, vergisini kirasını ödemekte zorlanan esnaf değil midir? Ama hükümet tercihini halktan yana değil işbirlikçi büyük sermayeden yana kullanmaktadır” dedi. Birleşik Kamu-İş adına konuşan Şener Peker ise, “Tüm kamu emekçilerin konfederasyon ayrımı yapmaksızın birlikte alanlara çıkmış olmasından gurur duyuyorum”  dedi. Konuşmalardan sonra kamu emekçileri birlikte halay çektiler.

KÜTAHYA

Kütahya’da ise okullarda grev yüzde 80 oranında gerçekleşti. Grevin ardından alana çıkan emekçilere Türk-İş’e bağlı sendikalar ve üniversite öğrencileri de destek verdi. Sevgi yolunda başlayan yürüyüş, Küçük Park’a kadar sürdü. Burada konuşan KESK Dönem Sözcüsü Meryem Bayhan, hükümetin tercihini emekçilerinden, emeklilerden yana değil, sermayeden yana kullandığını söyledi. Bayhan “Her fırsatta ekonomik büyüme rakamları ile övünenlerin bu büyümden pay istediğimizde birden küçülmeleri bu yüzdendir” dedi.

KARADENİZ EREĞLİ

Karadeniz Ereğli’de KESK, Kamu-Sen ve Birleşik Kamu-İş’e üye çalışanlar greve çıktı.

DİDİM

Didim’de Devlet Hastanesinde yapılan grevin ardından açıklama yapıldı. Eğitim iş kolunda ise dört ayrı eylem yapıldı. Eğitim Bir-Sen İş Bankasın önünde, Türk Eğitim-Sen eski Adliye karşısında, Eğitim-İş Atatürk İlköğretim Okulu önünde, Eğitim Sen üyeleri saat 13.00’da eski Adliye binası önünde açıklama yaparak hükümetin dayattığı zam oranını kabul etmediklerini bildirdiler.

ISPARTA

Grev Isparta’da da tarihindeki en yüksek katılımıyla gerçekleşti.

KIRKLARELİ

Kırklareli’nde, KESK ve Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı sendika üyesi memurlar grevin ardından yürüyüş yaptılar. KESK üyeleri Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp, Kültür Anıt Park’a yürüdü. Eğitim-İş üyesi memurlar ise Cumhuriyet Meydanı’nda toplanıp yolu trafiğe kapatmak istedi. Emekçilerle polis arasında kısa bir süre tartışma yaşandı.

ÇANAKKALE

Çanakkale’de grev yüzde 90 oranında gerçekleşti. Eğitim Sen, Türk Eğitim-Sen, Eğitim-İş , ve Türk Sağlık Sen’e üye emekçiler öğretmen evinden Bayramiç pazarına kadar yürüdü. Yürüyüş sırasında ana cadde trafiğe kapatılırken, Bayramiçliler de eyleme destek verdi.

BALIKESİR

Balıkesir’in Edremit ilçesinde başta okullar olmak üzere işyerlerini boşaltan emekçiler grev meydanında buluştular. KESK ve Kamu-İş üyeleri meydanda birleştiler. Yol boyunca çevrede toplanan halkın alkışladığı emekçiler, grevde kararlılıklarını gösterdiler. Aynı alanda saat 12.00’de Kamu-Sen, saat 14.00’te ise Memur-Sen’e bağlı emekçilerin ayrı eylem yapması ise eleştirildi.

AFYON

Afyon’da da kamu emekçileri greve yüksek katılımla çıktı.  (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net