11 Kasım 2016 14:49

Yıldırım: Bahçeli ile başkanlığı getireceğiz

Başbakan Yıldırım: İnşallah MHP ile beraber Anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, Trabzon ziyareti kapsamında, valiliği ziyaretinin ardından konuşma yaptı. Yıldırım, yeni Anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili "Sayın Devlet Bahçeli, sağduyusu ile vatansever ve ülkenin geleceğini dikkate alarak, her türlü siyasi hesaplardan öte Türkiye'nin bu önemli meselesinin çözümü için sorumluluk aldı ve bu konuda inşallah MHP ile beraber Anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz" dedi.

HDP eş genel başkanları ve milletvekillerinin tutuklanmasıyla ilgili Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu: "Biz 14 sene çalıştık, çabaladık. Yolları böldük, milleti birleştirdik. Yolları böleriz ama Türkiye'yi böldürmeyiz. Türkiye'yi bölmeye çalışanlara da hak ettikleri cevabı veririz. Biz bu terörle, teröre destek veren siyasi uzantılarıyla mücadele ederken, ne kadar da bunların destekçisi varmış. Ne kadar da seveni varmış. Bütün Avrupa ülkelerinden 'Aman, bu adamlara dokunmayın'. Kardeşim neye dokunmayacaksın? Mahkeme çağırıyor. 'Gel ifade ver'. 'Ben senin mahkemeni kabul etmiyorum, beni alamazsınız'. 'Gelmiyorum, ifade vermiyorum'. Geldin mi? İfadeni de verdin mi? Dersini de aldın mı? Alacaksın. Burası hukuk devleti. Burası Türkiye Cumhuriyeti, burada terörün borusu ötmez. Burada milletin borusu öter."

HDP'lilerin tutuklanmasını eleştiren Avrupa ülkelerine tepki gösteren Yıldırım, "Kimse hukuktan üstün değildir. Bize hukuk dersi vermeye çalışan Batılı dostlarımız önce o parlamentolarının duvarlarındaki teröristlerin resimlerini indirsinler. Onları şımartmaktan etrafa baktıkları yok. Kimse kusura bakmasın. Türkiye kendi kararını kendi verir. Herkes işine baksın" dedi.

KILIÇDAROĞLU'YA TEPKİ: DIŞARIDAKİ TERÖR SPONSORLARININ AĞZIYLA KONUŞMAKTAN VAZGEÇ

Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bugünkü Parti Meclisi (PM) toplantısının açılışında söylediği 'Terör örgütlerine yardım ve yataklık yapan parti, Adalet ve Kalkınma Partisi'dir. El Nusra'dan IŞİD'e kadar Ortadoğu'daki terör örgütlerine, Türkiye'deki terör örgütlerine PKK, FETÖ hepsine yardım ve yataklık yapan ve bu terör örgütlerini Türkiye'nin başına bela eden parti AKP'nin yöneticileridir' sözlerine yanıt verdi.

Yıldırım, şu açıklamalarda bulundu: "Şimdi ana muhalefet partisi genel başkanı çıkmış, birtakım laflar ediyor. İnsan dinleyince kanı donuyor. Bu ne demek kardeşim? Ülkenin ana muhalefet partisi pusulayı yitirmiş vaziyette. Nereye toslayacağı belli değil. Allah yardım etsin. Ağzından çıkanı kulağı duymuyor. Türkiye'de terörün her türlüsüyle amansız mücadeleyi yapan kim? AK Parti. O FETÖ'cülere, o terör gruplarına; arka çıkan, hem avukatlık hem hakimlik yapmaya çalışan kim? İşte millet biliyor. Kimin ne yaptığını biliyor. Neymiş? Efendim tutuklamalar varmış. Ne zamandan beri suç işlemek meşru hale geldi bu memlekette? Darbecilere, bölücülere arka çıkmak ana muhalefet partisinin görevi midir? Herkes durumunu gözden geçirmek zorundadır. Ana muhalefet partisi demek, iktidar alternatifi demektir. Eğer siz iktidara talipseniz ülkenin bölünmez bütünlüğüne sonuna kadar bağlı kalmanız lazım. Ana muhalefet partisini sağ duyulu olmaya çağırıyorum. Bu dışarıdaki terör sponsorlarının ağzıyla konuşmaktan vazgeç."

Yıldırım, "Şimdi zaman ülkeye sahip çıkma zamanıdır. Bir olma, beraber olma zamanıdır. Ayrılıkçılara, terör goygoycularına yaranma zamanı değildir. Ülkenin, milletin bekası için bir olmak, beraber olmak, birlikte çalışma zamanıdır. Sayın Kılıçdaroğlu, yol yakınken, dön bu yanlıştan. Bu yol, yol değil; bu sokak, çıkmaz sokaktır" ifadelerini kullandı.

MHP İLE BERABER YAPACAĞIZ

Yeni Anayasa ve başkanlık sistemine ilişkin de mesajlar veren Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti: "Uzun zamandan beri Türkiye'nin gündeminde Anayasa değişikliği var. Anayasa değişikliğiyle beraber hükümet değişikliği, sistem değişikliği de var. Her parti seçimde söz verir. 'Anayasa'yı değiştireceğiz'. Ama maalesef seçimden sonra 'Hadi yapalım' dediğimiz zaman yanımızda kimseyi göremedik. Son günlerde Sayın Devlet Bahçeli, sağduyusu ile vatansever ve ülkenin geleceğini dikkate alarak, her türlü siyasi hesaplardan öte Türkiye'nin bu önemli meselesinin çözümü için sorumluluk aldı ve bu konuda inşallah MHP ile beraber anayasa değişikliğini yapacağız ve başkanlık sistemini de hayata geçireceğiz. Hayırlı, uğurlu olsun. Önce Meclis'e götüreceğiz. Meclis'ten sonra işimiz bitmiyor. Sahibine getireceğiz. Sahibi kim? Sahibi sizsiniz. Millete gelen iş yolda kalmaz." (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Kimse kusura bakmasın, kömürü sonuna kadar kullanacağız'

SONRAKİ HABER

TSK'de başörtüsü ve sakal dönemi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...